Jump to content
  • psycholog-online-skype-16.jpg.jpg

lęk, niskie poczucie wartości


Malutka123
 Share

Recommended Posts

Mam 23 lata, skończyłam studia z ekonomii- licencjat, aktualnie pracuje w dużej firmie. Moim problemem jest wieczny lęk. Nie ma dnia kiedy nie odczuwam lęku przed wyjściem do pracy, do sklepu, na spotkanie ze znajomymi. Mam wrażenie, że towarzyszy mi cały czas. Problem najbardziej  nasila się przed pójściem do pracy, wstaje specjalnie wcześniej, żeby się uspokoić, wypić kawę, starać się pozytywnie nastawić, ale wychodzi jak zwykle tak samo- chodzę do pracy z panicznym lękiem. Pracuje w dużym zespole, mniej więcej 80 osób, mam telefoniczny kontakt z klientami. Nie mogę skupić się na pracy, cały czas myślę, czy ktoś może słucha mojej rozmowy z klientem, mam wrażenie, że ludzie obgadują mnie za plecami albo myślą, że jestem nienormalna, głupsza. W rozmowach telefonicznych z klientami nie mam pewności siebie, co utrudnia mi bardzo pracę, co odbija się na wynikach.  Mam niskie poczucie własnej wartości, mam problem z utrzymywaniem relacji z innymi, nie lubię z nimi rozmawiać, nie czuje się wtedy komfortowo, mam wrażenie, że nie mam nic ciekawego do powiedzenia, że jestem głupsza od innych, mało ważna. Przez to nie staram się nawet z nikim nawiązać kontaktu, jestem bierna i słucham innych, nie mam swojego zdania. Od zawsze miałam kompleksy jeżeli chodzi o mój wygląd, jestem bardzo niską osobą, na wszystkich patrze z dołu i nigdy tego nie zaakceptowałam. Jestem bardzo zestresowana i nie potrafię się uspokoić, najzwyklejsze sytuację powodują u mnie poczucie strachu jak chociażby podróż autobusem, wyjście na dwór żeby pobiegać. Przez strach nie mam żadnej aktywności, energii, wszystkie moje myśli mnie blokują, zawsze, na każdą okazję znajdzie się jakieś ale. Wieczne zamartwianie się i nicnierobienie, przez to czuje się nieszczęśliwa, chociaż mam bliskich mi znajomych, rodzinę i męża, nikt z nich nie wie, co naprawdę czuję. 

Link to comment
Share on other sites

Witam Cię serdecznie

Będę krótko, mam znajoma w polsce kiedy byliśmy młodzi właśnie zauważyłem u niej podobne symptomy

po dłuższych rozmowach zwierzyła się i było włłaśnie tak. Przy następnym spotkaniu poleciłem a raczej zaproponowałem 

abyśmy razem bez akomp. poprostu śpiewali co nam przyszło do głowy. Głośno coraz głośniej z serdeczny uśmiechem

Śpiewaliśmy dla siebie dla bliskich nawet nieznajomych.większość podspiewywała z nami.

I to dało sukces. Teraz myślę że są inne czasy (czasy gonitwy (wyścig szczurów) za pieniądzem)

Ale załóż sobie to jako obowiązek. który trzeba sumiennie wykonać. jak pieczenie chleba.

MFG Andree

Link to comment
Share on other sites

Mam podobnie. Również odczuwam lęk przed nowymi rzeczami, nowymi miejscami. Kiedy idziemy z chlopakiem do jego znajomych również to czuję. Z góry zakładam że będzie źle. Że on będzie miał z innymi dużo tematów a ja będę znowu z boku. Ciężko mi to przełamać. 

Link to comment
Share on other sites

Do Malutka123

Dzień Dobry, czy kiedyś pracowała Pani z psychoterapeutą nad trudnościami, które Pani przeżywa: niskim poczuciem własnej wartości, nawiązywaniem relacji oraz lękiem przed oceną? Zrozumienie mechanizmów w jakich Pani funkcjonuje oraz ich źródła: myśli, emocji i zachowania oraz ich korekta pomogły by Pani w przezwyciężeniu problemów. Utworzyła Pani sobie swój, subiektywny obraz siebie oraz myśli Pani co mogą myśleć o Pani inni. To negatywne postrzeganie siebie wpływa na Pani życie. W rozmowie z psychoterapeutą mogłaby Pani spojrzeć na siebie obiektywnie i dostrzec wiele zasobów i mocnych stron.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.