Jump to content

Wsparcie dla chorego i bliskiej


Inna

Recommended Posts

Jak poradzić sobie ze smutkiem, poczuciem winy , żalem, niezrozumieniem kiedy ktos jest nieuleczalnie chory i umiera powoli bo nie chciał lub nie mogl podjąć leczenia w pore a byc moze można było uniknąć najgorszego. Jak sobie poradzić z myślą o nieuniknionym. O tym ze na zawsze sie rozstana bliskie sobie osoby. Nawet jeśli ktoś jest lub byl toksycznym rodzicem lub stosujacym manipulację, ktorej nie da sie rozumieć, być może cena życia i śmierci w tym przypadku wchodzi w grę ponieważ niektóre osoby są gotowe umrzeć przedwczesnie tylko dlatego aby ktoś się nimi opiekował rzucił pracę związek, karierę i oddał połowę swojego dobrobytu. W kim jest problem ? We mnie ? W moim wewnętrznym dziecku ? Czy w tym chorym smiertelnie rodzicu ? Czy i za co ? dlaczego człowiek może zwlekać z leczeniem lub zignorować własną osobę ? za cenę lekkich pieniędzy ? żalu współczucia nad nim ? Brak szacunku do własnej osoby znowu pojawia się w słowach : będziecie mieć ze mną spokój... Dozgonne uwielbienie i oddanie i służba komuś może stać się męczące na pewnym etapie życia dziecka, które chce sobie ułożyć życie jednak rodzic lub rodzina ściąga w dół . Dlaczego rodzic nie potrafi podarować wolności swojemu dziecku tylko przytłacza swoimi problemami finansowymi ,chorobą z drugiej strony dlaczego jestem tak zła i niedobra ze chce od tego uciec porzucić to i wyzbyc sie poczucia winy , tu jakby nieumiejętność oderwania się rodzica od dziecka...żal dziecka do losu o problem, ktory wyrywa slad na psychice . Być może potrzeba tu diagnozy karmicznej ?  

Link to comment
Share on other sites

Warto pamiętać, że każdy człowiek decyduje o samym sobie. Nikt nikomu nie powinien narzucać swojej woli, to dotyczy zarówno dziecka, jak i rodzica. Za brakiem chęci podjęcia leczenia z pewnością stoi jakiś powód. Myślę, że każde dziecko uznaje swojego rodzica za ideał, niektórzy tkwią w takim myśleniu przez całe życie, inni uświadamiają sobie w pewnym momencie swojego życia, że rodzice to mimo wszystko również tylko ludzie, którzy popełniają błędy. Czasami okazuje się, że to dziecko staje się mądrzejsze od rodzica i rozumie jego błędy, które jest w stanie wybaczyć. Wybaczanie pokazuje, jaką dany człowiek jest osobą, to świadczy tylko i wyłącznie o tej osobie, natomiast reakcja na nie zależy już od drugiej strony, nie można brać na siebie odpowiedzialności za czyjeś reakcje. Nikt nikogo nie powinien zmuszać ani czegokolwiek oczekiwać, a co ważniejsze, gdy pojawia się konflikt interesów to obie strony powinny chcieć osiągnąć kompromis, zamiast wymagać całkowitego podporządkowania. Taka postawa wymaga jednak sporej dozy asertywności, na którą po prostu ciężko znaleźć siłę. Wtedy przydaje się wsparcie partnera, przyjaciół, aby przekazali dobrą energię osobie, która w danym momencie najbardziej jej potrzebuje. Ludzie bardzo często są egoistami, uwielbiają stawiać siebie w centrum wszechświata, zapominając o uczuciach i potrzebach innych. Jeśli nie chcesz, nie musisz poświęcać komuś swojego życia. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

  • Podcasty i filmy o psychologii

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.