Jump to content
  • psycholog-online-2-ocalsiebie.jpg

Recommended Posts

Witam 

Mam na imie Iza . Mam 37 lat . Dwóch synów , 17 i 13 lat . 13 letni syn chory na autyzm . I męża chorego na schizofrenie . Mąż zachorował niespodziewanie listopad 2017 . Zaginął ale został odnaleziony . Spędził 3,5 mca w psychiatryku i wyszedł . Całe życie odwróciło się do góry nogami . Po wyjściu ze szpitala mąż jest wogole innym człowiekiem . Niż kiedyś był . Inne ma myślenie , inne nastawienie do życia . Bardzo się starałam jakieś 10 mcy by wrócił do siebie . Do życia . Do codzienności . Gotowałam , podstawialam jedzenie . Wysłuchiwałam . No wszystko żeby poczuł się lepiej . Lecz niestety w pewnej chwili po wszystkich przeżyciach upadłam na zdrowiu . Do tego stopnia ze miałam omdlenia . Wykryty chorobę Hashimoto . Przyjmuje leki i jest ok . Naprawdę ok . Czuje się dobrze , nawet bardzo dobrze . I nie chodzi w temacie o mnie tylko o mojego męża i co dalej . Jestem zaradna ładna , atrakcyjna , mam bardzo dobre wesołe dzieci . I nie wytrzymuje ze swoim mężem . Jest chory na schizofrenie paranoidalna . Opowiada bzdury , bajki , niestworzone rzeczy . Widzi świat inaczej niż zdrowy człowiek . Tak bardzo jak pomagałam mu w trakcie choroby i po wyjściu ze szpitala tak szybko coś we mnie pękło i po prostu mam dosyć . Mam dzieci , nie mogę niańczyć 40 letniego faceta . Który żyje paranojami . Ja place rachunki , ja kupuje jedzenie . Tak jak go kiedyś kochałam tak go teraz nienawidzę .  Do tego nie przyjmuje leków , nie słucha nikogo , śmieje się z poważnych spraw . Czekałam na jego wyzdrowienie ale on nie robi sobie nic ze swojego zdrowia . Co mam robić ???? Bo nie wiem . Mamy duży dom . Inne nieruchomości . Nie chce rozwodu bo wiem ze bym musiała podzielić majątek a on swoją cześć najlepiej by oddał komuś . Ciężka sprawa . Ogólnie radzę sobie sama , mam kochające dzieci , samochód , na wakacje jeżdżę z dziećmi . Mysle Sama . Ogólnie robię po swojemu i dobrze mi tak . Ale moja cierpliwość dobroć i miłość do mojego męża się skończyła . Co mam robić ??? 

Link to comment
Share on other sites

W szczęściu i chorobie.... 

Po pierwsze to nie jego wina. Choroby psychiczne pewne są trudniejsze od fizycznych , ale czy Ty myslalas że zawsze będziecie w dobrej kondycji? Myślisz że zawsze będziesz zdrowa i ładna?

Chyba mi się się to nie podoba jako zwyklemu czytelnikowi...

Link to comment
Share on other sites

Dobrze . Wszystko rozumiem . Nie jestem egoistką . Tylko nie znacie mojej sytuacji i nie wiecie przez co przechodziłam przez 18 lat małżeństwa . Począwszy od zatajenia choroby męża przed moja rodzina - braliśmy ślub cywilny gdy miałam 20 lat . Kończąc na awanturach i wyzwiskach dotyczących naszych dzieci ze to nie jego dzieci . Ubzduranie sobie ze to nie jego dzieci podczas rozwoju choroby o której nie miałam pojęcia . Mnóstwo rzeczy o których szkoda pisać . Teraz chociaż wiem ze to schizofrenia . 

Link to comment
Share on other sites

@Iza37 schizofrenia jest chorobą przewlekłą, w której są okresy nawrotów i remisji. Mąż powinien być pod regularną obserwacją lekarza psychiatry i uczęszczać na psychoterapię, która uzupełnia leczenie farmakologiczne. Niepokojące jest to, że mąż nie bierze leków. Może to oznaczać nawrót choroby. Mąż powinien udać się do lekarza.

Bliscy osób chorujących na schizofrenię są obarczeni dużym ciężarem i często nie radzą sobie z sytuacją i własnymi emocjami. Pani też potrzebuje wsparcia psychologa i zajęcia się sobą. Może Pani odczuwać obniżenie nastroju, negatywne emocje i zmęczenie spowodowane nieprzewidywalnym zachowaniem męża i opieką nad nim. To często się zdarza zwłaszcza gdy bliska osoba choruje przewlekle.

Sugeruję spotkanie z psychologiem, najlepiej klinicznym, który ma doświadczenie w pracy z osobami chorymi na schizofrenię i ich bliskimi. Będzie Pani mogła spojrzeć na swoje emocje i świadomie podjąć decyzje w nurtujących Panią sprawach.

Pozdrawiam,

Katarzyna

 

 

Link to comment
Share on other sites

Dziękuje pani psycholog za odpowiedz . Mąż chodzi do psychiatry . Lecz mówi ze bierze leki a w domu ich przyjmuje . Ja nie mam wpływu na niego ponieważ on uważa ze się dobrze czuje i nie chce słyszeć nawet o tabletkach . Ale widzę ze jego stan się pogarsza . Żadne rozmowy nie przynoszą efektów , mąż na moje zdania reaguje śmiechem . Byłam z dziećmi na wakacjach , nawet nie tęskniłam za nim . Czułam ulgę psychiczna . Radzę sobie sama finansowo i życiowo . Wydaje mi się ze nie potrzebuje rad psychologa . Moim życiem są moje dzieci które są moim wsparciem i wiem ze dla nich żyje . Dają mi chęć do działania . To ja je żywię i zabieram na wakacje . To ja je ubieram i wspieram . Po prostu nieraz nie wytrzymuje presji męża , jego gadania , jego opowiadania o rzeczach które nie istnieją . Co będzie robił . Co widział . Co słyszał . A to nie istnieje . To jest nie do wytrzymania i zauważyłam ze dzieci tez już go nie słuchają !! 

Link to comment
Share on other sites

W pierwszym poście pytała Pani "co mam robić?". Psycholog nie udzieli Pani rad tylko stworzy przestrzeń, w której będzie Pani mogła przyjrzeć się swoim emocjom i nauczyć sobie z nimi radzić.

Jeśli chodzi o męża to takie zachowanie z jego strony jak rezygnacja z leków, pojawienie się urojeń może świadczyć o nawrocie choroby i być może mąż wymaga hospitalizacji. To może ocenić lekarz.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.