Jump to content
  • psycholog-online-2-ocalsiebie.jpg

wariato69

Chciałbym być sobą

Recommended Posts

Mam na imię Piotr, mam 24 lata . Mam problem ze swoja osobowością. Miałem nawet myśli samobójcze.  Miałem ojca alkoholika, bił mnie w dzieciństwie. Gdy miałem 9 lat powiesił się. Gdy byłem nastolatkiem byłem molestowany przez przyjaciela rodziny . W średniej szkole byłem cichym chłopcem. Nie mam zbyt wielu znajomych , i ciężko mi poznać nowych. W towarzystwie nie gadam nic , chyba że wypije w tedy jestem śmielszy. Mam ataki lęku , pocą mi się ręce , drży mi głos, serce bije mocniej gdy mam rozmawiać z ludźmi. Chciałbym w końcu mieć więcej pewności siebie , rozmawiać z ludźmi bez przemyślenia tego co powiem. Poznać jakąś dziewczynę i być w końcu sobą . A nie całe życie siedzieć pod maską. proszę o poradę.

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

przeżył Pan wiele traumatycznych sytuacji w dzieciństwie i wczesnej młodości, które wpłynęły na Pana zachowanie. Trudno Panu ufać ludziom i nie czuć przed nimi obawy gdy doświadczył Pan przemocy od osób najbliższych. Wykształcił Pan zachowania obronne: nie mówić o sobie, nie zwracać uwagi na siebie, nie wyrażać siebie. Lepiej dostosować się do innych, przemyśleć co powiedzieć aby nie prowokować zagrożenia.

Stąd poczucie, że nie jest Pan sobą, że nosi Pan maskę. Pojawiają się lęki w kontaktach z ludźmi z którymi radzi Pan sobie przy pomocy alkoholu. To najgorsze rozwiązanie. Początkowo wydaje się skuteczne ale jest pułapką prowadzącą do uzależnienia.

Sugeruję aby porozmawiał Pan z terapeutą uzależnień i uczestniczył w grupie terapeutycznej dla DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików) po to aby rozpoznał Pan i zmienił mechanizmy swojego zachowania a także przekonania na swój temat. Pozbędzie się Pan w ten sposób obciążeń z przeszłości i będzie mógł Pan realizować swój plan na życie.

Poniżej link do artykułu o DDA, może Pan się przyjrzeć sobie jakie mechanizmy u Pana funkcjonują i przez to zrozumieć siebie.

Pozdrawiam,

Katarzyna

 

 

 

 

  • Podoba mi się to 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.