Jump to content

Depresja i myśli samobójcze


davenkix

Recommended Posts

Jestem 18-letnim uczniem liceum, wciąż na utrzymaniu rodziców. Piszę z prośbą o poradę, co powinienem zrobić w mojej sytuacji, jaką jest depresja (z tego co wiem stwierdzona przez specjalistę) i myśli samobójcze mojego przyjaciela, nazwijmy go Michał.
Cały problem zaczął się około miesiąc temu (początek listopada/koniec października), chociaż już wcześniej miewał „smutniejsze fazy”. Zadowolony i szczęśliwy oznajmił mi, że nawiązał bardziej romantyczny kontakt z naszą koleżanką, która równocześnie jest siostrą mojego drugiego przyjaciela, na potrzeby historii nazwijmy go Adam. Cieszyłem się jego szczęściem i faktem znalezienia przez niego drugiej połówki. Od tego czasu całe samopoczucie Michała zależało od stanu ich relacji. Kiedy zatracali kontakt albo powiedział coś głupiego – był ekstremalnie smutny. Kiedy ona wykazywała zainteresowanie nim – był szczęśliwy do granic.
Niestety z biegiem czasu, Michał tracił jej zainteresowanie, przez co postępował jego smutek. Do tego wszystkiego o fakcie dowiedział się Adam, który z miejsca znienawidził Michała, w wyniku czego Michał stracił przyjaciela. W bardziej przyziemnych sprawach Michałowi los również nie sprzyjał, zgubił swoje słuchawki za 400zł, przegrywa wszystkie turnieje (uprawia szermierkę) i psują mu się rzeczy, co dobija go jeszcze bardziej.
Na tą chwilę dwa razy już dostałem od niego wiadomość o treści „Żegnam was, dłużej już nie wytrzymam”, przy czym za drugim razem (nie wiem na ile na serio się to odbyło i na ile był świadomy co mogłoby się stać) owinął sobie cienki sznurek wokół szyi, który pękł. Jestem jego najbliższym przyjacielem, mimo że od dłuższego czasu nie opuszcza domu to mam z nim kontakt przez internet i codziennie go pocieszam. Oczywiście zawiadomiliśmy rodziców, którzy na ile mogą – pilnują Michała.
Z tego co się dowiedziałem ma zdiagnozowaną depresję, dostaje leki na bazie serotoniny. Jak to jednak bywa w depresji, kiedy już raz na dwa tygodnie wyjdzie z domu zachowuje się normalnie.
Moim pytaniem jest – co jako najbliższy przyjaciel powinienem zrobić? Powinienem pocieszać go, że jeszcze będzie ze wspominaną koleżanką i przyjdzie na to czas? Może powinienem próbować oswajać go z wizją, że trzeba o niej zapomnieć? Jak mogę zapobiegać przyszłym niebezpiecznym sytuacjom?

Z góry dziękuję za odpowiedź,
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Kolezanka. napisał:

Mysle, ze mozesz.go.wspierac dobrym slowem i.swoja obecnoscia, aby nie siedzial.sam. wazna.jest obecnosc Twoja, czy rodzicow. Jesli.sie z Toba dobrze czuje, i jesli Ty czujesz sie na.silach, poswiec mu.swoj.czas. Po.za tym lekastwa od.lekarza chyba powinny tez.troche pomagac. 

Tak tak wiem, wszystko to robię, jednak mimo tego ma swoje momenty załamania i chciałbym zrobić najwięcej co w mojej mocy.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • SKOCZ DO: 
  Księgarnia >>>> | Apteka >>>> | Uroda >>>> | Sport >>>> | Dziecięce >>>> | Moda >>>>

 • PODCASTY.jpg

 • Blog Entries

  • 0 comments
   Jak uwolnić się od przymusu, nałogu konsumpcji treści dla dorosłych, w jaki sposób odzyskać wolność.
    
    
  • 0 comments
   Psychologia w praktyce - jak zerwać z nałogiem.
    
  • 0 comments
   Podcast psychologiczny o tym, jak uleczyć złamane serce i mądrze otworzyć się na nowy związek: 
    
  • 0 comments
   Nie mam czasu na niemiłość, a ty? To nie są dobre czasy dla związków. Socjolodzy mówią o epidemii samotności. Psycholodzy alarmują, że żyjemy w kulturze narcyzmu i tym samym toksycznych relacji, w których królują nadużycia, egoizm, kłamstwa i manipulacje. Sytuację pogarsza fakt, że różne środowiska obwiniają się wzajemnie. Jak znaleźć miłość we współczesnym zagmatwanym, zagonionym świecie, w dobie szalejących zmian społecznych - na rynku towarzyskim popsutym przez aplikacje randkowe? Dowiedz się w kursie online: https://ocalsiebie.pl/kurs/ 
    

   Sprawdź kurs online - jak znaleźć miłość: https://ocalsiebie.pl/kurs/
    
   Cierpliwość w poszukiwaniu miłości jest kluczem do znalezienia prawdziwej, głębokiej więzi z drugą osobą. W życiu pełnym pośpiechu i natłoku bodźców łatwo stracić z oczu istotę budowania trwałych relacji. Szukając partnera, który będzie naszym dopełnieniem, warto dać sobie czas na poznanie różnych osób i odkrycie ich prawdziwych wartości. Czasem miłość przychodzi, gdy najmniej się tego spodziewamy, dlatego warto zachować otwarty umysł i serce na każdym etapie tego fascynującego procesu.
   Znalezienie odpowiedniego partnera do związku to nie tylko kwestia przypodobania się komuś czy podobnych zainteresowań. To także zdolność do wzajemnego zrozumienia, akceptacji i wsparcia w trudnych chwilach. Wybierając swojego towarzysza życiowego, warto kierować się nie tylko emocjami, ale także refleksją nad tym, czy nasze wartości, cele i plany życiowe są zgodne. Dobrze dobrany partner potrafi nie tylko uświetnić nasze najlepsze momenty, ale także być oparciem w ciężkich sytuacjach, co czyni naszą relację jeszcze bardziej wartościową.
   Kluczową kwestią w budowaniu udanej relacji jest troska o to każdego dnia. Niezależnie od tego, czy jesteśmy razem od kilku miesięcy czy kilkudziesięciu lat, ważne jest, aby stale pielęgnować więź, rozwijać się razem i szanować potrzeby partnera. Komunikacja, empatia i gotowość do kompromisu to fundamenty trwałego związku, który przetrwa nawet największe burze życiowe. Inwestowanie czasu i wysiłku w budowanie dobrej relacji z partnerem przynosi nie tylko wzajemną satysfakcję, ale także owoce w postaci głębokiej więzi i wspólnego szczęścia dzięki zaspokojeniu ważnych potrzeb psychologicznych. 
    
   Słowa kluczowe: jak stworzyć związek, dobór partnerski, relacje, związki, związek uczuciowy, relacja, gdzie i jak znaleźć partnera, jakiego szukać partnera, jak znaleźć mężczyznę do związku, w jaki sposób znaleźć kobietę do związku, kryteria doboru partnera, poszukiwanie miłości, małżeństwo, narzeczeństwo, relacja partnerka, miłość z prawdziwego zdarzenia, wysokojakościowa relacja, psychologia doboru partnerskiego, psychologia relacji, porady psychologiczne, psycholog online, porady psychologa.
  • 0 comments
   Ludzie chętniej próbują z kimś nowopoznanym, niż sprawdzają nowe sposoby budowania relacji, bo łatwiej jest wymienić partnera, niż skorygować własne postępowanie i przepracować coś w sobie. Jeśli chodzi o małżeństwa, w Polsce coraz częściej okazuje się, że do dwóch razy sztuka. 
    
    


 • Ważna informacja

  Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

 • 05e7f642-357a-49b3-b1df-737b9aa7b7a1.jpg

 • SKOCZ DO:

 • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

 •  
 • Podcasty i filmy o psychologii

 • Książki o rozwoju osobistym i psychologii

  83eaf72d-ea6e-4a48-ab5f-9aefa9423f3d.jpg

×
×
 • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.