Jump to content
  • psycholog-online-skype-20222.jpg

Depresja i myśli samobójcze


davenkix
 Share

Recommended Posts

Jestem 18-letnim uczniem liceum, wciąż na utrzymaniu rodziców. Piszę z prośbą o poradę, co powinienem zrobić w mojej sytuacji, jaką jest depresja (z tego co wiem stwierdzona przez specjalistę) i myśli samobójcze mojego przyjaciela, nazwijmy go Michał.
Cały problem zaczął się około miesiąc temu (początek listopada/koniec października), chociaż już wcześniej miewał „smutniejsze fazy”. Zadowolony i szczęśliwy oznajmił mi, że nawiązał bardziej romantyczny kontakt z naszą koleżanką, która równocześnie jest siostrą mojego drugiego przyjaciela, na potrzeby historii nazwijmy go Adam. Cieszyłem się jego szczęściem i faktem znalezienia przez niego drugiej połówki. Od tego czasu całe samopoczucie Michała zależało od stanu ich relacji. Kiedy zatracali kontakt albo powiedział coś głupiego – był ekstremalnie smutny. Kiedy ona wykazywała zainteresowanie nim – był szczęśliwy do granic.
Niestety z biegiem czasu, Michał tracił jej zainteresowanie, przez co postępował jego smutek. Do tego wszystkiego o fakcie dowiedział się Adam, który z miejsca znienawidził Michała, w wyniku czego Michał stracił przyjaciela. W bardziej przyziemnych sprawach Michałowi los również nie sprzyjał, zgubił swoje słuchawki za 400zł, przegrywa wszystkie turnieje (uprawia szermierkę) i psują mu się rzeczy, co dobija go jeszcze bardziej.
Na tą chwilę dwa razy już dostałem od niego wiadomość o treści „Żegnam was, dłużej już nie wytrzymam”, przy czym za drugim razem (nie wiem na ile na serio się to odbyło i na ile był świadomy co mogłoby się stać) owinął sobie cienki sznurek wokół szyi, który pękł. Jestem jego najbliższym przyjacielem, mimo że od dłuższego czasu nie opuszcza domu to mam z nim kontakt przez internet i codziennie go pocieszam. Oczywiście zawiadomiliśmy rodziców, którzy na ile mogą – pilnują Michała.
Z tego co się dowiedziałem ma zdiagnozowaną depresję, dostaje leki na bazie serotoniny. Jak to jednak bywa w depresji, kiedy już raz na dwa tygodnie wyjdzie z domu zachowuje się normalnie.
Moim pytaniem jest – co jako najbliższy przyjaciel powinienem zrobić? Powinienem pocieszać go, że jeszcze będzie ze wspominaną koleżanką i przyjdzie na to czas? Może powinienem próbować oswajać go z wizją, że trzeba o niej zapomnieć? Jak mogę zapobiegać przyszłym niebezpiecznym sytuacjom?

Z góry dziękuję za odpowiedź,
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Kolezanka. napisał:

Mysle, ze mozesz.go.wspierac dobrym slowem i.swoja obecnoscia, aby nie siedzial.sam. wazna.jest obecnosc Twoja, czy rodzicow. Jesli.sie z Toba dobrze czuje, i jesli Ty czujesz sie na.silach, poswiec mu.swoj.czas. Po.za tym lekastwa od.lekarza chyba powinny tez.troche pomagac. 

Tak tak wiem, wszystko to robię, jednak mimo tego ma swoje momenty załamania i chciałbym zrobić najwięcej co w mojej mocy.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.