Jump to content
  • psycholog-online-terapia.jpg

Kiedy wreszcie się z tym uporam?


marion
 Share

Recommended Posts

Dzień dobry,

W tym roku kończę 30 lat i mam wrażenie, że w ciągu swojego życia nie nauczyłam się tego, co potrafi robić chyba każdy. Odezwały się we mnie stare lęki, natury społecznej. Kiedy miałam 16 lat stwierdzono u mnie nerwicę społeczną. W kolejnych latach dwa razy depresję. Kiedy zaczynała się pandemia, wtedy odczuwałam już powrót tych lęków. W pracy przyszły dwie osoby, z którymi już jakiś kontakt się nawiązywał, ale były z innego teamu niż ja, więc szłam w odstawkę. Nie radzę sobie również widząc niektóre posty na portalach społecznościowych, na których ludzie chwalą się swoimi zdjęciami z przyjaciółmi. Mam lęk, by zagadać do osób, z którymi przelotnie rozmawiałam w biurze. Te lęki potęgują również odgłosy zza ściany. Sąsiedzi. Już miałam z nimi problemy. Oczywiście też mam lęk, by zadzwonić do nich i zwrócić uwagę, zamiast tego krzyczę przez ścianę, by się uspokoili. Proszę o pomoc.

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

Napisała Pani, że nie nauczyła się Pani robić tego co każdy czyli rozumiem, że radzić sobie z emocjami, a w Pani przypadku z lękiem. Nie radzenie sobie z emocjami to częsta trudność.

Lęk i strach to dwie emocje, które informują nas o zagrożeniu fizycznym lub naszej stabilności emocjonalnej więc odczuwamy je często i silnie, czasami nadmiernie.

Pisze Pani też o jakimś rodzaju obawy przed odrzuceniem "szłam w odstawkę, ludzie chwalą się zdjęciami z przyjaciółmi" - być może wynika to z obniżonej samooceny.

Aby poradzić sobie z lękiem może Pani stosować relaksację, jogę, głębokie oddechy.

To Panią uspokoi jednak konieczne jest znalezienie przyczyny tych lęków. Sugeruję aby skontaktowała się Pani z psychoterapeutą. Pomoże Pani odnaleźć źródło lęku, zrozumieć je i wskaże różne techniki pracy.

Jeśli ocenia Pani swój lęk jako silny, narastający i przeszkadzający Pani w codziennym funkcjonowaniu powinna Pani również porozmawiać z lekarzem psychiatrą.

Podaję również link do artykułu o emocjach:

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.