Skocz do zawartości

Ściskanie w gardle


patchm

Polecane posty

22 letnia kobieta.
Dzień dobry. Od jakiś dwóch tygodni non stop zmagam się ze świszczącym oddechem i ściskaniem w gardle, które pojawia się zawsze w nocy. Trwa to po kilka godzin, utrudnia zasypianie. Chciałam się dowiedzieć czy jest to objaw typowy dla jakiegoś zaburzenia psychicznego i czy można jakoś sobie poradzić w chwili takiego ataku.

Edytowano przez patchm
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż,nie będę się mądrzyć, lekarz powinien wiedzieć. Może poproś o jakieś dodatkowe badania. Przyczyn może być wiele. Czy jest jakaś przyczyna tego, że sądzisz, że to może być zaburzenie psychiczne?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczęło się jakieś 8 lat temu, od kiedy zaczęłam mieć problemy z sercem, zaczęłam tez być przewrażliwiona odnośnie zdrowia. Miewałam ataki paniki, wmawiałam sobie choroby, później miałam spokój przez jakiś rok i teraz zaczęłam mieć to ściskanie. Zastanawiam się też czy może nie jest jakieś powikłanie po chorobie, która przeszłam w grudniu, ewentualnie coś z zatokami - od kilku lat mam katar i spływanie wydzieliny po gardle.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umówiłam się do Pani doktor na piątek i poproszę o dalszą diagnostykę. 
Jeśli chodzi o serce, to wie - biorę leki na stałe, mówiłam również o stwierdzonej u mnie astmie oskrzelowej, która nie wymagała leczenie parę lat temu, ale twierdzi, że tak by się nie objawiało jej zaostrzenie. 
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to być psychosomatyczny objaw nerwicy. Wyleczyć się możesz psychoterapią. A w razie ataku doraźnie powinno pomóc głębokie, spokojne oddychanie, skupianie się na oddechu i proste techniki relaksacji ciała, np. wyobraź sobie, że jesteś misiem haribo, zostawionym na desce rozdzielczej samochodu w upalny dzień. Robisz się cała sflaczała, miękniesz i się rozpływasz, wtapiasz się w podłoże (w sumie nie wiem czy tak się dzieje z żelkami, nie sprawdzałem, ale przypuszczam, że tak by się zachował). Każdy mięsień od najmniejszego palca u nogi po czubek głowy ma być rozluźniony. Możesz też użyć umysłu do małej sztuczki: wyobraź sobie jakieś przyjemne miejsce i sobie tam trochę poprzebywaj. Wczuj się w klimat plaża, gór, łąki ogródka babci na wakacjach 2010, co tam lubisz. Daj znać czy coś pomogło.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

  • Podcasty i filmy o psychologii

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używając strony akceptuje się Warunki korzystania z serwisu, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.