Jump to content
  • psycholog-online-kolo.jpg

Boję się ludzi...


lola088
 Share

Recommended Posts

Jestem studentką, mam 19 lat, niedługo skończę 20. Nigdy nie byłam do końca pewna siebie, a od początków liceum zaczęłam się strasznie przejmować/lękać ludzi. Może to głupio zabrzmi, ale jest to naprawdę problematyczne. Doszło do tego stopnia, że mocno stresuje mnie myśl o rozmowie telefonicznej, spotkaniu się ze znajomymi, nawet tymi których znam już bardzo długo. Gdy wreszcie się spotkamy i zaczynam mówić, moje serce zaczyna mocno bić, gubię słowa i chciałabym aby mój rozmówca jak najszybciej przejął temat. Gdy oglądam telewizję, zazdroszczę ludziom że mogą tak swobodnie rozmawiać, przyjaźnić się czy kłócić. Z tego też powodu nie mam zbyt wielu znajomych, nigdy nie miałam chłopaka, nie całowałam się mimo, że zawsze mówiono mi że jestem ładna (co też mnie dołuje, mam wrażenie że w tym wieku to taka norma że jestem jakimś dziwolągiem). Byłam u psychoterapeuty i psychologa, przez pewien czas brałam leki na lęk które mi nic nie pomogły. Długo myślałam, że to fobia społeczna, ale psycholożka ją wykluczyła i powiedziała, że to bardziej lęk przed odrzuceniem i brak pewności siebie, nad którymi powinnam pracować sama, ona może natomiast rozmawiać ze mną o problemach z mojej przeszłości, tylko sęk w tym że nigdy nie miałam jakiś dużych problemów, nie przeżyłam tragedii ani nic takiego. To wszystko strasznie mnie dobija, bo czuję jakbym traciła najlepsze lata życia a naprawdę nie wiem jak sobie pomóc.

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

proponuje aby Pani poszukała dla siebie psychoterapeuty pracującego w nurcie poznawczo-behawioralnym i pracowała Pani z nim nad problemami, które obecnie utrudniają Pani codzienne funkcjonowanie czyli nad radzeniem sobie z lękiem w sytuacjach społecznych.

Aby to zrobić trzeba poznać przyczyny tego lęku, jego źródło, które być może tkwi w Pani przekonaniach na swój własny temat. Pisze Pani, że "nie była Pani nigdy do końca pewna siebie" - co to dla Pani konkretnie oznacza? Co dla Pani znaczy, że nie ma Pani wielu znajomych czy też, że "nie spełnia Pani norm" - bo nie całowała się Pani z chłopakiem? Jak to wpływa na myślenie Pani o sobie samej? Jak to myślenie wpływa na Pani relacje z innymi osobami, np. "jestem dziwolągiem". Czy Pani postrzega siebie przez pryzmat tego jak mogą myśleć o Pani inne osoby? Niech Pani przyjrzy się swoim emocjom w sytuacjach społecznych - czy więcej jest lęku czy wstydu a może jeszcze innych?

Ważne aby Pani sobie spróbowała odpowiedzieć na te pytania (i inne które zada psychoterapeuta) bo wtedy będzie wiadomo jaki to jest rodzaj lęku i jakie Pani przekonania o sobie za nim stoją.

Jeśli Pani będzie chciała spojrzeć głębiej kiedy i dlaczego pojawiło się u Pani takie myślenie można poruszyć Pani przeszłość, ale nie jest to warunek konieczny aby poradzić sobie z lękiem "tu i teraz".

Natomiast, gdyby lęk się nasilał, pojawiły się ataki paniki powinna Pani udać się do lekarza.

Pozdrawiam,

Katarzyna

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.