Jump to content
  • psycholog-online-terapia.jpg

Toksyczna matka


Recommended Posts

Witam,

 

Przychodzę do Was z zapytaniem odnośnie toksycznej więzi z matką. Chciałabym uciąć z nią kontakt, ale czuje że jestem od niego uzależniona i pomimo zrywania więzi co jakiś czas wracam przez co daje matce satysfakcje (objawia się to w ten sposób, że mówi , a widzisz beze mnie nic nie zrobisz' ). Mimo, że jestem dorosłą kobietą, mam swoje życie, dziecko, partnera, sama się utrzymuje i studiuje, mam wiele przyjaciół to i tak nie potrafie tego zrobić. Za każdym razem na początku czuję się bardzo usatysfakcjonowana, a po kilku dniach czuje wyrzuty sumienia i ogromny smutek. Matka w okresie gdy nie nie rozmawiamy, piszę do mnie wiadomości sms, na messengerze, dzwoni. Zazwyczaj są to wyrzuty, wraz z obelgami, lawirują też przeprosiny, a potem znowu wyzywanie mnie. Jestem tym wszystkim bardzo wykończona, czuję się wyssana energetycznie i ciągle przez to smutna. Dodam, że zostałam w wieku 11 lat sama z matką, która mnie biła, znęcała się nademną psychicznie, bardzo zaburzyła mój rozwój emocjonalny (do dziś mam problemy z samoocena i z organizacją swojego życia ) , dodatkowo moja matka od kiedy mój tata zmarł pije alkohol. Od czasu do czasu widzi w tym problem, ale zazwyczaj uważa, że jest wszystko w normie skoro pracuje i utrzymuje dom w czystości. Potrafi wypić około 5-6 piw dosyć mocnych i pójść spać. Wtedy nasilają jej się ataki na mnie ( piszę wtedy wiadomości również do swoich znajomych, do siostry, która się od niej odcieła i nie utrzymuje kontaktu z nią ) . Myślałam, że kiedy urodzę dziecko negatywna sytuacja nie będzie się piętrzyła, ale jest wciąż to samo. Co chwile słyszę uwagi, deprecjonowanie moich postepowań wobec dziecka, siebie, niej i wszystkich dookoła. Chcę wkrótce rozpoczać psychoterapie, ale przyznam, że nie wiem czy w jakimś stopniu ona mi pomoże. Sama studiuję psychologie kliniczną - mimo , że próbowałam sobie pomóc czytając miliardy książek i robiąc sobie autoterapie to tak jak mawiają - szewc bez butów chodzi, nie potrafię sama się z tym uporać. Czy jest szansa na to, żeby zakończyć tą toksyczną relację i przejść to w miare łagodnie? Czy znają Państwo jakieś sposoby? Może ktoś był w podobnej sytuacji? Byłabym, bardzo wdzięczna za opinie i pomoc.

Link to comment
Share on other sites

Moze.zmiana.numeru.telefonu by.pomogla? Jesli proby pomocy.matce nie wypalily, o.ile byly, to chyba trzeba calkowicie sie odciac od.matki. Jesli.macie.kontakt.telefoniczny, to zmien numer telefonu. Nir bedzie juz dzwonic ani pisac. Albo zablokowac poprostu.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Dobrze tu piszą, blokada numeru nawet czasowa to podstawa.

Może mały eksperyment? Odpisujesz matce jej tekstem 1:1 tylko żmieniasz siebie na nią. Ciekawe ile pociągnie ataku. Dlaczego obrona albo przyjmowanie razów to jedyna metoda?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Moja matka też jej bardzo toksyczna i zauważylam że im mniej jej w moim życiu tym lepiej, też miałam wyrzuty sumienia bo matka ale walczę z tym.. Tłumaczę sobie halo a ona może mnie tak traktować jestem jej córka. Może zabrzmi to okropnie ale skoro ona dla Ciebie taka jest badz dla niej taka sama albo calkowicie się odetnij na jakiś czas jeśli to możliwe 

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli jesteś nadal zainteresowana co mogłabyś zrobić w tej chorej relacji odezwij się do mnie prywatnie . Mogę tylko sobie wyobrazić jak cholernie Ci ciężko. U mnie skończyła się toksyczna relacja z matką tragicznie bo przez nią 11 miesięcy temu straciłam tatę,który się powiesił żyjąc z kimś tak toksycznym nie zwracamy uwagi na to co może nas w przyszłości spotkać .. Na chwilę obecną moja mama jest diagnozowana psychiatrycznie przebywając w Areszcie Śledczym mając zarzut długotrwałego znęcania ( ok.10 lat) nade mną i tata dodatkowo zarzut z art. 207 3 kk Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

Również jestem dorosła mam dwójkę własnych dzieci 30 lat na karku i co z tego ? Mam poczucie winy,że nie mogę jej zostawić nawet jeżeli trafiła tam gdzie trafiła bo obiecałam tacie,że jej nie zostawię bo dla mnie była zawsze "chora". Będąc najmłodsza z rodzeństwa tylko ja jej zostałam . Najstarsza siostra odcięła się od niej konczac 21 lat,obecnie ma 36, moj brat mając 32 lata udawał,że nic się nie dzieje,że się nie wtrąca tylko ja będąc z nią w tej chorej toksycznej relacji widziałam to czego inni nie widzą - problem.. Obawa przed kolejnym dniem,uważaniem na słowa żeby nie prowokować do awantury,usprawiedliwianie każdego jej chorego zachowania,krzywd . Potrafiła życzyć śmierci moim dzieciom,a jej jedynym wnukom i po kilku miesiącach twierdzić,że jestem poj...że ona w życiu tak nie powiedziała ..  doprowadziła moje życie do ruiny,mój tata mając wnuki 3 dorosłych dzieci wybrał linkę od prania niż pomoc w uwolnieniu się od niej. Jeżeli chcesz proszę odezwij się do mnie na maila . Wierz mi nie jesteś sama ! 

sza196494@gmail.com 

Asia .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.