Skocz do zawartości

Jak wygląda spotkanie z waszym psychologiem


Kramer33

Polecane posty

Pytam bo trochę mnie niepokoi podejście mojego psychologa a właściwie Pani psycholog, bo mam dość duży problem, który wpływa na każdy aspekt mojego życia i w sumie bardziej niż jej rad i pomysłów potrzebuje wsparcia psychicznego typu:  'wszystko będzie dobrze', 'proszę się nie przejmować', 'współczuje panu'

Nie wiem w zasadzie czy powinno się oczekiwać takich słów od psychologa bo jest to jakiegoś rodzaju budowanie więzi emocjonalnej z psychologiem...

Ale ona tak podchodzi do mnie ozięble i z dystansem mimo, że mój problem sprawia, że czuję się bardzo źle no i nie widzę u niej współczucia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Kramer33 napisał:

'wszystko będzie dobrze', 'proszę się nie przejmować', 'współczuje panu'

Być może dokładnie takich zwrotów psycholog nie powinien używać, bo nie jest to profesjonalne, ale na pewno powinien swoją postawą przekazywać dokładnie takie wsparcie, jakie masz na myśli. Jest to jakiegoś rodzaju budowanie więzi emocjonalnej, i tak powinno być! To się nazywa "relacja terapeutyczna", i według badań stanowi główny czynnik leczący w psychoterapii. Nie żadne metody, techniki, podejścia, porady tylko właśnie zbudowanie dobrego kontaktu psychoterapeuta - klient. A właśnie, chodzisz do psycholo...żki czy psychoterapeutki? To jest duża różnica. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do psychlożki,

wcześniej chodziłem do psychotreapeutki ale po 2 wizytach zaczęła mi przekładać wizyty na chwilę przed spotkaniem i w sumie zamiast mnie słuchać to patrzyła się w telefon, jak jej powiedziałem kiedyś, że nie dam rady przyjść bo się źle czuję bo mam lęki to powiedziała, żebym i tak przyjechał, a jak jej mówię, że nie dam rady to ona, że muszę i tak za całą wizytę zapłacić :/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na samym początku terapii powinieneś zostać poinformowany o jej warunkach, w tym tych technicznych dotyczących zapłaty w razie nie pojawienia się na sesji. Z reguły jest tak, że z wyjątkiem nagłych wypadków i zdarzeń losowych klient płaci za opuszczoną wizytę. Chyba że odwoła ją z zachowaniem ustalonego czasu, np. do 48h przed. Twoja psychoterapeutka to jakaś porażka jeśli nagle przekłada wizyty, nie informuje o zasadach i ma problem z okazaniem wyrozumiałości. Oglądałeś pewnie program "Usterka" i widziałeś na jakich "fachowców" można trafić w branżach serwisowo-remontowo-budowlanych. Myślisz, że z psychologami, psychoterapeutami i psychiatrami jest inaczej? Nie tak trudno trafić na osoby, które zamiast pomóc szkodzą jeszcze bardziej, a jeszcze mają się przy tym za najmądrzejsze na świecie.

Psycholożki raczej bym odradzał, bo to tylko babki po studiach, a studia można przejść niewiele z nich wynosząc. Czasami najważniejsze na nich jest płacenie czesnego i pokazywanie się od czasu do czasu na uczelni. Później taka Grażynka dostanie papierek i może sobie myśleć "ha! teraz będę mówić ludziom jak mają żyć". Psychoterapeuta jest wyspecjalizowany w terapii, w rozmowie, w pomaganiu, a psycholog to bardziej teoretyk, z którym można sobie wypełnić  kwestionariusze diagnostyczne i inne takie tabelki. 

Można trafić na kiepskiego psychoterapeutę, można na świetnego psychologa, który też pomoże. Różnie to bywa. Jednak rzadko bywa, że od razu trafia się na kogoś odpowiedniego. Na ogół trzeba szukać, zmieniać, sprawdzać. Może u Ciebie sprawdzi się powiedzenie "do trzech razy sztuka". 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

  • Podcasty i filmy o psychologii

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używając strony akceptuje się Warunki korzystania z serwisu, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.