Jump to content
  • psycholog-online-2-ocalsiebie.jpg

madzia0310

Niska samoocena, brak pewności siebie

Recommended Posts

Witam, 

jestem studentką w wieku 20 lat. 

Aktualnie szukam pracy i mieszkam z toksyczną matką, która wciąż mówi mi, co mam robić. Mam problemy z nawiązywaniem nowych znajomości,nie potrafię  otworzyć się na ludzi. Przejmuję się opinią innnych osób.Znaczną część swojego czasu spędzam w domu przy książkach. 

Sądzę, że ma to związek z dzieciństwem. Po rozwodzie rodziców, tata wyprowadził się i nie angażował w życie córki. Matka ciągle krytykowała, oceniała ,nigdy nie była wsparciem. 

Jestem nieśmiała i małomówna. Nie angażuję się w związki. Często specjalnie zrywałam znajomości, gdy te stawały się poważne. Czuję się bezbronna i każdego dnia nękają mnie negatywne myśli. Trwa to odkąd pamiętam. 

Czytam dużo o technikach pozytywnego myślenia, radzenia sobie ze stresem oraz na temat rozwoju osobistego i próbuję stosować je w praktyce, lecz nie zawsze przynosi to odpowiedni efekt. 

Czy można to zmienić?  Czy mogę pomóc sobie samej, czy konieczne jest skorzystanie z pomocy specjalisty? 

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

odpowiadając na Twoje pytanie - tak, dobrze by było gdybyś porozmawiała o swoich trudnościach z psychologiem. Nawet on-line. 

Z tego co piszesz Twoje trudności prawdopodobnie wynikają z nadmiernie krytykującej postawy Twojej mamy względem Ciebie. Skupiałaś się na tym, żeby spełniać jej oczekiwania a nie swoje, wydaje Ci się, że inni ludzie też Cię będą oceniać. Stąd niska samoocena, negatywne myślenie, ucieczka w książki, nieśmiałość i małomówność czy też zrywanie znajomości.

Podczas terapii przyjrzysz się sobie, jaka naprawdę jesteś, ile masz zasobów i mocnych stron, nazwiesz swoje oczekiwania względem siebie i zaplanujesz jak je zrealizować, nauczysz się asertywności i stawiania granic swojej mamie tak abyś znalazła oparcie w sobie.

Być może Twoje prawdziwe "ja" zostało stłamszone oczekiwaniami i krytyką. Być może uważasz swoje dążenia za nieistotne i nie warte bo ważniejsze jest postępowanie według wytycznych innych osób. Sprawdź czy to prawda. Realizując oczekiwania innych oddalasz się od siebie. Poznaj swoją wartość i daj sobie prawo decydowania o swoim życiu.

Pozdrawiam,

Katarzyna

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.