Jump to content

Jak działają leki - antydepresanty


Masochistka

Recommended Posts

Witam,

Mam pytanie na które liczę, że ktoś mi rzetelnie odpowie. W depresji podawane są leki na wyciszenie lęków, fobii, oprawiające nastrój itp. Mam jednak obawę jak one wywają na podejmowanie przez nas decyzji? Mam czasem wrażenie, że po lekach ludzie płyną jak haju niesieni falą życia. Zgadzają się na rzeczy przed którymi się wcześniej wzbraniali. Np. Moja przyjaciółka ma pracę która doprowadziła ją do strasznego stanu napięcia. Płacz, stres, lęk do tego wrogo nastawiona i manipulujacs załoga. Chciała ją zmienić, ale bała się, sytuacja w kraju trudna itp.kazdy dodatkowo, że trzymaj się tej pracy bo, kasa dobra, a czasy ciężkie. Po przyjęciu leków jest tak wyciszona, że generalnie problem jakby płynie obok niej. Czy to źle dobrany lek? Czy to powinno tak być i czy podawanie leków powinno iść zawsze w parze z terapią by dojść do sedna sprawy?

Z góry dziękuję za odpowiedź. 

Link to comment
Share on other sites

Witam. Leki przeciwdepresyjne to narkotyki z apteki. Podnoszą poziom "hormonów szczęścia" przez co na pewno wpływają na podejmowanie decyzji, bo człowiek w dobrym humorze inaczej się zachowuje niż ten smutny. Tak mają te leki działać. Powinno się je stosować w uzasadnionych przypadkach, gdy normalne funkcjonowanie jest bardzo uciążliwe albo niemożliwe, i oczywiście w połączeniu z terapią, albo raczej jako dodatek do terapii, bo tabletki zmieniają tylko chemię w mózgu, nie dotykając problemów emocjonalnych, konfliktów wewnętrznych, rozumienia siebie, poglądów, przekonań, relacji międzyludzkich i innych przyczyn zaburzeń psychicznych. Poza tym psychotropy tak jak inne narkotyki mają swoje skutki uboczne, czasami nieodwracalne. Jak nie trzeba, lepiej nie ruszać. Ale wiadomo, wypisywanie recept jest na rękę koncernom farmaceutycznym i dilerom detalicznym - psychiatrom, którym też skapuje grosik za wypisywanie konkretnych leków zaprzyjaźnionych firm. No i też łatwo jest leczyć takim sposobem - wypisanie recepty to chwila moment, a pacjent "załatwiony".

Link to comment
Share on other sites

Chyba można tak powiedzieć. Ale może też w trakcie bycia na tym "haju" utrwalą się jakieś nowe, zdrowe nawyki, które chociaż trochę zmienią osobę. Nie wiem, nie znam żadnych badań na ten temat. Wszystko pewnie i tak zależy od konkretnego przypadku. Tak czy inaczej tabletki nie są receptą na szczęście.

Link to comment
Share on other sites

Kurcze musze poszukać jakiś badań na ten temat. Gdzieś czytałam, że wyłączają negatywne emocje, ale zostawiają przyjaźń, miłość, radość itp. Hmmm... załóżmy, że kobieta lub mężczyzna tkwi w jakimś związku gdzie jest niby uczucie, przyzwyczajenie ale i wątpliwości czy dalej to ciągnąć, albo jesteś mobbingowana w pracy lub jesteś dzieckiem z patologii... wszędzie jest jakiś ból egzystencjonalny i wtedy wpada antydepresant i znowu masz tylko pozytywne uczucia, odpada to co równoważy i ostrzega, że jest źle i hmmm... Tak, zdecydowanie tabletki to nie rozwiązanie. 

Wypytuje bo, myślę czy w razie zalecenia farmakologii nie rozleniwi to mnie by olać przepracowanie wydarzeń z dzieciństwa itp. i nie uznam, że problemu nie ma.

Link to comment
Share on other sites

Czyli nie będzie na tyle doskwierał by coś z tym zrobić...

A co z myślami które pojawiają się tylko w epizodach? Tu nie wiadomo które myśli nasze, a które depresji. Jednak uciszają się te natrętne, więc można by podejrzewać, że być może te fałszywe... skomplikowana sprawa.

Chyba powinnam więc delikatnie koleżankę popchnąć do regularnej terapii bo, problem w pracy nadal istnieje, ale ona jest ciut emocjonalnie wyłączona. Nawet jeśli zmieni pracę, odstawi leki, a problem się powtórzy to zareaguje w ten sam sposób jak przed lekami i koło się zamknie.

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem co się dzieje z jakimi myślami przy farmakoterapii. Skomplikowana to sprawa tak jak mówisz. Wiele jest tam zmiennych, które uniemożliwiają takie teoretyczne dywagacje. Lepiej w ogóle się nad tym nie zastanawiać i korzystać z leków jedynie w ostateczności. Koleżankę jak najbardziej spróbuj zachęcić do terapii. Po odstawieniu przez nią leków problem może nie tylko powrócić, ale też się powiększyć. Sztuczne zwiększenie stężenia serotoniny w mózgu powoduje zmniejszenie jej naturalnego wydzielania po odstawieniu leków.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • SKOCZ DO: 
  Księgarnia >>>> | Apteka >>>> | Uroda >>>> | Sport >>>> | Dziecięce >>>> | Moda >>>>

 • PODCASTY.jpg

 • Blog Entries

  • 0 comments
   Jakie metody mogą zwiększyć nasze osiągi wtedy, gdy działania wymagają korzystania z pamięci, związane są z uczeniem się?
    
    
  • 0 comments
   Jak uwolnić się od przymusu, nałogu konsumpcji treści dla dorosłych, w jaki sposób odzyskać wolność.
    
    
  • 0 comments
   Psychologia w praktyce - jak zerwać z nałogiem.
    
  • 0 comments
   Podcast psychologiczny o tym, jak uleczyć złamane serce i mądrze otworzyć się na nowy związek: 
    
  • 0 comments
   Nie mam czasu na niemiłość, a ty? To nie są dobre czasy dla związków. Socjolodzy mówią o epidemii samotności. Psycholodzy alarmują, że żyjemy w kulturze narcyzmu i tym samym toksycznych relacji, w których królują nadużycia, egoizm, kłamstwa i manipulacje. Sytuację pogarsza fakt, że różne środowiska obwiniają się wzajemnie. Jak znaleźć miłość we współczesnym zagmatwanym, zagonionym świecie, w dobie szalejących zmian społecznych - na rynku towarzyskim popsutym przez aplikacje randkowe? Dowiedz się w kursie online: https://ocalsiebie.pl/kurs/ 
    

   Sprawdź kurs online - jak znaleźć miłość: https://ocalsiebie.pl/kurs/
    
   Cierpliwość w poszukiwaniu miłości jest kluczem do znalezienia prawdziwej, głębokiej więzi z drugą osobą. W życiu pełnym pośpiechu i natłoku bodźców łatwo stracić z oczu istotę budowania trwałych relacji. Szukając partnera, który będzie naszym dopełnieniem, warto dać sobie czas na poznanie różnych osób i odkrycie ich prawdziwych wartości. Czasem miłość przychodzi, gdy najmniej się tego spodziewamy, dlatego warto zachować otwarty umysł i serce na każdym etapie tego fascynującego procesu.
   Znalezienie odpowiedniego partnera do związku to nie tylko kwestia przypodobania się komuś czy podobnych zainteresowań. To także zdolność do wzajemnego zrozumienia, akceptacji i wsparcia w trudnych chwilach. Wybierając swojego towarzysza życiowego, warto kierować się nie tylko emocjami, ale także refleksją nad tym, czy nasze wartości, cele i plany życiowe są zgodne. Dobrze dobrany partner potrafi nie tylko uświetnić nasze najlepsze momenty, ale także być oparciem w ciężkich sytuacjach, co czyni naszą relację jeszcze bardziej wartościową.
   Kluczową kwestią w budowaniu udanej relacji jest troska o to każdego dnia. Niezależnie od tego, czy jesteśmy razem od kilku miesięcy czy kilkudziesięciu lat, ważne jest, aby stale pielęgnować więź, rozwijać się razem i szanować potrzeby partnera. Komunikacja, empatia i gotowość do kompromisu to fundamenty trwałego związku, który przetrwa nawet największe burze życiowe. Inwestowanie czasu i wysiłku w budowanie dobrej relacji z partnerem przynosi nie tylko wzajemną satysfakcję, ale także owoce w postaci głębokiej więzi i wspólnego szczęścia dzięki zaspokojeniu ważnych potrzeb psychologicznych. 
    
   Słowa kluczowe: jak stworzyć związek, dobór partnerski, relacje, związki, związek uczuciowy, relacja, gdzie i jak znaleźć partnera, jakiego szukać partnera, jak znaleźć mężczyznę do związku, w jaki sposób znaleźć kobietę do związku, kryteria doboru partnera, poszukiwanie miłości, małżeństwo, narzeczeństwo, relacja partnerka, miłość z prawdziwego zdarzenia, wysokojakościowa relacja, psychologia doboru partnerskiego, psychologia relacji, porady psychologiczne, psycholog online, porady psychologa.


 • Ważna informacja

  Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

 • 05e7f642-357a-49b3-b1df-737b9aa7b7a1.jpg

 • SKOCZ DO:

 • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

 •  
 • Podcasty i filmy o psychologii

 • Książki o rozwoju osobistym i psychologii

  83eaf72d-ea6e-4a48-ab5f-9aefa9423f3d.jpg

×
×
 • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.