Jump to content
  • psycholog-online-kolo.jpg

Powrót do koszmaru


Blqckqngel
 Share

Recommended Posts

Witam, mam 19 - blisko 20 lat i jestem córką prawdopodobnie obu alkoholików.
Moje życie w domu rodzinnym od początku nie było zbyt łatwe.  Mam dwie siostry starsze o dekadę, które załapały się jeszcze na w miarę dobry okres i zostały wychowane w duchu miłości i ciepła (mają obecnie własne szczęśliwe rodziny). Gdy miałam kilka lat mój ojciec miał wypadek. Po tym wszystkim firma ojca splajtowała i zaczął pić więcej. Przerodziło się to w uzależnienie. Taka 6-cio latka próbująca podnieść pijanego ojca chyba zawsze pozostanie mi w głowie. Jednak coś we mnie pękło. Gdy robił awantury zaczęłam wzywać policję, zaczął mnie nienawidzić mimo że chciałam pomóc.  Wyzwiska, obelgi były codziennością jeszcze 2-3 lata temu.  Matka go broniła i babcia (jego matka też) - coś jak syndrom sztokholmski (niewiele brakło byłby na przymusowym odwyku, ale mama zmieniła zeznania i odroczono). W międzyczasie chorował, ciągłe picie odbijało się na tym wszystkim. Częste ataki padaczki i namawianie by dał sobie pomóc nie pomogły. Minął miesiąc odkąd zmarł. Moja mama i babcia wpadły w rozpacz. Babcia wielokrotnie wspomina o tym że chciałaby popełnić samobójstwo, matka zaś zaczęła pić. 
Ja czuję się już wyżuta z emocji. Zamknęło się we mnie wszystko - na pogrzebie stałam jak pusta. Dziś próbowałam zareagować z mamą, powiedziałam ze pomogę jej z tego wyjść, ze na spokojnie może uzyskać pomoc, lecz ona nie widzi w tym problemu. Ja już nie wiem, czy jestem w stanie znów zaciekle walczyć o jej życie tak jak o ojca. 
Czuję, że to wszystko mnie zabija.
Siostry mają swoje życia, są szczęśliwe.
Moim marzeniem jest żyć jak one.

Edited by Blqckqngel
Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

Przez wiele lat próbowała Pani pomóc ojcu. Jednak, pomimo Pani starań ojciec nie chciał podjąć leczenia. Jako dziecko przejęła Pani na siebie odpowiedzialność i rolę osoby dorosłej. Nastąpiło odwrócenie ról - dziecko opiekowało się swoim rodzicem. To zadanie ponad siły kilkulatka czy nawet nastolatki.

Od dziecka wzięła Pani na siebie odpowiedzialność za dobrostan życia swoich rodziców. Proszę jednak nie zapominać, że osoby dorosłe są odpowiedzialne za swoje życie. Oni podejmują decyzje za swoje działania np. czy podejmą leczenie czy nie.

Pani jest odpowiedzialna za swoje życie.

W stosunku do mamy może Pani sugerować jej aby podjęła leczenie, zgłosić na komisję rozwiązywania problemów alkoholowych aby wszcząć instytucjonalny nadzór nad mamą a jeśli nie podejmie terapii to skierowania sprawy do sądu celem uzyskania sądowego zobowiązania do leczenia.

To są kroki, które Pani może podjąć, natomiast decyzja co do leczenia lub jego efektów jest w rękach mamy. Jeśli ona nie będzie chciała walczyć o siebie to Pani jej nie uratuje.

Dla Pani wskazane by było gdyby rozpoczęła Pani terapię DDA lub dla osób współuzależnionych (takie terapie dostępne są w poradniach leczenia uzależnień) lub skorzystała z wsparcia grup samopomocowych Al-Anon.

Celem terapii jest zrozumienie schematów zachowania jakie Pani wytworzyła w dzieciństwie aby wtedy poradzić sobie z sytuacjami, które Panią przerastały, praca nad urealnieniem Pani odpowiedzialności oraz praca nad skupieniem się na swoich potrzebach i ich realizacją.

Taka terapia może również odbywać się on-line.

Poniżej znajdzie Pani link do artukułów o DDA i współuzależnieniu.

 

Pozdrawiam,

Katarzyna

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.