Jump to content

Recommended Posts

Nie wiedziałam do końca w jaka kategorie wstawić ten post bo to co będę opisywać pasowałoby by do kilku kategorii. Ale do rzeczy. 

Jestem w związku już kilka lat. Były to gorsze i lepsze lata. Od kilku miesięcy przebywam chwilowo za granicą za zgodą obu stron. Niedługo wracam do Polski. Mój chłopak od jakiegoś czasu ma zdiagnozowana depresje oraz paranoje. Leczy się farmakologicznie. 

Staram się go wspierać jak tylko moge ale mi samej jest trudno. Zaczęłam sie zastanawiać czy przez obecną sytuację w domu oraz zachowania podpadające lekko pod przemoc psychiczną nie zaczynam doświadczać jakiegoś załamania na tle nerwowym. Ale do rzeczy. 

Potrzebuje spojrzenia kogoś z boku czy zachowania mojego chłopaka sa "normalne" przy depresji, czy jednak zaczyna to wyglądać jak toksyczny związek bo sama sie gubię. 

-Nie mogę mieć gorszego humoru/dnia/nocy. Gdy pokazuje, że jest mi smutno /nie mam siły słucham, że jest on zły, zjebany, najgorszy i "co ja znowu robie źle, że sie tak zachowujesz?" 

-Gdy nie mam ochoty na rozmowy po pracy bo jestem zmęczona- jestem niemiła. Gdy nie mam ochoty rozmów na kamerce- jestem niemiła bo "on ze mna przecież rozmawia a ja mam jakiś problem", dodam, że w przypadku gdy on nie ma ochoty na któraś z rzeczy nie ma tematu "bo Ty sobie znowu coś wymyślasz i jak zwykle nie spełniam Twoich oczekiwań" 

-Doszło do tego, że codziennie musze udawać w stopniu mniejszym/większym. Zmuszam sie do wielu rzeczy dla spokoju i w pewnym sensie jego "przyjemności". 

-Jego mama za mna nie przepada. Wczoraj wyrzuciła trochę niezbyt miłych słów w moja stronę a gdy zaczęłam plakac i on to zauważył w rozmowie zaczęło ske znowu, że jest zły itd.

Kocham go ale sama juz nie wiem co robić. Zaczynam sie zastanawiać czy takie zachowania sa wynikiem jego depresji i paranoi czy po prostu zmierza to w dosyć toksycznym kierunku. 

I jestes z nim szczesliwa? 

Jak sobie z takim czlowiekiem wyobrazasz przyszlosc? Jaka rodzine on moze z Toba stowrzyc>?

Powiem Ci szczerze, ten opis slabo wyglada. Nie mozesz na niego w zadnym stopniu liczyc. Matka jest przeciwko, a to ma duze znaczenie. W razie powazniejszego kryzysu stanie po stronie synka i bedzie oczewkiwac konca zwiazku. 

Nie mozesz byc soba, zmuszasz sie do pewnych zachowac - co to w ogole ma byc za zwiazek??? A na koniec, on jeszcze Cie obraza czy ma te swoje wybuchy i obracza Cie wina za niewaidomo co.

Nie, nie, nie, ja bym sie w czyms takim nie czula dobrze. Oczekuje, ze partner bedzie tez spelnial moje oczekiwania, a nie, ze biedactwo jest chory i teraz wszystko mu wolno, a ja bede uwazac aby go nie draznic.

Mniej swoja godnosc i wartosc. Jak on tego nie widzi, to nie jest tego wart i niech sie choroba nie zaslania. Lecznie moze potrwac lata, zadnej gwarancji nie ma, a Ty bedziesz sie w tym kisic az uznasz, ze on bez Ciebie sobie nie poradzi i zrobisz z siebie nieszczesliwa kobiete. 

Masz prawo do szczescia, milosci, SZACUNKU, wsparcia, poczucia bezpieczenstwa. 

Dla mnie ten zwiazek jest toksyczny i bez przyszlosci, ale wybor jest Twoj. 

@nixkt

pisze Pani o depresji i paranoi ale nie wiem czy chodzi o osobowość paranoidalną czy chorobę np. schizofrenia paranoidalna.

Przede wszystkim dobrze, że partner jest pod opieką lekarza i przyjmuje leki. Warto by było gdyby Pani dowiedziała się dokładnie jakie są objawy chorób i jakie dalsze rokowania. Połączenie obniżonego nastroju wynikającego z depresji może powodować więcej myśli urojeniowych, które są cechą zaburzeń paranoicznych. Inną cechą są zachowania ksobne, czyli "brania wszystkiego do siebie"; mania wielkości, chłód emocjonalny, niewybaczenie uraz czy wrażliwość na krytykę. 

Choroba bliskiej osoby jest obciążająca dla członków rodziny. Powinna Pani wiedzieć czego może się Pani spodziewać w przyszłości i gdzie znaleźć wsparcie dla siebie niezależnie od tego jaką decyzję co do związku Pani podejmie.

To oczywiście nie wyczerpuje tematu ale załączam artykuł:

Pozdrawiam,

Katarzyna