Jump to content

Recommended Posts

Cześć. Mam 25lat,pracuję w gastronomii, mieszkam z chłopakiem i psem.

Od zawsze czułam się wyalienowana czy to w rodzinie, czy w szkole, czy na podwórku. Spędziłam setki godzin na czytaniu o typach osobowość, szukałam wyjaśnień w horoskop ach i innych gusłach jak i w pochodzeniu. Cały czas czuję potrzebę zmieniania siebie, bo czuję, że nie pasuję, albo jestem nie taka jak być powinnam. Każdą sekundę świadomie lub podświadomie zastanawiam się czy wszystko robię odpowiednio( czy to są większe przedsięwzięcia czy zmywanie naczyń) zgodnie z tym czego wymagają ode mnie ogólnie przyjęte zasady, Bóg, rodzina, znajomi, chłopak, sąsiedzi, kierownik, klienci, a nawet pies czy przypadkowo mijają osoba. Każdą interakcję z drugą osobą staram się zaplanować, żeby na pewno wzbudzić w niej pozytywne emocje. 

Od dłuższego czasu nie radzę sobie. Gdy zostaję sama(lub w tramwaju wśród obcych) bardzo często płaczę. Odczuwam ogromną pustkę w środku, nie kontroluję swoich emocji. Staram się być radosna i dawać radość innym, ale po dłuższej radości czuję ogromne zmęczenie fizyczne. Proste czynności mnie przerastają lub zajmują dużo czasu. 

Większość czasu spędzam smutna, bo uważam, że jestem beznadziejna i za nic nie potrafię być z siebie dumna. 

Ostatnio przestało mi przeszkadzać władowywanie złości na innych, czy też złożeczenie innym i nie potrafię tego wyplewić. Towarzyszą mi też różne lęki, w większości przyziemne. 

Czy takie objawy kwalifikują się do wizyty u psychologa? Czy w dobie koronowirusa jest możliwość umówienia się na wizytę stacjonarnie? Od tygodnia próbuję się zebrać i zadzwonić na linie dla osób w kryzysie psychologicznym, ale głupio przyznać, wstydzę się. 

Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry,

czytam w Pani poście o ważnych obszarach, które mogą wpływać na Pani samopoczucie.

Pierwszy to taki, że stara się Pani spełniać jakieś ogólne normy czy sprostać stereotypom lub oczekiwania otaczających Panią osób (nie mówiąc o psie). Takie podejście powoduje, że Pani nie jest sobą i nie spełnia Pani swoich oczekiwań wobec siebie. W dodatku zewnętrzne oczekiwania, które próbuje Pani zaspokoić mogą być sprzeczne ze sobą. Stąd może wynikać Pani poczucie niedopasowania czy bycia "nie taką".

Drugi obszar to bierze Pani odpowiedzialność za cudze emocje. Planuje Pani jak powinna Pani się zachować aby wzbudzić w drugiej osobie pozytywne uczucia. Nie jest Pani odpowiedzialna za emocje drugiej osoby. Jest Pani za to odpowiedzialna za swoje emocje. Dążenie do zapewnienia dobrego samopoczucia drugiej osoby, kosztem siebie może budzić frustrację i napięcie.

Trzeci obszar to brak zaufania do swoich wartości i kryteriów lub ich brak. Kiedy Pani wie, że zrobiła Pani coś odpowiednio? Brak własnych kryteriów może prowadzić do ciągłego poprawiania czy zmiany oraz niezadowolenie z siebie. Czy umie Pani sobie powiedzieć "stop, zrobiłam to dobrze".

Może Pani spróbować odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego spełnianie oczekiwań innych osób oraz dbałość o ich dobre samopoczucie jest to dla Pani ważne? Co się stanie jeśli to się Pani nie uda? Jakie emocje i myśli będą wtedy Pani towarzyszyć? Oraz skąd się wzięło u Pani poczucie alienacji w dzieciństwie? Możliwe, że obecne Pani zachowanie wynika z doświadczeń z dzieciństwa.

Kolejny krok to budowanie zaufania do siebie i poznawanie własnych kryteriów, wartości i potrzeb, Może Pani zastanowić się czy w Pani życiu jest więcej zadań "powinnam i muszę" czy "chcę". "Chcę" to są właśnie Pani potrzeby.

O tym wszystkim może Pani porozmawiać z psychologiem. Więc odpowiadając na Pani pytanie warto aby Pani się umówiła na konsultację. Wiem, że niektóre ośrodki przyjmują stacjonarnie, trzeba mieć maseczkę i dezynfekować ręce. Może Pani też umówić się na konsultację on-line.

Pozdrawiam,

Katarzyna