Jump to content
  • psycholog-online-skype-16.jpg.jpg

Czy to może być depresja?


Recommended Posts

Cytat

Jestem uczennicą w zawodówce fryzjerskiej , we wrześniu skończę 19 lat. Problemy są odkąd pamiętam. W dzieciństwie wiele razy byłam bita przez swoją mamę przez co ze stresu jak twierdzą lekarze pojawiło się u mnie bielactwo. Dostałam z powodu że nie szło coś po jej myśli. Denerwuje mnie to że mimo że jestem dorosła dalej wtrąca się w moje życie i decyduje za mnie stawiając mnie przed faktem dokonanym. Gdy jednak się przeciw wstawie zostaje zywywana od : " Dziwek , szmat" itp. Starałam sie jakoś z tym radzić  byłam zawsze uśmiechęnieta i pełna optymiznu jednak od paru tygdni czuję się bezwartościowa , nie cieszą mnie rzeczy która dotej pory mnie bardzo cieszyły. Mój optynizm uleciał ze mnie. Chodzę zdołowana , szybko wpadam w gniew i zaczynam się kłocić z innymi a oprócz tego cierpię na bezsenność. Probując jakoś zmienić to wszytko wpajam w siebie pozytywne myślenie i zmuszam się do zrobienia najprostyzych rzeczy.  Czy to może być depresja? Niestety nie stać mnie na prywatnego psychologa a terminy do poradnii są po 1,5 roku.. To czego pragnę to odzyskać optynimz którym kiedyś zarażałam każdego , móc końcu się wyspać poprostu zacząc funkcjinować normalnie. 
Proszę o poradę.  
Ewelina 

Szanowna Pani,

mówi Pani, że wkrótce kończy 19 lat, kształci się w szkole zawodowej, a także relacjonuje trudności odkąd pamięta. Z przejęciem zapoznałem się z informacjami o tym, że stosowano wobec Pani przemoc słowną, fizyczną, żyła Pani w stresie, zaczęła cierpień na bielactwo. Mówi Pani między innymi o utracie radości z aktywności, które dotychczas dawały pociechę, o tym, że uleciał z Pani optymizm, o spadku motywacji do „najprostszych rzeczy”. Podsumowując wiadomość, sygnalizuje Pani również niemożność skorzystania z odpłatnej pomocy psychologicznej z powodu braku funduszy, jak również mówi Pani o pragnieniu odzyskania optymizmu. Na podstawie wiadomości na forum nie diagnozuje się, niezbędna byłaby do tego przynajmniej jedna konsultacja z psychologiem, psychoterapeutą bądź lekarzem psychiatrą. Faktem jest natomiast, że niektóre ze wskazanych dolegliwości mogą być objawami zaburzeń nastroju, a konkretnie depresji. Kwestie te należy rozstrzygnąć w kontakcie ze specjalistą. W przypadku takiej właśnie diagnozy należałoby wdrożyć konkretne leczenie. W przypadku epizodu depresji stosuje się psychoterapią, a niekiedy również farmakoterapię. Aby uzyskać lepszy wgląd w naturę doświadczanych trudności i przygotować się na rozmowę z psychologiem, psychoterapeutą albo psychiatrą może Pani wykonać sobie dwa kwestionariusze poświęcone objawom depresji (nie należy ich jednak uznawać za wyczerpującą diagnozę, to tylko narzędzia ułatwiające ją specjaliście):

Oczekując na termin wizyty u specjalisty może Pani również zgłębić lekturę poradników samopomocowych takich jak na przykład „Radość życia czyli jak zwyciężyć depresję” (autor David Burns). Gdyby Pani sytuacja finansowa uległa poprawie zachęcam również do rozważenia kontaktu z psychologiem online.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.