Jump to content
  • psycholog-online-kolo.jpg

Nietypowa żałoba


Recommended Posts

W niedługim okresie czasu - około 4 miesiące - umarł najpierw mój dziadek, A potem moja babcia. Dziadka musiałam najpierw reanimować, niestety nieskutecznie, zaś babcią opiekowałam się przez cały ten czas, aż do jej śmierc. I kiedy powinnam obchodzić żałobę, nie zrobiłam tego. Nie czułam nawet takiej potrzeby. Wiedziałam że są teraz dużo spokojniejsi i nic ich nie boli. Nie czułam smutku, stresu, strachu, zagubienia ani potrzeby płaczu czy złości. Mam całkowicie neutralną i nad wyraz spokojną (według całej zszokowanej rodziny) opinię o tym. 

Chciałam wiedzieć dlaczego tak jest? Czy jest to coś często spotykanegi? Czy możliwe że coś jest że mną nie tak?

Link to comment
Share on other sites

Istnieją kultury, w których śmierć bliskiej osoby jest okazją do świętowania, bo nie traktują śmierci jako czegoś złego, ale jako kolejny etap... istnienia? Boskiego planu? Prawidłowości natury? Umiera gąsienica - rodzi się motyl. Tak to jest, tak powinno być i nie ma czemu się sprzeciwiać. Ludzie opłakują śmierć bliskich osób nie ze względu na te osoby, ale ze względu na siebie, swoją osobistą stratę i stratę innych ludzi, którym zmarły nie będzie już mógł dać żadnej radości. Jeśli nie odczułaś śmierci dziadków jako czegoś złego, okrutnej niesprawiedliwości, to pokazałaś tylko swoją mądrość i dojrzałość. Nie wiem czy to jest często spotykane, ale według mnie powinno być. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.