Jump to content
  • psycholog-online-2-ocalsiebie.jpg

rafalg

Lęk przed odtrąceniem

Recommended Posts

Witam. Mam 27 lat, pracuję i nie jestem w związku. Informacje, które mogą być przydatne: nie znam ojca, mam bardzo słabe relacje z matką i od zawsze miałem niską samoocenę. Problem o którym piszę mam od około dwóch miesięcy. W poprzednim roku zakończyłem swoje znajomości w życiu realnym. Stało się to z nieznanego mi powodu. Odwróciłem się od znajomych i przyjaciół prawie z dnia na dzień. Przez długi czas unikałem jakichkolwiek nowych znajomości. Około trzy miesiące temu w moim życiu pojawiły się dwie osoby poznane przez internet. Kobieta i mężczyzna w moim wieku. Zaprzyjazniliśmy się. I teraz sedno problemu. Często miewam lęki, że zostanę przez nich odrzucony. W głowie kłębią mi się myśli, że jestem przeciętną osobą i nie byłoby dla nich problemem odwrócić się ode mnie. Zawsze staram się być dla nich najlepszą wersją siebie. Pisałem z nimi o tym i mimo zapewnień, że tak nie będzie boję się nadal. Wszelkie lęki pojawiają się kiedy mam wolną głowę. Radzę sobie z tym w ten sposób, że cały czas zajmuję myśli czym innym. W pracy cały czas gra mi coś w słuchawkach, aby mózg skupił się na tym. W domu jak tylko mam czas wolny to staram się zająć głowę czymkolwiek. Sam nie wiem o co zapytać. Chciałbym zrozumieć dlaczego tak panicznie się boję utraty ich? I jak mógłbym z tym lękiem walczyć? Z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie. 

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

Napisał Pan: "W głowie kłębią mi się myśli, że jestem przeciętną osobą i nie byłoby dla nich problemem odwrócić się ode mnie."

Ocenia Pan sam siebie jako mało wartościowego i do tego myśli Pan, że inne osoby też tak o Panu myślą. To przekonanie jest tak silne, że nawet nie przyjmuje Pan informacji od innych osób, że mogłoby być inaczej. Niska samoocena może być przyczyną lęku przed odrzuceniem.

Pisze Pan o niepełnej rodzinie w jakiej Pan się wychowywał, być może to również ma wpływ na pojawianie się lęku przed odrzuceniem.

Napisał Pan też, że zakończył Pan relacje w życiu realnym - dlaczego? Czy to Pan zakończył znajomości aby nie być odrzuconym?

Radzenie sobie z lękiem to odnalezienie przyczyny i sprawdzenie czy ta przyczyna jest realna czy sam Pan się "straszy". Drugi etap to praca nad poczuciem własnej wartości aby nie stawiał się Pan w relacji na gorszej pozycji.

Najlepiej gdyby Pan skontaktował się z psychoterapeutą i przepracował te trudności. Psychoterapeuta pomoże Panu skonfrontować się z własnymi przekonaniami na swój temat.

pozdrawiam,
Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.