Jump to content

Śmierć osoby bliskiej


Carta

Recommended Posts

Mam 19 lat, chodze na studia. 

Umarł mój tata. Nie miałam z nim kontaktu od dwóch - trzech lat. 

Przez Całe moje dzieciństwo nadużywał alkoholu, rozbił tym naszą rodzinę, mama musiała go wyrzucić inaczej opieka zabrala by mnie do domu dziecka. 

Zmarł jako osoba bezdomna. 

Jak poradzić sobie z poczuciem winy, ze wiedxialam mniej więcej gdzie może sie znajdować,jednak nie zrobiłam nic zeby go odszukać i sprobowac mu pomóc. Tata byl na leczenieniach wcześniej, ale bezskutecznie. Nie rozumiem dlaczego nie wrócił i nie zapytał o pomoc.. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Hej. Mój ojciec zapił się na śmierć, gdy miałem 16 lat, i praktycznie też nie miałem z nim kontaktu przez jego ostatnie 2 lata. Jakiś tam dach nad głową miał, ale nie były to dobre warunki. Nasi ojcowie byli chorzy, przede wszystkim chorzy emocjonalnie, duchowo, osobowościowo. Swoje życie uznali za porażkę i udrękę, nie widzieli w nim sensu i nadziei. Alkohol natomiast był ukojeniem tego cierpienia. Nie mogli zrezygnować z picia, bo ból trzeźwej rzeczywistości był nie do zniesienia. Jedynym wyjściem była porządna psychoterapia i terapia odwykowa, ale żeby przez nie przejść, trzeba chcieć. Twój próbował się leczyć, ale czy to była jego wewnętrzna, przemyślana decyzja, czy poszedł tam pod naciskiem otoczenia? Mój nawet nie próbował się leczyć, wszystko mu zwisało, biegł tylko do mety, i dobiegł. Ty swojemu ojcu też nie mogłaś pomóc, tak to już jest z alkoholikami. Cała wina leży po jego stronie, sam wybrał swoją drogę, z której nie potrafił/nie chciał zejść. Pewnego dnia zaczął pić, bo nie mógł znieść swoich przykrych uczuć: lęku, winy, wstydu, złości... Nie idź w jego ślady, nie utrzymuj w sobie poczucia winy, bo zatruje Ci to życie. Weź odpowiedzialność za swoje uczucia, bądź spokojna, niewinna, dojrzalsza i mądrzejsza od ojca. Pozdrawiam:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

  • Podcasty i filmy o psychologii

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.