Jump to content
  • psycholog-online-kolo.jpg

Utrata matki


Recommended Posts

Witam. Mam 29 lat. Chciałabym poruszyć temat żałoby.

Moja "wewnętrzną żałoba" trwa 29 lat ponieważ kiedy byłam niemowlęciem ( miałam wtedy 6 tygodni) moja mama popełniła samobójstwo. Wychowali mnie dziadkowie ponieważ ojciec nie udzwignął ciężaru i nawet nie chciał po śmierci mamy mną się zająć. Trafiłam do rodziny zastępczej którą stanowili dla mnie prawnie dziadkowie. Jestem dorosła osobą , ale do tej pory nie pogodziłam się ze stratą matki i jej brakiem przez całe życie. Wielokrotnie pragnełam aby poprostu  była przy mnie i uczestniczyła w ważnych wydarzeniach w moim życiu np. mój ślub czy narodziny dzieci. Jako dziecko bardzo przejmowałam się brakiem mamy , emocjonalnie reagowałam na to i zawsze czułam się gorsza od innych dzieci ponieważ byłam innna niż wszystkiego. Szczerze to w środku zazdrościłam im tego że mają matki ,   że mogą się do nich przytulić itd. Bardzo pragnełam tego uczucia matczynej miłości troski i opieki. Dziadkowie A w szczególności dziadek próbował mi wyrównywać "braki " czy "deficyty miłości " moich rodziców których nie było przy mnie. Co roku odczuwam na nowo tą pustkę po braku mamy gdzie już od 3 tygodni trąbią na lewo i prawo w radiu i w telewizjitelewizji że zbliża się Dzień Matki. Niby taka drobnostka , a dla mnie to iskra zapalne aby powrócić mimowolnie to przykrych wspomnień.

Jak radzić sobie na co dzień z przeżywanie tego bolesnego smutku i żalu ? Jak mogę sobie pomóc.

Link to comment
Share on other sites

Bardzo współczuję, ale proszę sobie tłumaczyć że czasu nie da się cofnąć i sytuacji nikt i nic nie zmieni . Na szczęście najgorszy okres czyli ten dziecięcy kiedy obecność matki jest tak dziecku bardzo potrzebna- pani ma już za sobą. 

Teraz oczywiście teź mamy brakuje ale jako osobie dorosłej jest zdecydowanie łatwiej żyć bez niej.. A święta i wszelkie uroczystości jak i dzień matki będą i to również trzeba sobie tłumaczyć że choć mamy przy pani nie ma to jednak ona jako mama jest. Przecież wszyscy mamy rodziców- mamę i tatę, tylko nie wszystkim jest dane z nimi przebywać..

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.