Jump to content
  • psycholog-online-2-ocalsiebie.jpg

Szymanczi

Lęk po pobiciu

Recommended Posts

Hej.

Bliska mi osoba wyjawiła mi ostatnio, że strasznie boi się po pobiciu przez chłopaka (sorki pomyliłem słowa, miało być skurwysyna, nie jest z nim dla jasności), było to dość sporo czasu temu, ale nie umie sobie z tym poradzić, dwa lata walczyła, płakała, siedziała samotnie w domu i nie wiedziała co robić. Generalnie gościa nie ma w jej życiu, ale mieszka w tym samym mieście (około 200tyś więc możliwość spotkania jest), na przykład dziś ktoś zapukał do domu i ona cały dzień płacze i się boi że to się nigdy nie skończy. Czuje od niej poczucie beznadziei, braku kontroli, i ogólnie za tym idzie zaniedbanie siebie, brak motywacji, śmieciowe jedzenie. Spirala kręci się w dół. Nie umiem jej przemówić że jest bezpieczna...

 

Co robić?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Siemasz,

według mnie dziewczyna przeżyła traumę, a teraz cierpi na zespół stresu pourazowego. Tłumaczenie, że jest bezpieczna nie pomaga, bo problem wrył się głęboko w emocjonalne struktury mózgu. Rozumowe pojmowanie jest powierzchowne i nie sięga do silnych, traumatycznych doznań, które jakby żyją swoim życiem. Żołnierze z traumą nabytą na wojnie po powrocie do domu mogą padać na glebę, gdy jakiś dzieciak strzeli z pistoletu na kapiszony, chociaż wiedzą, że wojna się skończyła i są bezpieczni. Rozumiesz. Sprawa jest poważna, ale na szczęście nie tragiczna; da się to wyleczyć jedynie na psychoterapii wspomaganej w razie potrzeby lekami przeciwdepresyjnymi od psychiatry.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.