Jump to content

Presja i brak porozumienia


xxyy

Recommended Posts

Jestem maturzystką w wieku 19 lat. Od lat czułam duża presję w związku z nauką i zadowalaniem rodziców swoimi wynikami. Im bliżej do matury tym jest większa. Kilka miesięcy temu przeszłam przez dużą kłótnię z rodzicami. Nasze charaktery bardzo się różnią, nie mogą zrozumieć że jestem bardzo wrażliwa i wszystko co mówią o mnie jest bardzo raniące. po pierwszej z dużych kłótni miałam myśli samobójcze, którymi  się nie przejęli. Podczas każdej z awantur każdy mój argument jest obracany przeciwko mnie co sprawiło, że mam niską samoocenę i stałam się bardziej zamknięta w sobie. Nigdy nie czułam, że mogę powiedzieć im wszystko z obaw przed wyśmianiem i brakiem zrozumienia. Gdy próbuje się przełamywać i mówić co czuję, obraca się to przeciwko mnie. Czuję ogromną presję związaną z edukacją, a matura jest porównywana w moim domu do być albo nie być. Wizja całego mojego życia postawionego na jedną kartę, która jest mi wpajana przytłacza mnie, przez co płaczę nocami. Czuję, że tracę kontrole i przestaję być sobą. Mam wrażenie, że momenty kiedy myślę, że jestem szczęśliwa to tylko odwrócenie uwagi od realiów mojego życia. Męczą mnie myśli co by się stało gdybym faktycznie popełniła samobójstwo i co napisałbym w liście pożegnalnym. Czuję bezsilność i jedyne czego czuję, że chcę to końca ciągłego życia w stresie, że popełnię błąd i zawiodę.

Link to comment
Share on other sites

Hej. Myślę, że najlepszym wybrnięciem z tej sytuacji jest zaczęcie przygotowań do matury w jak najbardziej prakryczny sposób. Poinformuj  rodziców o tym, że w tym czasie będziesz potrzebowała spokoju i braku nacisków ponieważ nie słóży to koncentracji. Opracuj plan działania w zakresie materiału który musisz nadrobić, nadaj mu poziom priorytetu. Być może pomoże wykupienie kursu maturalnego online lub wspólne przygotowania ze znajomymi. Matura nie jest trudnym zagadnieniem. Większość osób do niej podchodzących zdaje. Kluczem jest usystematyzowanie wiedzy i rozplanowanie nauki. Warto też zadbać o samodyscyplinelę I narzucenie sobie osobistej presji. Dobrym pomysłem jest także stworzenie sobie własnego systemu motywującego z osobistych nagród, np. "Pójdę na imprezę Jeśli planuję dane zagadnienie" itp. Presja rodziców nie powinna być motywatorem do nauki, co najwyżej może ją utrudniać. Warto znaleźć swoją osobistą motywację i wizję aby się przełamać.

Pozdrawiam I życzę powodzenia.

...p...

Edited by ...p...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

  • Podcasty i filmy o psychologii

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.