Jump to content
  • psycholog-online-kolo.jpg

Strach przed wychodzeniem z domu


MaDi
 Share

Recommended Posts

Witam, 

Od pewnego czasu boję się wychodzić z domu, nie ukrywam że jest to spowodowane wydarzeniami które miały miejsce. Po pierwsze w listopadzie zostałem napadniety w biały dzień przez 3 pijanych facetów po prostu w drodze do sklepu. Nic się wtedy nie stało bo pomogl mi obcy mężczyzna. Jakiś czas do siebie po tym dochodzilem i mi się udało pozbierać ale nie dawno, wychodząc ze sklepu jakiś dres zaczął mnie wyzywać bez powodu, po prostu wychodziłem nie zwracając na siebie uwagi. Po tym wszystko wróciło, nie mam ochoty wychodzić z domu, jedynie do pracy i z powrotem. Nie chcę mi sie widzieć ludzi. Kupiłem nawet gaz pieprzowy do obrony jednak chciałbym to wymazać z pamięci i normalnie funkcjonować. 

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

zagrożenie zdrowia czy życia to wydarzenie traumatyczne. Bardzo łatwo i silnie uczymy się sygnałów, które mogą zwiastować takie zagrożenie. Stąd nic dziwnego, że strach wrócił gdy przeżył Pan drugą podobną sytuację. Czuł Pan strach a obecnie lęk.

Jest różnica pomiędzy strachem a lękiem. Strach odczuwamy "tu i teraz" gdy faktycznie doświadczamy zagrożenia. Lęk to nasze wyobrażenie o tym co się może stać.

Niech Pan przyjrzy się swoim obawom dotyczącym wychodzenia z domu. Co Pan wtedy myśli? Następnie może się Pan zastanowić czy same te myśli nie budzą w Panu lęku. Bardzo często sami "straszymy się" swoimi myślami.

Jeśli by Pan zauważył, że lęk się nasila i nie potrafi Pan sobie z nim poradzić proszę skontaktować się z lekarzem oraz porozmawiać z psychologiem.

Pozdrawiam,

Katarzyna

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.