Jump to content

Emetofobia


WiktoriX1

Recommended Posts

Witam. Mam paniczny lęk przed wymiotowaniem. Aktualnie bolą mnie jelita, kręcą, mam takie jakby wzdęcie. Zaczynają mi się mdłości oraz czuję jakby coś stało mi w gardle. Strasznie się boje ze mogę mieć jakieś wirusa i będę wymiotować. Proszę o pomoc. 

Link to comment
Share on other sites

Hej. Im bardziej boisz się wymiotowania, tym bardziej się do niego zbliżasz. Wyluzuj, nie masz żadnego wirusa. To coś, co jakby stało w garde, to prawdopodobnie Twoje nieuświadamiane napięcia mięśni krtani czy jakichś tam innych w gardle. Pewnie nie tylko w gardle, coś czuję że jesteś cała spięta. Rozluźnij wszystkie mięśnie jakie możesz.

Jeśli ten lęk przeszkadza w normalnym życiu, dobrze byłoby udać się na terapię, żeby dowiedzieć się o co kaman i zrobić z tym porządek.

Link to comment
Share on other sites

Witam,

Po przeczytaniu Twojej wiadomości  zdałam sobie sprawę,że ja też mam taki problem. Tylko w moim przypadku ja wiem jaka jest tego przyczyna. Niestety,jest to uraz z dzieciństwa. To co zobaczyłam kiedyś jako mała dziewczynka,to tego się już nie da zapomnieć i tkwi do dzisiaj. Wydaje mi się,że u Ciebie też jest to czymś spowodowane.

U mnie wygląda to tak,że jak zaczyna mnie mdlić to mam ogromny strach ,że jak zacznę wymiotować to się udławię,uduszę i nikt mi nie pomoże. Ja zdaje sobie z tego sprawę,że to jest naturalny odruch i pewnie nic mi nie będzie,ale tak mam zakodowane w głowie i nie mogę tego zmienić. Dlatego robie wszystko,aby do tego nie dopuścić. Np nie piję alkoholu,zdrowo się odżywiam,unikam jedzenia w przydrożnych barach i unikam ludzi z grypą żoładkową. Takim sposobem uniknęłam wymiotowania przez kilkanaście lat. Oczywiście,że czasem zdarza się, że mnie mdli. To wtedy wychodzę na powietrze pooddycham głęboko i przechodzi. Ważne,żeby nie panikować i starać się rozluźnić mięśnie maksymalnie ile się da. Pomaga też chłodna woda popijana małymi łyczkami lub woda z imbirem. Pamiętam kiedy byłam w szpitalu i przed operacją tak się stresowałam,że aż chciało mi się zwymiotować,ale dostałam jakiś lek dożylnie,po którym się super poczułam i od razu przeszło🙂. Szkoda,że nie można dostać leku przeciwwymiotnemu bez recepty,to ułatwiło by mi i innym z tym problemem życie.

Ja żyję nadzieją,że z wiekiem zapomnę o takim problemie i Tobie też tego życzę. Pozdrawiam🙂.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • SKOCZ DO: 
  Księgarnia >>>> | Apteka >>>> | Uroda >>>> | Sport >>>> | Dziecięce >>>> | Moda >>>>

 • PODCASTY.jpg

 • Blog Entries

  • 0 comments
   Ludzie chętniej próbują z kimś nowopoznanym, niż sprawdzają nowe sposoby budowania relacji, bo łatwiej jest wymienić partnera, niż skorygować własne postępowanie i przepracować coś w sobie. Jeśli chodzi o małżeństwa, w Polsce coraz częściej okazuje się, że do dwóch razy sztuka. 
    
    
  • 0 comments
   Plotka. Złośliwcy powiadają, że bywa to rodzaj przemocy pośredniej – dokuczania komuś okrężną drogą. Trochę straszne, bo – powołując się na dokument „Dylemat społeczny” – fake news roznosi się w sieci sześć razy szybciej niż fakt. Najwyraźniej rzeczywiście plotki są jak chwasty w ogrodzie; nawet jeśli zrywamy je, nowe rosną prędko. Czasami bywają to chwasty wyjątkowo toksyczne, bo używa ich się chociażby do mobbingu, gnębienia kogoś w miejscu pracy lub w związku z wykonywanym przez niego zajęciem. Na szczęście nie wszystkie plotki są takie złe. Na przykład ktoś kiedyś rozpowiedział, że podobno odziedziczyłem hotel. Kto by pomyślał, jak nagle i drastycznie może wzrosnąć atrakcyjność człowieka... 😆 Tak czy inaczej, uważajmy z tym plotkowaniem i pamiętajmy: plotka niewiele mówi o danej osobie – znacznie więcej o człowieku, który w nią wierzy. Miłego dnia.
  • 0 comments
   Kolejny podcast z cyklu psychologia relacji bez cenzury: 10 zjawisk, które psują związki. Psychologia miłości w kontekście czynników, które mogą zakłócić lub nawet przyczynić się do zakończenia relacji. 
    
    
    
  • 0 comments
   Kiedy ostatnio dane ci było doświadczyć głębokiego relaksu, któremu towarzyszy stan błogości, poczucia harmonii wewnętrznej i kojącego spokoju? Mam nadzieję, że miewasz takie odczucia nierzadko. Jeśli jest jednak inaczej, rozważmy, co można zrobić, aby sytuację poprawić. Wersja audio poniżej, a wersja tekstowa tutaj.
    
    
  • 0 comments
   Nadciąga weekend i być może niektórzy poświęcą chwilę albo dwie na jakiś serial. Nie mam na to za dużo czasu, więc wolę za często do tego typu produkcji nie zasiadać, bo niekiedy ciężko oderwać się. Wstrzemięźliwość we wszystkim – nawet we wstrzemięźliwości, więc robię wyjątki. Jako psycholog cenię barwne postacie, interesujące relacje i tym samy interakcje między bohaterami. Dramaturgia, wątki psychologiczne i niecodzienny obyczajowy kontekst też mają znaczenie. Jeśli zatem ktoś podziela sympatię do takich klimatów, może sięgnąć po „Po złej stronie torów”. Fabuła wciąga, ale jest to zarazem studium głęboko dysfunkcyjnej rodziny, która próbuje sobie radzić w obliczu splotu fatalnych okoliczności. A charaktery poszczególnych postaci zdecydowanie tego nie ułatwiają. Pierwszy sezon jest fenomenalny, natomiast pomimo słabszej jakości sezonu trzeciego, nawet tam dochodzi do takich scen, które wstrząsają nami na tyle mocno, że aż przydałyby się pasy bezpieczeństwa. Mocne. Podobało mi się. A Wy co polecacie?


 • Ważna informacja

  Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

 • 05e7f642-357a-49b3-b1df-737b9aa7b7a1.jpg

 • SKOCZ DO:

 • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

 •  
 • Podcasty i filmy o psychologii

 • Książki o rozwoju osobistym i psychologii

  83eaf72d-ea6e-4a48-ab5f-9aefa9423f3d.jpg

×
×
 • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.