Jump to content
  • psycholog-online-kolo.jpg

Gdy pasja zmienia się w koszmar niszczący życie


Recommended Posts

Dzień dobry.😊

Mam 21 lat, uczę się i żyje samodzielnie z pomocą bliskich mi osób. Mój problem zaczął się rozwijać w technikum ok 5lat temu, z przerwami, lecz teraz jest najbardziej odczuwalny, gdy zaczęłam chodzić do nowej szkoły związanej z modą, która jest? A może była? moją pasją.

Unikam zajec w szkole najpierw miałam wrazenie, że ludzie mnie tam nie lubią, uważają za kogoś gorszego, nie mogę z nikim złapać kontaktu, siedze samotnie i znikim nie rozmawiam, jestem bardzo nieśmiała, ale nigdy nie bylo to aż tak wielką przeszkodą. - Przez to odczówałam strach przed tym ze bede siedziec sama i bede czuć sie nieswojo przez to zdażyło mi sie opuścić kilka razy zajecia. Później przestałam całkowicie chodzić na zajęcia które są w galeriach, ponieważ ubieramy siebie wzajemnie A ja w ciągu ostatnich 2 lat Przytyłam +/- 18kg z rozmiaru XS mam L a czasem XL nie mogę znieść swojego widoku w lustrze na zajęciach, lub tego gdy rozmiar jest za mały. (W dzieciństwie i gdy byłam nastolatką ciągle mi mówiono że jestem gruba mimo normalnych rozmiarów, miałam trudne dzieciństwo ). Teraz unikam chodzenia do szkoły odczówam wtedy lęk i strach, nawet jeśli chce się zmusić pójść to dostaje dzień wcześniej gorączki, zawroty głowy, szumu w uszach.

Nawet gdy nie mam zajęć mam zawroty głowy, szum w glowie i uczucie jakbym była pijana choc nie piłam - chociaż to mi się zdarzało kilka lat wcześniej najczęściej w okresie jesienno zimowym. Straciłam wszystkie zainteresowania, nie mam siły wyjść na siłownię, nie potrafię się niczym cieszyć, odsuwam sie od przyjaciół,czasem mam dni gdzie czuje się jak wrak emocjonalny trudno mi wyjść wtedy z domu. Oprócz tego gdy jadę w dalsze podróże autobusem panicznie boje się że będzie wypadek i zgine prawie za kazdym razem, lecą mi łzy.

Nie radzę sobie z tym, nie wychodzę z domu, lub mój stan fizyczny nie pozwala mi wyjść. Co do autobusów staram się czymś zająć lub spać. Pytanie: Co to moze byc? Czy to tylko niska samoocena A może Nerwica lekowa lub depresja? Czy warto z tą sytuacją udać się do lekarza?

Edited by dreamcatcher
Link to comment
Share on other sites

Dzień Dobry,

odpowiadając na Pani pytanie - tak, aby pomóc sobie proszę udać się na wizytę do lekarza psychiatry. Objawów, które Pani opisuje: negatywnych myśli o sobie, tendencji do izolacji społecznej, utraty zainteresowań, braku siły, niezdolności do odczuwania pozytywnych uczuć, strachu i objawów somatycznych nie należy lekceważyć. Lekarz pomoże Pani ustabilizować nastrój i zaleci dalsze postępowanie.

Z kolei z psychoterapeutą może Pani porozmawiać na temat przekonań jakie Pani ma na swój własny temat i poprawy samooceny.

Pozdrawiam,

Katarzyna

  • Jestem za to wdzięczny 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.