Jump to content
  • psycholog-online-kolo.jpg

Mobbing wsród studentów


Ksymena
 Share

Recommended Posts

Witam, mam 22 lata i studiuje na 3 roku uniwersytetu medycznego. Problem pojawił sie w chwili kiedy moja przyjaciółka N pokłóciła sie z jedna z dziewczyn z mojego roku. Dziewczyna ta jest starsza od nas o 5 lat z tytułem magistra. Wsród moich rówieśników jest autorytetem, silny charakter i cechy przywódcze zapewniły jej podporządkowywanie sie innych. Kiedy doszło do sprzeczki starsza kolezanka nastawiła większośc grupy przeciwko młodszej. W tej chwili szykanom nie ma końca, szydercze uśmiechy i docinki spowodowały, że N stała sie cicha i wycofana, boi sie udzielać na forum roku, planowała nawet zrezygnować ze studiów bo nie potrafi sobie z tym poradzić.  W jaki sposób mogę jej pomoc? Czy doprowadzić do konfrontacji obu stron i wytłumaczenia sobie o co chodzi czy moze trzeba zgłosić sie z tym do władz uczelni? 

Link to comment
Share on other sites

@ Ksymena W opisanej przez Panią sytuacji dochodzi bardziej do dręczenia niż do mobbingu. W przypadku mobbingu nie można wskazać prowodyra. Grupa ludzi umawia się w tajemnicy, że będą zawsze negatywnie oceniać wybraną osobę. Osoba poddana mobbingowi otrzymuje od wszystkich wokół negatywne informacje na swój temat i zaczyna wierzyć, że naprawdę jest taka beznadziejna. To wpływa na zaniżenie jej samo oceny. W przypadku Pani przyjaciółki jak rozumiem, osoba, która kieruje dręczeniem jest znana. Pani przyjaciółka na pewno potrzebuje wsparcia od grupy życzliwych jej osób. Może mogłaby Pani poprosić kilku znajomych z uczelni, żebyście wspólnie pomogli Pani przyjaciółce doceniając ją, stając w jej obronie na forum i włączając do wspólnych zajęć? Wtedy nastąpi pewna polaryzacja i strona dręcząca nie będzie tak silna i będzie z czasem słabła. Jeśli taka sytuacja powtarza się w stosunku do wielu osób to warto porozmawiać z opiekunem grupy. Pozdrawiam, Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.