Jump to content
  • psycholog-online-skype-16.jpg.jpg

Nieśmiałość a samotność


matteeo
 Share

Recommended Posts

Witam
To mój pierwszy post na tym forum. Trafiłem tutaj nie do końca przypadkowo, otóż ostatnio sporo interesuje się psychologią, rozwojem osobistym bo zwyczajnie chce sobie pomóc.
Otóż doskwiera mi samotność, ale nie taka, że nie mam żony, dziewczyny itd. Ja nie mam nikogo. Tzn mam rodzinę, rodzeństwo, rodziców, dziadków itd, ale moje relacje z nimi są dość kiepskie, tym bardziej od roku, odkąd się wyprowadziłem z domu. Moje relacje z rodziną, to tylko na zasadzie rozmowy przez tel, fb, jak ktoś coś potrzebuje, albo raz w miesiącu ich odwiedzam. Rodzeństwo nie odzywa się do mnie wcale tak po prostu żeby pogadać. Jedynie mama czasem zadzwoni, ale ostatnio też duuużo mniej. O znajomych w ogóle nie wspominam, bo ich po prostu nie ma. W szkole zwykle byłem wyśmiewany, ale głównie przez to, że byłem mądrzejszy, nie było z nimi żadnych relacji poza szkołą. Tutaj gdzie jestem nikogo w zasadzie nie znam. Moje relacje, bądź kontakt z ludźmi jest jedynie przez Internet, przez jakieś czaty, gdzie czasami uda mi się poznać kogoś na dłużej, ale kontakt prędzej czy później urywa się. Mam dość tych virtualnych znajomości. Potrzebuje zwyczajnie bliskości drugiej osoby, jakiegoś spaceru, rozmowy w cztery oczy.
Staram się wychodzić jak najwięcej, z tym nie mam problemu. Mam problem z poznaniem nowych ludzi. Obiecuje sobie, że wyjdę i zagadam do kogoś, ale wracam do mieszkania ze złością na siebie bo nie mogłem się przełamać.
Pół roku temu stwierdziłem, że trzeba zrobić poważniejszy krok do przodu i podjąłem się dalszej edukacji, (mam 26 lat) ale robiłem to nie po to by zdobyć tytuł, czy nauczyć się czegoś, głównie po to by poznać tutaj nowych ludzi. Niestety mimo, że znajomi fajni, poza uczelnią raczej bliższej relacji nikt z nikim nie ma, każdy zajęty swoim życiem.

Nie wiem jak sobie z tym poradzić? Jak wyjść z tego bagna? Jak przezwyciężyć ten strach?

Link to comment
Share on other sites

Chętnie z Toba pogadam 😉

Powiem Ci że mam podobną sytuację jeśli chodzi o relacje z rodziną i ludzmi w ogóle. Jakoś zauważam że mało kto jest chętny na spędzanie czasu poza domem. Każdy zamknięty w swoich czterech ścianach i prócz praca dom nic więcej ich nie interesuje. Może trzeba szukać znajomych wśród takich osób które są bardziej otwarte na nowe znajomości, choć zauważyłam też że kontakty utrzymuje się głównie z osobami które mogą być przydatne. Więc może i tu tkwić problem, że nie reprezentujemy sobą nic z czego inni mogliby skorzystać 🤔

Czy można prosić o wypowiedz pana @psycholog Rafał Olszak ? 🙂

Link to comment
Share on other sites

Jeśli chodzi o mnie, to wydaje mi się, że kiedyś za bardzo uwikłałem się w znajomości virtualne, które wybiły mnie z realnego społeczeństwa i teraz nie zbyt potrafię wrócić.

U mnie nie jest tak do końca, że "znajomi" siedzą tylko w domu, bo wychodzą i to często, ale beze mnie, nie proponując nawet.

A co do przydatności? Nie należę do osób głupich, czy niezbyt pomocnych. Na studiach należę do tych bardziej ambitnych a i tak niezbyt mam kontakty poza uczelnią. Czasem jak wspomniałem, ktoś napisze do mnie czy coś tam wiem, czy mam notatki i tyle.

Link to comment
Share on other sites

@matteeo

Witam serdecznie na forum,
może Pan rozważyć udział w warsztatach komunikacji interpersonalnej. Może Pan też skonsultować się z psychoterapeutą, który może Panu pomóc uporać się z przyczynami trudności w zakresie nawiązywania i podtrzymywania realny relacji. Mógłby na przykład z Panem trenować asertywność, istotę umiejętności konwersacyjnych, a jeśli byłoby to wskazane to także popracować nad Pana poczuciem własnej wartości bądź obawami w kontaktach z ludźmi. Może Pan też rozważyć zapisanie się na jakieś hobbystyczne warsztaty, kursy czy zajęcia, w których coś robi się w grupie, zespołowo, by nawiązać nowe znajomości i ćwiczyć kontakty z ludźmi. 

Link to comment
Share on other sites

Witam

O jakie warsztaty na forum chodzi? 

Staram się jak mogę wychodzić między ludzi, przez to jak pisałem studiuję, ale to nie za bardzo pomogło, a jeśli chodzi o inne warsztaty/ kursy to przez pracę i studia nie bardzo mam czas. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.