Jump to content
  • psycholog-online-2-ocalsiebie.jpg

Olga12345

Nagła chęć zmiany

Recommended Posts

Witam,

pragnę się poradzić ponieważ martwię się o przyjaciółkę. Od jakiegoś czasu leczyła depresję, niestety mało skutecznie.

Około rok temu zaliczyła próbę samobójczą, na szczęście nieskuteczną... Leczono ją krótki czas w zakładach zamkniętych, potem  wróciła do życia w rodzinie i pracy.

Najpierw zaczęła okazywać coraz większą euforię wszystkiemu co ją otacza, potem angażować się w różne projekty, którym poświęcała bardzo dużo czasu. Bardzo pozytywnie też poprawiły się jej relacje z jedynym dzieckiem.

Wszystko to jednak zaczyna przybierać coraz bardziej jaskrawe wręcz przerysowane kolory. Dziewczyna z dnia na dzień postanowiła się przeprowadzić, rozwieść,  zmienić pracę i wygląd. Te decyzje podjęła w zasadzie w ciągu dwóch dni.

Bardzo martwię się że to cała faza euforii to tylko jakaś faza depresji. Nie bardzo mogę znaleźć informacje na ten temat. Z jednej strony bardzo cieszę się że wreszcie ma poczucie własnej wartości, ale jednak boję się że pewnego ranka wstanie i znowu będzie w tym wielkim dole.

Czy możliwe że mam rację? Czy może przesadzam?

Olga

Link to comment
Share on other sites

Hej. Jest coś takiego jak zaburzenia afektywne dwubiegunowe, i tam są zmienne fazy maniakalno-depresyjne, ale wygląda na to, że przyjaciółka nie spełnia kryteriów diagnostycznych. 

"W kryteriach ICD-10 do rozpoznania ostatecznego zaburzeń afektywnych dwubiegunowych muszą być spełnione następujące warunki:

Obecny epizod spełnia kryteria hipomanii, manii, epizodu depresyjnego.

W przeszłości stwierdzono co najmniej jeden epizod afektywny (hipomaniakalny, maniakalny, depresyjny, mieszany).

Przynajmniej jeden z tych epizodów afektywnych był inny niż depresyjny.

Epizody nie są spowodowane używaniem substancji psychoaktywnych ani zaburzeniami organicznymi"

W pierwszej chwili tę nagłą przemianę skojarzyłem z przypadkami ludzi, którzy "spotkali Jezusa" i oświeceni wkroczyli na nową życiową ścieżkę miłości.

Zaraz po tym pomyślałem, że przyjaciółka "jedzie" na jakichś dobrych narkotykach na receptę. W szpitalu na pewno podawali jej jakieś kolorowe pastyleczki. Nie wiem, czy duże dawki leków mogą wywoływać euforię, którą zauważasz, ale podejrzewam, że tak. 

Nie potrafię też stwierdzić, czy martwienie się tą sytuacją jest uzasadnione. Nie wiem jak to wszystko naprawdę wygląda. Czasami należy zainteresować się czyimiś sprawami niosąc pomoc, ale czy przyjaciółce dzieje się coś złego, wygląda jakby potrzebowała pomocy? Za wyjątkiem takiej awaryjnej sytuacji, zachęcam do nie martwienia się na zapas. 

Pozdrawiam

  • Jestem za to wdzięczny 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.