Jump to content
  • psycholog-online-2-ocalsiebie.jpg

Recommended Posts

Dzień dobry. Dzisiaj odebrałam telefon od członka rodziny z prośbą o dużą pożyczkę. Ta osoba już ma opóźnienie kilka dni ze spłatą i nie śpi po nocach ze strachu przed komornikiem. Osoba ta uzależniona jest od hazardu. Kompletnie nie wiem co zrobić bo mam pieniądze, ale chciałabym ją skłonić do terapii. Wiem, że samo pożyczenie pieniędzy nic nie pomoże (ta osoba boryka się z hazardem przynajmniej od 10 lat). Chciałam się skonsultować na infolinii dla osób uzależnionych co zrobić, ale numer nie działa.

Moje pytanie brzmi czy jest sens pożyczać pieniądze pod warunkiem leczenia?

A jeśli leczenie to co zaproponować takiej osobie? Ośrodek raczej nie wchodzi w grę, bo ta osoba jest jedynym żywicielem rodziny, ma malutkie dzieci i musi pracować. 

Dziękuję za pomoc

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

odpowiadając na Pani pytanie - nie ma sensu pożyczać pieniędzy osobie uzależnionej od hazardu nawet stawiając warunek podjęcia przez nią leczenia. Osoba aktywnie uzależniona, czyli w tym przypadku grająca czy stawiająca zakłady obieca Pani wszystko aby zdobyć środki na uprawianie hazardu.

To co może skłonić osobę uzależnioną do podjęcia leczenia to pokazywanie jej negatywnych konsekwencji uzależnienia. Czyli np. "nie pożyczę Ci pieniędzy bo wiem, że tracisz je na hazard. Masz z tego powodu poważne kłopoty finansowe. Cierpisz Ty i Twoja rodzina i dzieci. Zależy mi na Tobie i uważam, że powinieneś podjąć leczenie. Zgłoś się do poradni terapii uzależnień lub zapisz się na konsultację on-line"

Konsekwentne odmawianie pożyczki i namawianie do leczenia pokazujące fakty z życia osoby uzależnionej oraz wyraz troski o nią mogą taką osobę skłonić do szukania dla siebie pomocy.

 

Pozdrawiam,

Katarzyna

  • Podoba mi się to 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.