Jump to content
  • psycholog-online-skype-16.jpg.jpg

Zaniki pamięci po chorobie nowotworowej i depresji.


Anna81
 Share

Recommended Posts

Dzień dobry,

Nie wiem czy da się moją sytuację opisać krótko, ale postaram się.

Siedem lat temu leczyłam się na raka. W ostatniej fazie choroby byłam w ciąży. Dostałam wybór przerwania ciąży i ratowania siebie lub urodzenie dziecka, ale bez  leczenia siebie(to tak ogólnie o tej sytuacji). Chorobę nowotworową bardzo długo ukrywałam przed innymi  " wmawiając sobie że jestem zdrowa i nie przyjmuję tego do wiadomości"  bo bardzo chciałam mieć dziecko. W tym czasie miałam już załamanie psychiczne czego też nie chciałam przyjąć do wiadomości oczywiście  był już stan silnej depresji z silnymi zanikami pamięci. W końcu udałam się po leki na depresję żeby jakoś przetrwać, brałam je nie cały rok.Powiedziałam o chorobie będąc w ciąży bo w tym czasie miałam kłopot z panowaniem nad emocjami i to tylko kilu osobom, bo nie chciałam żeby się na de mną litowali. Na pójście do psychologa zdecydowałam się pod koniec ciąży bo zaczęłam się załamywać, ale już nie zdążyłam bo dziecko przyszło na świat. Po czterech miesiącach od porodu zdecydowałam  się na zabieg. To też tak pokrótce. Po roku od zabiegu udałam się na psychoterapię, bo ciągle się załamywałam, ale nie byłam świadoma tego że po problemach z pamięcią mam luki w pamięci z przeszłości. Po terapii myślałam że jest dobrze ale kwestia kilku miesięcy pokazała że jest gorzej,  miałam duże zaniki pamięci i koncentracji i byłam w stanie jakby otępienia. W późniejszym czasie okazało się że mam problemy z tarczycą i chorobę hashimoto. Po uzupełnieniu hormonów pamięć się poprawiła. Było dobrze do ubiegłego   roku. Zgłosiłam się do lekarza po leki przeciwdepresyjne gdyż cierpię również na przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne. W 2017/2018 rozpoczęłam studia, które są dla mnie bardzo stresujące, w kwietniu zmarła moja babcia która była jak matka bo była moja rodziną zastępczą. I to wywołało jeszcze większy stres. Mam ogromny problem z sytuacjami stresowymi. I tu moje pytanie.

Czy przez te wszystkie przejścia mogłam mieć tak długi zanik pamięci , bo ostatnio przez np. zdjęcia z przeszłości które długo nie widziałam mam nagłe napływy zdarzeń z przeszłości nawet tych z ok 10 lat wstecz których nie pamiętałam. I mój stan psychiczny pogorszył się ponieważ zaczęłam je przeżywać jakby się zdarzyły wczoraj. Co bardzo utrudnia mi życie. Nawet bardzo. Mam problemy z zapamiętywaniem i koncentracją, bo te " rozpamiętywanie jest tak silne" . Co może być powodem częstych problemów z pamięcią?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.