Jump to content

Mieszkanie z chorą psychicznie babcią


Milkunia

Recommended Posts

Witam.

Może zacznę od tego że mieszkam w domu wraz z innymi członkami rodziny. Mi od paru lat przychodzi dzielić jedno piętro z 80 -letnią babcią która właśnie kilka lat temu z nami zamieszkała po śmierci dziadka. Wszystko było w porządku ale od 3 lat zachowanie babci zaczęło się zmieniać i według mnie choruje ona na Alzheimera. Babcia oprócz notorycznego zapominania kto jest kim zaczęła zachowywać się bardzo agresywnie i hałaśliwie również w nocy, przestała już się interesować różnymi rzeczami tylko chodzi z kąta w kąt całe dnie i wyzywa do siebie albo na innych, nawołuje swoją córkę albo co chwilę sprawdza czy są zamknięte drzwi bo uważa że ktoś może wejść i ją okraść. Ma także inne typowe zachowania Alzheimerowskie ,ale nie będę tu tego wszystkiego wypisywać. Niestety ,ale rodzina w tym jej dzieci uważają że przesadzam gdy mówię im żeby zrobili coś z babcią, zabrali do lekarza, wzięli opiekunkę itp. Mówią że to po prostu starość i że ona tak już ma i tyle. Najgorzej że ja muszę znosić najwięcej bo ja dzielę z nią większość mieszkania (mam swoją kuchnię a z babcią wspólną łazienkę) Co do łazienki to babcia już nie wie że trzeba się podetrzeć, spuścić wodę itp. Już codziennie muszę wycierać odchody z całego sedesu a nawet ścian czy podłogi. Nie mogę mieć w łazience papieru toaletowego bo zaraz mi ginie a ręczniki są umazane odchodami. Nawet spokojnie nie mogę się załatwić bo babcia zaraz nawala agresywnie w drzwi i wyzywa sama nie wiedząc o co jej chodzi i nawet kogo wyzywa. Rodzina ma to gdzieś. Mówi że babcia po prostu nigdy nie dbała o porządek, ale dla mnie ta sytuacja jest już nie do wytrzymania bo nawet nie mogę zaprosić znajomych. Tylko czekać aż nam do domu wbije policja bo zdarzało się już że babcia coś tam krzyczała do przechodniów a rodzina nie ma papierów że ona ma Alzheimera. Przez to wszystko brałam nawet leki uspokajające jak mi codziennie waliła w drzwi o 4 rano bez powodu a ja musiałam się wyspać do pracy. Boję się co będzie dalej jak choroba się pogłębi. Nie mówię bo rodzina przynosi jej jedzenie, co jakiś czas posprząta w pokoju czy ją wykąpie ,ale to tyle. Nikt z nią nie siedzi, nikt jej nie pilnuje a np. już nie raz prawie podpaliła kuchnię. Gdy babcia jest agresywna to rodzina tylko mówi jej a nawet na nią krzyczy że ma się zachowywać normalnie i się uspokoić ,ale przecież ona tego nie zrozumie bo tak działa ta choroba! Gazu jej nie wyłączą bo ona sobie jeszcze jedzenie podgrzeje mimo że nie raz już garnki spaliła. Chciałabym się wyprowadzić od nich tylko tu też jestem uziemiona bo mam kredyt i nie stać mnie na wynajem. Psycha mi siada, co ja mam robić...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • SKOCZ DO: 
  Księgarnia >>>> | Apteka >>>> | Uroda >>>> | Sport >>>> | Dziecięce >>>> | Moda >>>>

 • PODCASTY.jpg

 • Blog Entries

  • 0 comments
   Ludzie chętniej próbują z kimś nowopoznanym, niż sprawdzają nowe sposoby budowania relacji, bo łatwiej jest wymienić partnera, niż skorygować własne postępowanie i przepracować coś w sobie. Jeśli chodzi o małżeństwa, w Polsce coraz częściej okazuje się, że do dwóch razy sztuka. 
    
    
  • 0 comments
   Plotka. Złośliwcy powiadają, że bywa to rodzaj przemocy pośredniej – dokuczania komuś okrężną drogą. Trochę straszne, bo – powołując się na dokument „Dylemat społeczny” – fake news roznosi się w sieci sześć razy szybciej niż fakt. Najwyraźniej rzeczywiście plotki są jak chwasty w ogrodzie; nawet jeśli zrywamy je, nowe rosną prędko. Czasami bywają to chwasty wyjątkowo toksyczne, bo używa ich się chociażby do mobbingu, gnębienia kogoś w miejscu pracy lub w związku z wykonywanym przez niego zajęciem. Na szczęście nie wszystkie plotki są takie złe. Na przykład ktoś kiedyś rozpowiedział, że podobno odziedziczyłem hotel. Kto by pomyślał, jak nagle i drastycznie może wzrosnąć atrakcyjność człowieka... 😆 Tak czy inaczej, uważajmy z tym plotkowaniem i pamiętajmy: plotka niewiele mówi o danej osobie – znacznie więcej o człowieku, który w nią wierzy. Miłego dnia.
  • 0 comments
   Kolejny podcast z cyklu psychologia relacji bez cenzury: 10 zjawisk, które psują związki. Psychologia miłości w kontekście czynników, które mogą zakłócić lub nawet przyczynić się do zakończenia relacji. 
    
    
    
  • 0 comments
   Kiedy ostatnio dane ci było doświadczyć głębokiego relaksu, któremu towarzyszy stan błogości, poczucia harmonii wewnętrznej i kojącego spokoju? Mam nadzieję, że miewasz takie odczucia nierzadko. Jeśli jest jednak inaczej, rozważmy, co można zrobić, aby sytuację poprawić. Wersja audio poniżej, a wersja tekstowa tutaj.
    
    
  • 0 comments
   Nadciąga weekend i być może niektórzy poświęcą chwilę albo dwie na jakiś serial. Nie mam na to za dużo czasu, więc wolę za często do tego typu produkcji nie zasiadać, bo niekiedy ciężko oderwać się. Wstrzemięźliwość we wszystkim – nawet we wstrzemięźliwości, więc robię wyjątki. Jako psycholog cenię barwne postacie, interesujące relacje i tym samy interakcje między bohaterami. Dramaturgia, wątki psychologiczne i niecodzienny obyczajowy kontekst też mają znaczenie. Jeśli zatem ktoś podziela sympatię do takich klimatów, może sięgnąć po „Po złej stronie torów”. Fabuła wciąga, ale jest to zarazem studium głęboko dysfunkcyjnej rodziny, która próbuje sobie radzić w obliczu splotu fatalnych okoliczności. A charaktery poszczególnych postaci zdecydowanie tego nie ułatwiają. Pierwszy sezon jest fenomenalny, natomiast pomimo słabszej jakości sezonu trzeciego, nawet tam dochodzi do takich scen, które wstrząsają nami na tyle mocno, że aż przydałyby się pasy bezpieczeństwa. Mocne. Podobało mi się. A Wy co polecacie?


 • Ważna informacja

  Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

 • 05e7f642-357a-49b3-b1df-737b9aa7b7a1.jpg

 • SKOCZ DO:

 • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

 •  
 • Podcasty i filmy o psychologii

 • Książki o rozwoju osobistym i psychologii

  83eaf72d-ea6e-4a48-ab5f-9aefa9423f3d.jpg

×
×
 • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.