Jump to content
  • psycholog-online-skype-16.jpg.jpg

Nie umiem radzić sobie z perfekconizmem


Recommended Posts

Witam, mam 19 lat. Od października zaczynam studia artystyczne. Uznałam, że w związku z tym nie mogę już funkcjonować tak jak do tej pory. Perfekcjonizm był we mnie przez całe życie. Łączy się on też ściśle z tym, że jestem bardzo wrażliwa na piękno. Moim hobby jest rękodzieło różnych kategorii. Również kolekcjonerstwo. No i jak można się domyślić, wszystko na tym polu szwankuje. Ciągle szukam nowych pomysłów na zrobienie czegoś pięknego i zapisuję je. Myślę "chcę zrobić to i to, bo to jest takie piękne!". Przyjmuje to formę już jakiejś obsesji. Jednak gdy już zasiadam do pracy i kiedy jakiś szczegół mi nie wyjdzie, od razu to porzucam. I już nie umiem wrócić, bo stwarza to dla mnie za duży problem i wymaga zbyt dużego wysiłku. Mam bardzo dużo nieskończonych projektów. Właściwie nigdy nie ukończyłam tego, co planowałam. Nie umiem żyć z myślą, że jakieś moje "dzieło" może być niedoskonałe. Odczuwam też ciągłą presję, że muszę tworzyć, nie mogę się obijać, bo jestem do tego powołana, a czas ucieka, życie nie jest wieczne. To wszystko może brzmieć banalnie, ale jest to ważną częścią mojego życia i powoduje niechęć do wszystkiego, zagubienie, przekłada się też na wiele innych aspektów. Wiem, że potrzebna mi terapia, ale aktualnie nie mam takiej możliwości. Muszę więc próbować pomóc sobie sama, dlatego się tu znalazłam. Proszę o jakieś porady, co mogę zrobić, jak zmienić swoje myślenie, żeby chociaż w pewnym stopniu zacząć żyć normalnie.

Z góry dziękuję i pozdrawiam wszystkich.

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

Pisze Pani, że przywiązywanie nadmiernej uwagi do szczegółów utrudnia Pani realizację swoich pomysłów. Nieudany drobiazg wpływa na postrzeganie przez Panią całej swojej pracy. W Pani oczach jeden szczegół przekreśla całą wartość projektu.

Może Pani spróbować spojrzeć szerzej na projekt nad którym Pani pracuje - czy wyraża to co Pani chciała przekazać, czy całość, pomimo nieudanego szczegółu nie pozostaje piękna? Czy ten nieudany szczegół jest faktycznie nieudany czy może tworzy nową jakość?

Może Pani  przyjrzeć się dziełom różnych artystów pod kątem całości a także szczegółów. Czy przemawia do Pani całość pracy czy szczegóły? Czy wszystkie szczegóły w tych dziełach są idealne?

Nie daje Pani sobie szansy na ukończenie projektu, a być może całość, pomimo tego, że jakiś szczegół na etapie pracy wydaje się Pani nieudany, będzie jednak dla Pani satysfakcjonująca?

I na koniec pytanie kiedy Pani będzie wiedziała, że Pani praca jest doskonała? Jakie kryteria bierze Pani pod uwagę?

Być może odpowiedzenie sobie na te pytania zmieni Pani postrzeganie całej pracy.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.