Jump to content
  • psycholog-online-skype-16.jpg.jpg

Recommended Posts

Witam. Mam 21 lat. Pracuje, studiuje zaocznie. Mam siostre - 12 lat. Mam problem i nie wiem juz co mam robić, nie radze sobie.. Mama jest w trakcie rozwodu z ojcem alkoholikiem. Nigdy nie pracowała, była całkiem zależna od niego. 3 lata temu dowiedziała się , ze ma zapalenie wątroby typu C na tle mieszanym. Duzo razy lezala w szpitalu od tamtego czasu. Ojciec pod wpływem alkoholu potrafił ja uderzyć, wyzywał ja od najgorszych, wmawial, ze jest nikim. Mama w końcu wzięła się w garść, zgłosiła wszystko na policje, wyprowadziła się. Jednak nie może sobie sama poradzić, wyciąga wszystkie zle wspomnienia z ojcem, płacze z samotności, nie może sobie poradzić z nerwami (nie je, wymiotuje, płacze co chwile, zamyka się, nie odbiera telefonów). Siostra nie potrafi zrozumieć problemu, ojciec ja przekupuje na swoją stronę , mamę stawia w najgorszym świetle przez co siostra nie chce mieszkać z mama. Ja juz się wyprowadzilam z narzeczonym. Mama przez płacz mówi, ze nie czuje potrzeby jedzenia, wychodzenia z łóżka.. Niekiedy w rozmowie zachowuje się jak 10 letnie dziecko... Od paru dni zauwazylam ze próbuje szukać pocieszenia w alkoholu (lampka wina) czego kategorycznie jej nie wolno przy chorobie... Nie wiem co mam robić. Prosilam ja by chodziła do psychologa jednak nadal to nie daje skutku.. Nie wiem jak z nią rozmawiać.. Blagam o pomoc

Link to comment
Share on other sites

@Oliwia231

Szanowna Pani,

może Pani zaproponować mamie, by skontaktowała się przynajmniej z lekarzem rodzinnym. Jeśli mama by zechciała, mogłaby również udać się porozmawiać z lekarzem psychiatrą, by określić, co można zrobić, aby poprawić swoje samopoczucie i codzienne funkcjonowanie. Do lekarza psychiatry nie potrzeba skierowania. Jeśli ktoś nie jest na siłach, by skorzystać z pomocy psychologicznej, farmakoterapia może okazać się na takim etapie optymalnym rozwiązaniem (ale wyboru dokona lekarz razem z Pani mamą).

Rozumiem, że stan mamy jest Pani nieobojętny. Ma Pani jednak prawo nie brać na siebie aż tyle odpowiedzialności za decyzje, które podejmuje mama. Bycie świadkiem cierpienia bliskiej osoby może stanowić źródło stresu. Proszę w tej całej sytuacji pamiętać o sobie. Samemu także proszę rozważyć skorzystanie ze wsparcia psychologicznego, jeśli czuje się Pani tymi wydarzeniami przytłoczona.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.