Jump to content

Kłótnie z mamą


ataga97

Recommended Posts

Dzień dobry, 

jestem 25 letnią dziewczą. Mam chłopaka i mieszkamy razem sami.

Odkąd pamiętam nie mogę się dogadać z moją mamą. Kłóciłyśmy się bardzo często. Często kłótnie kończyły się płaczem i wrzaskiem. Od dziecka wszyscy mi powtarzali w rodzinie, że mam dwie lewe ręce, że jestem ciamajda itp. Mama najbardziej mi o tym przypomina.  Myślałam, że jak się wyprowadzę to moja mama inaczej na mnie spojrzy, przestanie mnie oceniać i krytykować wszystko co robię. Niestety nic się nie zmieniło. Przykładowa sytuacja. Przyjechałam na weekend z chłopakiem do rodziców. Tata przyniósł grzyby, a mama powiedziała, że mogę je wziąć, ale no muszę je wyczyścić i sprawdzić czy są dobre. Ja tylko zapytałam, jak mam sprawdzić czy są dobre? A mam oczywiście wielkie oburzenie, że ja to powinnam wiedzieć, że niczego się nie nauczyłam i że jej jest wstyd za mnie. Strasznie mnie zabolały te ostatnie słowa... Oczywiście to ja jestem ta zła za każdym razem jak zacznę dyskutować. Po powrocie do domu, czuję, że moja pewność siebie spadła do zera. Czuję się jak idiotka i boję się odzywać w pracy, żeby znowu nie być krytykowana. Ogólnie mam duże problemy z mówieniem przy więcej niż jednej osobie, bo boje się krytyki. Gdziekolwiek nie idę i mam coś zrobić, zagrać, bawić się z dzieckiem itd. wstydzę się, bo jeszcze zrobię znowu coś źle. Będąc dzieckiem nie prosiłam o nic, nie mam żadnego hobby bo się bałam wychylać. Bałam się, że będę tylko problemem.

Nie chcę tracić kontaktu z mamą, ale na razie uważam, że zerwanie go do minimum jest jednym rozwiązaniem.

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie, zerwać całkowicie. Na co najmniej(!) pół roku, po detoksie ustalić przed sobą warunki na których chcesz, by ten kontakt się odbywał i trzymać się ich. Nie myśl o niej, o innych, myśl tylko i wyłącznie o tym czego ty chcesz w danej chwili i jak się z tym czujesz. Niestety skonstelowani narcyzi (mama) nie są do wyleczenia, a utrzymywanie z nimi kontaktów sprawi, że stajemy się tacy sami, zwłaszcza jeśli mówimy o mamie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • SKOCZ DO: 
  Księgarnia >>>> | Apteka >>>> | Uroda >>>> | Sport >>>> | Dziecięce >>>> | Moda >>>>

 • PODCASTY.jpg

 • Blog Entries

  • 0 comments
   Ludzie chętniej próbują z kimś nowopoznanym, niż sprawdzają nowe sposoby budowania relacji, bo łatwiej jest wymienić partnera, niż skorygować własne postępowanie i przepracować coś w sobie. Jeśli chodzi o małżeństwa, w Polsce coraz częściej okazuje się, że do dwóch razy sztuka. 
    
    
  • 0 comments
   Plotka. Złośliwcy powiadają, że bywa to rodzaj przemocy pośredniej – dokuczania komuś okrężną drogą. Trochę straszne, bo – powołując się na dokument „Dylemat społeczny” – fake news roznosi się w sieci sześć razy szybciej niż fakt. Najwyraźniej rzeczywiście plotki są jak chwasty w ogrodzie; nawet jeśli zrywamy je, nowe rosną prędko. Czasami bywają to chwasty wyjątkowo toksyczne, bo używa ich się chociażby do mobbingu, gnębienia kogoś w miejscu pracy lub w związku z wykonywanym przez niego zajęciem. Na szczęście nie wszystkie plotki są takie złe. Na przykład ktoś kiedyś rozpowiedział, że podobno odziedziczyłem hotel. Kto by pomyślał, jak nagle i drastycznie może wzrosnąć atrakcyjność człowieka... 😆 Tak czy inaczej, uważajmy z tym plotkowaniem i pamiętajmy: plotka niewiele mówi o danej osobie – znacznie więcej o człowieku, który w nią wierzy. Miłego dnia.
  • 0 comments
   Kolejny podcast z cyklu psychologia relacji bez cenzury: 10 zjawisk, które psują związki. Psychologia miłości w kontekście czynników, które mogą zakłócić lub nawet przyczynić się do zakończenia relacji. 
    
    
    
  • 0 comments
   Kiedy ostatnio dane ci było doświadczyć głębokiego relaksu, któremu towarzyszy stan błogości, poczucia harmonii wewnętrznej i kojącego spokoju? Mam nadzieję, że miewasz takie odczucia nierzadko. Jeśli jest jednak inaczej, rozważmy, co można zrobić, aby sytuację poprawić. Wersja audio poniżej, a wersja tekstowa tutaj.
    
    
  • 0 comments
   Nadciąga weekend i być może niektórzy poświęcą chwilę albo dwie na jakiś serial. Nie mam na to za dużo czasu, więc wolę za często do tego typu produkcji nie zasiadać, bo niekiedy ciężko oderwać się. Wstrzemięźliwość we wszystkim – nawet we wstrzemięźliwości, więc robię wyjątki. Jako psycholog cenię barwne postacie, interesujące relacje i tym samy interakcje między bohaterami. Dramaturgia, wątki psychologiczne i niecodzienny obyczajowy kontekst też mają znaczenie. Jeśli zatem ktoś podziela sympatię do takich klimatów, może sięgnąć po „Po złej stronie torów”. Fabuła wciąga, ale jest to zarazem studium głęboko dysfunkcyjnej rodziny, która próbuje sobie radzić w obliczu splotu fatalnych okoliczności. A charaktery poszczególnych postaci zdecydowanie tego nie ułatwiają. Pierwszy sezon jest fenomenalny, natomiast pomimo słabszej jakości sezonu trzeciego, nawet tam dochodzi do takich scen, które wstrząsają nami na tyle mocno, że aż przydałyby się pasy bezpieczeństwa. Mocne. Podobało mi się. A Wy co polecacie?


 • Ważna informacja

  Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

 • 05e7f642-357a-49b3-b1df-737b9aa7b7a1.jpg

 • SKOCZ DO:

 • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

 •  
 • Podcasty i filmy o psychologii

 • Książki o rozwoju osobistym i psychologii

  83eaf72d-ea6e-4a48-ab5f-9aefa9423f3d.jpg

×
×
 • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.