Jump to content

Brak poczucia własnej wartości i zazdrość


Recommended Posts

Witam, mam na imię Patrycja, mam 21 lat i jestem studentką. Od kilku lat mam problem z akceptacją siebie. Jestem teraz w bardzo fajnym związku, ale moje problemy są przytłaczające dla partnera, który czuje się wobec nich bezsilny. Mimo że jestem szczupłą osobą i mój partner zapewnia mnie, że jestem dla niego atrakcyjna, nie potrafię zmienić myślenia o sobie. Jestem aktywną osobą i dbam o swoją sylwetkę poprzez ćwiczenia fizyczne. Zdarzają się gorsze miesiące, w których mimo ciągłych ćwiczeń, po zjedzeniu czegoś kalorycznego nie mogę się powstrzymać i prowokuję wymioty. Pojawia się również nieuzasadniona zazdrość. Partner nie może przy mnie wspominać o innych kobietach bo to rodzi we mnie irracjonalne myśli typu "na pewno jest ode mnie ładniejsza, pewnie wolałby być z nią". Boje się, że moje problemy zniszczą ten związek.

Dwa dni temu kiedy rozmawialiśmy o naszej przeszłości nie mogłam znieść faktu, że widział w swoim życiu wiele nagich kobiet, mimo że ja też miałam wcześniej inne bliskie relacje z mężczyznami. A myśl, że może mieć kontakt z którąś kobietą z przeszłości była tak przytłaczająca, że płakałam bardzo długo. I tu znowu muszę wspomnieć, że jednocześnie mam świadomość, że ja sama mam taki kontakt z kimś ze swojej przeszłości. 

Często też mylnie interpretuję słowa partnera myśląc, że mnie atakuje, podczas gdy on ma dobre intencje. Rodzi to wiele nieporozumień. 

Jestem świadoma swojego problemu i staram się w przypływie emocji nie mówić rzeczy, których mogłabym żałować. Próbuję odpędzać negatywne myśli i szukać racjonalnych wyjaśnień, ale to jest na prawdę bardzo trudne. 

Staram się mówić partnerowi o swoich emocjach i tłumaczyć mu co się we mnie dzieje. Ale kiedy płaczę czuję ścisk w gardle i nie jestem w stanie wydusić z siebie żadnego słowa, on się wtedy denerwuje, że nie chcę z nim rozmawiać, a ja z bezsilności tylko płaczę bardziej.

Czy są jakieś sposoby na zmianę myślenia o sobie? Jak podnieść swoją samoocenę? 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

  • Podcasty i filmy o psychologii

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.