Jump to content
  • psycholog-online-2-ocalsiebie.jpg

SzczeryJerry

Skomplikowany przypadek

Recommended Posts

Mężczyzna, lat 24, pracuję na magazynie. Niby ze mną jest wszystko w porządku, ale.. mam problem z opanowaniem swoich "dziwnych zachowań" i nerwów. Żadnych leków na uspokojenie i innych podobnych nie przyjmuję. Nie dostałem również żadnych leków od doktora na opisane przeze mnie dolegliwości. Jestem z gatunku ludzi wrażliwych, nerwowych, drobiazgowych.

Bardzo mi dokucza to, że muszę coś sprawdzić po kilka razy zanim zacznę robić coś innego (czy zamknąłem drzwi od mieszkania, czy spuściłem wodę itd). Podobnie mam z tym, że nie wyjdę z żadnego pomieszczenia dopóki wszystkiego nie sprawdzę (czy gaz zgaszony, czy woda się nie leje itd). Takie sprawdzanie zajmuje mi czasami za dużo czasu, nieraz potrafię sprawdzać wszystko kilka minut nawet zanim zacznę robić cokolwiek innego. Zawsze wtedy myślę o tym, że jak nie sprawdzę to np wysadzi mieszkanie w powietrze.. a jak sprawdzę to tak jakby się chcę upewnić czy dobrze sprawdziłem i tak w kółko, w ten sposób sprawdzam coś po kilka razy. Od jednego takiego sprawdzania drzwi prawie urwałem klamkę..

Mam również małe, ale momentami uporczywe tiki nerwowe (mruganie i "strzelanie" oczami, częste plucie, obgryzanie paznokci i warg). Są one uporczywe dla mnie, nieraz widoczne dla innych, przez to czasami czuję się jak dziwadło. W przeszłości miałem duże problemy z tikami, były widoczne, różnorodne i uporczywe dla mnie, przeszkadzały mi w normalnym funkcjonowaniu. Z wiekiem jednak trochę ustąpiły, ale nie w 100%.

Kolejnym problemem, który mi dokucza jest ciągłe zmęczenie, nieraz wręcz wycieńczenie, brak chęci na cokolwiek. Objawia się to w pracy, a przede wszystkim po powrocie do domu (pracuję na 1 zmianę od 8 do 16, więc nie powinienem tak mieć). Z tym się wiąże rozdrażnienie, które odbija się na najbliższych osobach z mojego otoczenia. Przez to kuleje moje życie prywatne, mój związek.

Ostatnio "na czasie" mam fobie związane z koronawirusem (np boję się dotykać poręczy w autobusie w obawie przed zarażeniem, myję jeszcze więcej ręce, biorę długie prysznice, ostrożnie wieszam swoje ubranie uważając by go nie dotykać).

Jeżeli to możliwe to proszę o jakąś sensowną poradę, o jakieś "antidotum" na mój problem/na moje problemy. Pozdrawiam :)

 

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

opisuje Pan zachowania ze spektrum zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego, charakteryzującego się nawracającymi, natrętnymi myślami (obsesje) i potrzebą wykonania danej czynności (kompulsje). Jeśli Pan jej nie wykona pojawia się obawa czy też lęk. Zapewne ma Pan też świadomość, że niepotrzebnie i irracjonalnie Pan sprawdza to co już Pan sprawdził ale trudno się Panu powstrzymać.

Takie zaburzenie występuje na tle lękowym i teraz w czasie pandemii wiele osób zgłasza, ze staje się ono bardziej dokuczliwe.

Powinien Pan zgłosić się do lekarza psychiatry celem dokładnej diagnostyki i wdrożenia leczenia w tym psychoterapii. Leczenie polega na powstrzymaniu się od wykonania czynności i radzeniu sobie z lękiem jak również na nauce powstrzymywania natrętnych myśli.

Sam może Pan spróbować zmienić schemat zachowania czyli np. przed wyjściem zrobić zdjęcie kuchenki z wyłączonym gazem, czy też wyłączonego żelazka. Jak Pan zamyka drzwi może Pan np. w nie zapukać tak aby mógł Pan się do czegoś odnieść gdy pojawia się natrętna myśl czyli wtedy może Pan spojrzeć na zdjęcie lub przypomnieć sobie pukanie w drzwi a przez to powstrzymać się przed sprawdzeniem gazu czy drzwi i obniżyć poziom lęku.

Zachęcam Pana do przeczytania bardzo ciekawie napisanej książki o tym zaburzeniu https://wuj.pl/ksiazka/czlowiek-ktory-nie-mogl-przestac

Zmęczenie, które Pan odczuwa może również wynikać z tego, że w Pana życiu jest dużo napięcia emocjonalnego czy lęku co na dłuższą metę wpływa na wydolność organizmu i motywację.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.