Jump to content
  • psycholog-online-skype-16.jpg.jpg

strach wobec agresji ze strony szefa w pracy


novellowa

Recommended Posts

Witam. Jestem kobietą w wieku 35 lat, pracuję. Od kilku miesięcy borykam się ze strachem wobec szefa w pracy, który jest osobą agresywną i despotyczną, nie znoszącą cienia sprzeciwu. Męczy mnie ta sytuacja, ponieważ powoduje moje nadmierne wycofanie się, ucieczkę w milczenie i pogorszenie kontaktów z innymi w odpowiedzi na obciążenie stresującą mnie sytuacją. Jak sobie radzę z problemem? Wiem, że jedną z metod jest podwyższanie własnych kompetencji, ciągłe zdobywanie wiedzy i umiejętności, aby czuć się pewnie, ale to i tak nie do końca wpływa na moją odruchową reakcję odcinania się od innych, zamknięcie się w sobie. Dodatkowe czynniki utrudniające: jestem osobą sumienną, staram się dobrze pracować, więc trudniej znoszę porażki, wykazywanie mi na każdym kroku błędów, niedociągnięć i niewiedzy. W sytuacji, kiedy czuję się pewnie (znam daną osobę, jest mi bliska), wobec pretensji i agresji słownej mam tendencje albo do uciekania w milczenie i zrywania kontaktu na jakiś czas, albo do odpowiedzi również agresją słowną.

Jak radzić sobie z takim problemem i nabrać dystansu, pewności siebie? Jak postępować, aby czyjaś przemoc psychiczna nie była dla mnie destrukcyjna?

Link to comment
Share on other sites

Nie mam pewności, czy jest tak w istocie, ponieważ nie było mnie przy tym i nie znam szczegółów sytuacji oraz konkretnych zachowań Pani pracodawcy. Hipotetycznie ma Pani jednak do czynienia ze zjawiskiem o nazwie bullying. Jest to:

Cytat

"tyranizowanie, znęcanie się; powtarzalne zachowania o charakterze agresywnym jednego lub grupy sprawców wobec ofiary”

Zdarza się w szkole, pracy.

Czasami, gdy zjawisko występuje w łagodnej, nieczęstej postaci, wystarczająca jest większa doza asertywności w kontakcie z daną osobą. Innym razem niezbędne jest uruchomienie procedur prawnych, kontakt z wyżej postawionymi w hierarchii przełożonymi lub zmiana środowiska, tzn. w tym wypadku miejsca pracy. Zwłaszcza długotrwałe narażenie na ten problem może powodować nadmierny stres i jego przykre następstwa, a także może negatywnie odbić się na Pani poczuciu własnej wartości. 

Niezłym źródłem informacji o tym, co robić, może być ten artykuł w serwisie praca.org.uk (link prowadzi poza stronę ocalsiebie.pl) http://praca.org.uk/dreczenie-w-pracy 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.