Jump to content

Amnezja po traumie


iw180

Recommended Posts

Hej. Chciałam napisać o moim pewnym problemie, być może ktoś już coś takiego przechodził albo pomoże mnie jakoś nakierować. Moja mama chorowała na raka, zmarła gdy miałam 18 lat po bardzo ciężkiej chorobie. Wydawało mi się, że tego sama nie przeżyję ale jej śmierć przyniosła pewnego rodzaju dla mnie ulgę - w duchu mogłam odsapnąć i było mi lżej na sercu, że już nie cierpi i odeszła w spokoju. Niestety nie miałam zbyt dobrych kontaktów z ojcem, od zawsze pił i w domu awantury to była codzienność. Czasem nawet podnosił rękę na mamę. O ile te sytuacje z ojcem alkoholikiem pamiętam, tak jeśli chodzi o moją mamę - mam w głowie czarną dziurę. Potrafię sobie przypomnieć jedynie jakieś pojedyncze wspomnienia, lecz bardzo niewiele. Nie pamiętam jej głosu, wygląd jak przez mgłę - ale mam zdjęcia, więc mogę sobie przypominać. Nie pamiętam także okresu przed chorobą mamy. Z gimnazjum nie pamiętam prawie nic. Często znajomi opowiadają mi o jakiś sytuacjach, w których brałam udział, a ja czuję się jakby mnie tam nigdy nie było. Mogliby wymyślić wszystko i jestem skłonna w to uwierzyć bo niczego nie pamiętam. Zaznaczę, że mama zmarła 10 lat temu. Okres studiów pamiętam dobrze. Problem tyczy się głównie choroby mamy i dzieciństwa. 
Czy jest to amnezja spowodowana traumą i da się jakoś odzyskać te wspomnienia? Czy to normalne, że pamiętamy zaledwie niewielki procent swojego życia? Proszę o odpowiedź. Dziękuję 

Link to comment
Share on other sites

Cześć, nie będąc specjalstą w tej materii i bazując wyłącznie na doświadczeniu, potwierdze że tak jest. Wydaje mi sie że to rodzaj mechanizmu obronnego. Każde dobre czy złe wspomnienie z przed traumy bedzie sie i tak w jakis sposob do niej odnosiło ( juz moglem wtedy cos dostrzec, a gdybym wtedy....itd) Mechaniz wymazania wszystkiego z pamieci uwalnia nas od schematu przywiazania do pytania dlaczegi i ponownego analizowania w koło tych samych odpowiedzi. Nie pamietanie niestety musi dotyczyć calości aby móc iść dalej. Brak silnych wspomnień =brak silnych emocji. Nie wiem czy da sie to odwrócic i nie wiem czy bym chciał.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

  • Podcasty i filmy o psychologii

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.