Skocz do zawartości

Lęk przed połykaniem


malinowaa

Polecane posty

Witam
Każdy z nas ma jakieś problemy. Mój polega na tym, ze boje się połykać płyny (z pokarmami na razie jest ok). Za każdy razem gdy coś pij muszę  brać bardzo małe łyki, które przed połknięciem trzymam jakiś czas w buzi zanim połknę. Najgorsze jest to, ze nie wiem dlaczego tak robię i czego się boję. Ten sam problem pojawił się u mnie 5 lat temu od dnia i zanikł po około 2 latach również od razu. Niestety pół roku temu powrócił w ten sam sposób. Problem nasila się przy ludziach i w miejscach publicznych. Czuję się z tym coraz gorzej. Często czuję pragnienie,, którego nie mogę zaspokoić.
Czy ktoś ma podobny problem? Proszę o pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Nigdy nie słyszałem o takim objawie. Skąd mogło to się wziąć. Może to skutek traumatycznego przeżycia we wczesnym dzieciństwie. Pytałaś rodziców czy pamiętają taką sytuację, że się mocno zakrztusiłaś? Może sama pamiętasz? 

Chociaż... skoro problem nasila się przy ludziach, może to wskazywać na konflikty wewnętrzne, czyli problemy emocjonalne. Jak wspominasz swoje dzieciństwo i młodość, jak Ci się żyło z rodzicami? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy poważnie się nie zakrztusiłam. Jeśli chodzi o przeszłość to wszystko w porządku. Z najbliższymi miałam i mam nadal świetny kontakt. Nigdy nie mieliśmy żadnych problemów ani konfliktów, zawsze mogę a nich liczyć, wspieramy się wzajemnie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten lęk ale przed połykaniem tabletek. Na szczęście nie wszystkich tylko tych ,,suchych'' albo dużych. U mnie przyczyną było zakrztuszenie się w dzieciństwie tabletką i uraz pozostał. Przed połykaniem jedzenia albo napoju problemów nie mam, chociaż jak coś jem to muszę zawsze dużo popijać. 

 

W sumie problem jest troszkę skomplikowany bo właśnie zadławienie jedzeniem jest poważniejsze niż jakimś napojem. Mam tu na myśli że jak nie daj Boże dojdzie do zachłyśnięcia to łatwiej ,,odkaszleć'' wodę czy herbatę niż np. duży kawałek mięsa. Według mnie to po prostu jest strach przed zachłyśnięciem. Skoro nasila się to przy ludziach to by wskazywało że czujesz się zestresowana w towarzystwie innych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafiłem wczoraj w książce na przypadek sprzed ponad 100lat pewnej kobiety, która też miała problemy z przełykaniem płynów, na tyle poważny, że ciężko chorowała przez odwodnienie. Czuła jakieś obrzydzenie do wody, którego zupełnie nie rozumiała. Po wprowadzeniu w trans hipnotyczny, nakłoniona przez lekarza, zaczęła mówić co jej się kojarzy z obrzydzeniem, wstrętem. Takim sposobem dotarli do wspomnienia, w którym ta kobieta była świadkiem, jak pies jakieś innej kobiety, której bardzo nie lubiła, pił wodę ze szklanki, może nawet z jej szklanki. Była to kobieta z wyższych sfer, i taki widok ją bardzo wzburzył i obrzydził, ale, jak na damę przystało, musiała trzymać fason, nie mogła sobie pozwolić na rzucanie przekleństwami i robienie awantury, dlatego zdusiła to w sobie, wyparła do nieświadomości. Jednak gdy się tylko obudziła z transu, od razu wypiła szklankę wody. I jakby co, nie była to jej jedyna przypadłość, bo coś tam jeszcze ogólnie nie domagała psychicznie.

Widzisz chyba teraz jakie mogą być dziwne, kompletnie indywidualne przyczyny zaburzeń. Dzisiaj się już raczej hipnozy nie stosuje, ale nie jest ona potrzebna, w zupełności wystarcza dobry specjalista od "leczenia gadaniem".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

  • Podcasty i filmy o psychologii

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używając strony akceptuje się Warunki korzystania z serwisu, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.