Jump to content

Recommended Posts


Witam 

Od pewnego czasu zmagam się z pewnym z początku sądziłem niewielkim problemem, ale na obecną chwilę zaczął mi niestety przeszkadzać.
Jest to problem nie tylko rozmowy z samym sobą ale czasem z osobami których nie ma w pomieszczeniu, ale czasami zdarza mi się o nich myśleć. 
Mam 34 lata i niestety czasami marnuje na to czas choć z tego co czytałem głośna analiza tematu podczas pracy czy nauki nie jest niczym złym. 
Może jest to efekt samotności, praktycznie cały dzień człowiek siedzi domu w tygodniu. W weekend co prawda się z kimś spotka. 

Szukam nieco materiałów o tym, ale mało co spełnia moje wymagania. Nie wiem czym ten problem mogę zastąpić. 

Mam nadzieje, że umieściłem to w dobrym dziale. 

Link to comment
Share on other sites

Obecnie nie mam Partnerki , a większość czasu poświęcam na zainteresowania i ostatnio pracę nad samym sobą, a móc łatwiej się rozwijać.  Uczestniczę w jakiś wydarzenia w mieście jeśli ma takie możliwości. 

Link to comment
Share on other sites

Jeśli prowadzisz świadomy dialog sam ze sobą to nie powoduje on negatywnych skutków, odwrotnie jest w przypadku, gdy robisz to nieświadomie. Większość z nas mówi do siebie. Takie rozmowy są potrzebne, motywują nas w działaniu, a nawet uspokajają. Ważne by mieć nad tym kontrolę. Te osoby, które przywołujesz myślami… są Tobie znane na codzień, czy fikcyjne? Jeśli spędzasz dużo czasu samotnie w czterech ścianach najwidoczniej masz deficyt kontaktu bezpośredniego. Nie masz komu powierzyć swoich myśli, planów czy zamierzeń. Wspominasz o zainteresowaniach. Czy nie dałoby rady połączyć ich z rozbudową grona znajomych? Jeśli spędzasz czas na powiedzmy graniu w gry online to jest szansa by pograć z nieznajomymi, którzy po pewnym czasie staną się nie tylko wirtualnymi znajomymi, ale i realnymi mimo odległości. Podobnie aktywność fizyczna. Jeśli biegasz samotnie może dobrym pomysłem byłoby wrzucić posta, że szukasz drugiej osoby z okolic by wspólnie się motywować dla lepszych efektów a przede wszystkim samopoczucia. Sport kontaktowy typu nożna, siatkówka, hokej na trawie a nawet taniec też pozwalają na rozbudowę znajomości. Są różne sekcje a te umożliwiają wyjazdy na zgrupowania, treningi a co za tym idzie na nowe osoby do towarzystwa. Posiadanie czworonoga ma również plusy. Pies czy kot z rodowodem to udział w wystawach, to wymiana doświadczeń i praktyki z innymi. Motoryzacja podobnie. Może idę błędną drogą bo przecież trudno jest odgadnąć jaki jest ten Twój „konik”, ale intencja jest dobra. Co do literatury i poszerzenia wiedzy w tym temacie to polecam książkę choć jest ich całe mnóstwo „Dialog z samym sobą” red naukowa Oleś, Puchalska - Wasyl. Zapewne pan Rafał Olszak doda „fachowy” komentarz od siebie. Tutaj nie jesteś sam, jesteśmy też my, normalni z uczuciami i swoimi doświadczeniami, ale pozytywnie nastawieni do świata i społeczeństwa 😉

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście wiele Twoich rad jest trafnych za które dziękuję ;) Po prostu zacząłem widzieć różnicę między mówienie do siebie co musze najpierw zrobić co później, a monolog z osobami z bliskiego otoczenia których aktualnie nie ma w mieszkaniu aczkolwiek z niektórymi z nich mam czasami ciężkie relacje. 

Obecnie staram się udzielać w miejscach związanych ze swoimi zainteresowaniami. Finanse  inwestycje, zdrowie, IT, technologie maszyn, języki etc. Psa też mam w planach, ale najlepiej pasuje z rodziną ;) 

Niestety bywa tak, że nie ma za bardzo osoby która mogła by motywować w dotarciu do celu. 

Na szczęście chyba nie dotarłem do takiego momentu w którym rozmawiałbym z fikcyjna postacią, ale jak już wspominałem, rozprasza mnie to zajmując mi czas. Fakt bywa, że zbyt wiele narzucam na siebie ucząc się stale zarządzania tym cennym aktywem, którego nowy kredyt dostaje codziennie rano ;) 

Postara się poczytać o tej książce choć obecnie jestem w połowie ,,Maksimum Osiągnięć" B.Tracy 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

  • Podcasty i filmy o psychologii

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.