Jump to content
  • psycholog-online-skype-16.jpg.jpg

Nie wiem co zrobić ze swoim życiem


Recommended Posts

Dzień dobry, 

Mam 23 lata i jestem studentką. Studiuję coś czego nie lubię, ale nie miałam pomysłu na siebie wiec zdałam się na radę rodziców. To oni polecili mi wybrać te studia. Pomimo 23 lat wciąż jestem na pierwszym roku. Czuje, ze życie ucieka mi przez palce. Nie wiem co tak naprawdę lubię. Nie pamietam co lubiłam jak byłam dzieckiem. Przez całe życie miałam wrażenie, ze nie spełniam oczekiwań moich rodziców. Tym bardziej teraz kiedy nie mogę przejść przez te studia. Cały czas mam poczucie winy, że jestem złą córką z której oni nie mogą być dumni. Czuję, że nie mogę rzucić tych studiów, bo po pierwsze zawiodę swoich rodziców, a po drugie okaże się, że wiele osób, które mówiły, że się nie nadaję i jestem za głupia ma racje. Czuje, że zupełnie nie mam kontroli nad swoim życiem. Czuje się jakbym była stara i nic nie osiągnęła. Boję się o przyszłość. I chciałabym się dowiedzieć kim jestem. Bo już nie wiem. 

Link to comment
Share on other sites

Szanowna Pani,

o swoich rozterkach może Pani porozmawiać z psychoterapeutą oraz z doradcą zawodowym. Obaj ci specjaliści postarają się posiłkując się kwestionariuszami ustalić, jakie ma Pani mocne strony, w czym może się sprawdzić i podsuną sposoby do poznania siebie. Co do ogólnie pesymistycznego tonu, być może wskazana okaże się też praca nad poczuciem własnej wartości - to już oceni psychoterapeuta podczas konsultacji diagnostycznej. We własnym zakresie oczywiście również może Pani zgłębiać zagadnienia związane z poszukiwaniem swoich mocnych stron, samowiedzą poprzez lekturę różnych książek m.in. z obszaru rozwoju osobistego i motywacji. 

Proszę nie być dla siebie aż tak surową. Warto by zwrócić się do siebie z większym współczuciem i serdecznością. Jest Pani bardzo młodą kobietą i ma prawo przeżywać takie dylematy czy rozterki, to ludzkie i nierzadkie na tym etapie życia. Cieszy fakt, że szuka Pani wsparcia, co dobrze rokuje, bo zwiększa szanse, że szybciej upora się Pani z tym swego rodzaju kryzysem, po którym zdoła zapewne Pani odnaleźć siebie i odciąć pępowinę od rodziców.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.