Jump to content
  • psycholog-online-kolo.jpg

Nadużywanie alkoholu jako sposób na stres


Recommended Posts

Witam, mam 32 lata i problem z nadużywaniem alkoholu. Zdarza mi się to okresowo, raz na tydzień lub dwa, częściej w okresie wzmożonego stresu lub smutnego nastroju. Wydaje mi się, że stało się to moim sposobem radzenia sobie ze stresem. Nasiliło się w okresie epidemicznego lock-downu, kiedy inne sposoby relaksu (rower, spacery, turystyka) nie były możliwe. Obecnie, gdy już częściej mogę wyjść na dwór, zapominam w ogóle o alkoholu i nie czuję potrzeby używania go. Jednakże chciałbym coś zmienić by umieć się zrelaksować / oderwać bez użycia alkoholu, nawet gdy nie są dostępne moje standardowe sposoby, które - wszystkie jak do tej pory - wiążą się z ruchem głównie na zewnątrz. I ogółem wzmocnić się psychicznie by nie czuć potrzeby "znieczulenia" się w trudniejszych chwilach. Czy są jakieś sposoby, które można poćwiczyć samemu? Nie bardzo jestem szczerze mówiąc przekonany do terapii i uczęszczania na spotkania, gdzie trzeba zabierać głos i opowiadać o sobie, chętnie bym spróbował - przynajmniej najpierw - samodzielnych sposobów. Ale by nie robić tego po omacku - postanowiłem skonsultować internetowo z osobami doświadczonymi w mechanizmach psychologicznych. Będę wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

@granat54

"radzenie sobie" z emocjami czy stresem piciem alkoholu to jeden z silnych mechanizmów, który może doprowadzić do uzależnienia. Mózg uczy się, że jest to szybki sposób, który przynosi ulgę. Jednak to jest złudne, gdyż sytuacja, która wywołała stres nadal pozostaje nierozwiązana. To znów powoduje stres i chęć sięgnięcia po alkohol. I tak tworzy się pętla uzależnienia.

Ruch, ćwiczenia fizyczne pomagają radzić sobie ze stresem.

Jednak kluczowe jest zrozumienie źródła stresu i podjęcie działania aby rozwiązać sytuację, która stres powoduje. Nie należy uciekać od problemu (np. w picie alkoholu) tylko zastanowić się "na co mam wpływ, co ode mnie zależy, co mogę zrobić aby zmienić tę sytuację?" Podjęcie działania skierowanego na źródło stresu łagodzi napięcie emocjonalne.

Jeśli jest Pan zaniepokojony, że nadużywa Pan alkoholu lub gdyby zauważył Pan, że alkohol staje się coraz ważniejszy w Pana życiu i traci Pan kontrolę nad piciem (np. obiecuje Pan sobie, że nie będzie Pan pił a jednak Pan po niego sięga) proszę zgłosić się do poradni leczenia uzależnienia celem diagnostyki i ewentualnego rozpoczęcia leczenia. Tematem terapii jest między innymi konstruktywne radzenie sobie z emocjami i stresem.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.