Skocz do zawartości

Ciężka choroba matki


Agusia 22

Polecane posty

Dobry wieczór, Chchciałabym tu podzielić się swoimi doświadczeniami. Otóż moja 64 letnia mama chorujaca od paru lat na arytmie serca. 4 marca doznała bardzo rozległego zawału serca. Jeszcze w domu doszło 2 razy do zatrzymania krążenia mamę przewieziono na OIOM była pod respiratorem tam doszło do kolejnego trzeciego zatrzymania akcji serca. Udało się opanować sytuacje jednak od tej pory pozostaje nieprzytomna. Od 1 kwietnia przebywa w ośrodku ZOL jest tam poddawana rehabilitacji ma dobrą opiekę. Powiedziano mi, że jest taka możliwość aby obudziła się. Jednak mijają trzy miesiące a żadnej poprawy sytuacji nie ma. A nawet ostatnio wydaje mi się że jej  serce bije coraz słabiej i słabnie oddech. Jestem już zmęczona całą sytuacją i nieco przerażona. Nie wiem czy jest sens czekania na cokolwiek. Co jeszcze mogę zrobić?  Na co powinnam się przygotować?  Bardzo proszę o podpowiedź jak sobie radzić w takiej sytuacji?  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nas wcześniej nie przygotowywał  do smutnych zdarzeń a które często zaczynają się pojawiać w naszym życiu. To choroby i śmierć. Dwa krótkie słowa a jak długie by o nich myśleć i rozmawiać. Doświadczasz teraz to czego nie chciałabyś i nigdy wcześniej o czymś takim nie myślałaś bo przecież przed Tobą zawsze była mama. A mama często wiedziała jak się zachować i najczęściej znalazłaby sposób by zaradzić. Role się jednakże odwróciły. To na Tobie spoczywa zadanie by pomóc. Piszesz, ze mama nie wybudziła się, a zatem bądź blisko niej tak często jak tylko możesz. Mow do niej, czytaj, opowiadaj o codzienności, dotykaj i trzymaj za rękę. Jesli masz własną rodzinę, dzieci które chodzą do przedszkola czy szkoły dziel się informacjami o ich postępach, pracach, które wykonują (np rysują obrazki). Zabieraj te prace ze sobą i opowiadaj co one przedstawiają. Jeśli mama zajmowała się ogrodem jakimiś uprawami to wspominaj co zaczyna rosnąć, jakie kwiaty i krzewy kwitną. Z kim ostatnio rozmawiałaś, kogo z jej znajomych na przykład spotkałaś. To ważne, bo utrzymujesz więź i dzielisz się z nią wszystkim czym dzieliłaś wcześniej. Mów o swoich planach mimo, ze ktos zacznie Ciebie uświadamiać, ze to nie ma sensu. To nie prawda. Chorzy nas słyszą. W ten trudny czas tylko to i aż to mozesz mamie to wszystko podarować. Obecnie ma dobrą i profesjonalną opieke. Pewnego dnia, gdy się wybudzi powinnaś myśleć o podobnej opiece dla mamy poza szpitalem. Powrót do zdrowia będzie długi wraz z konieczną rehabilitacją. Wspólnie z kimś przeglądaj oferty takiej pomocy zewnętrznej. Poproś kogos o pomoc, nie bierz wszystkiego na własne barki. Na pewno wśród rodziny i znajomych znajdziesz życzliwą osobę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

  • SKOCZ DO: 
    Księgarnia >>>> | Apteka >>>> | Uroda >>>> | Sport >>>> | Dziecięce >>>> | Moda >>>>

  • PODCASTY.jpg

  • Wpisy blogu

    • 0 komentarzy
      Ludzie chętniej próbują z kimś nowopoznanym, niż sprawdzają nowe sposoby budowania relacji, bo łatwiej jest wymienić partnera, niż skorygować własne postępowanie i przepracować coś w sobie. Jeśli chodzi o małżeństwa, w Polsce coraz częściej okazuje się, że do dwóch razy sztuka. 
       
       
    • 0 komentarzy
      Plotka. Złośliwcy powiadają, że bywa to rodzaj przemocy pośredniej – dokuczania komuś okrężną drogą. Trochę straszne, bo – powołując się na dokument „Dylemat społeczny” – fake news roznosi się w sieci sześć razy szybciej niż fakt. Najwyraźniej rzeczywiście plotki są jak chwasty w ogrodzie; nawet jeśli zrywamy je, nowe rosną prędko. Czasami bywają to chwasty wyjątkowo toksyczne, bo używa ich się chociażby do mobbingu, gnębienia kogoś w miejscu pracy lub w związku z wykonywanym przez niego zajęciem. Na szczęście nie wszystkie plotki są takie złe. Na przykład ktoś kiedyś rozpowiedział, że podobno odziedziczyłem hotel. Kto by pomyślał, jak nagle i drastycznie może wzrosnąć atrakcyjność człowieka... 😆 Tak czy inaczej, uważajmy z tym plotkowaniem i pamiętajmy: plotka niewiele mówi o danej osobie – znacznie więcej o człowieku, który w nią wierzy. Miłego dnia.
    • 0 komentarzy
      Kolejny podcast z cyklu psychologia relacji bez cenzury: 10 zjawisk, które psują związki. Psychologia miłości w kontekście czynników, które mogą zakłócić lub nawet przyczynić się do zakończenia relacji. 
       
       
       
    • 0 komentarzy
      Kiedy ostatnio dane ci było doświadczyć głębokiego relaksu, któremu towarzyszy stan błogości, poczucia harmonii wewnętrznej i kojącego spokoju? Mam nadzieję, że miewasz takie odczucia nierzadko. Jeśli jest jednak inaczej, rozważmy, co można zrobić, aby sytuację poprawić. Wersja audio poniżej, a wersja tekstowa tutaj.
       
       
    • 0 komentarzy
      Nadciąga weekend i być może niektórzy poświęcą chwilę albo dwie na jakiś serial. Nie mam na to za dużo czasu, więc wolę za często do tego typu produkcji nie zasiadać, bo niekiedy ciężko oderwać się. Wstrzemięźliwość we wszystkim – nawet we wstrzemięźliwości, więc robię wyjątki. Jako psycholog cenię barwne postacie, interesujące relacje i tym samy interakcje między bohaterami. Dramaturgia, wątki psychologiczne i niecodzienny obyczajowy kontekst też mają znaczenie. Jeśli zatem ktoś podziela sympatię do takich klimatów, może sięgnąć po „Po złej stronie torów”. Fabuła wciąga, ale jest to zarazem studium głęboko dysfunkcyjnej rodziny, która próbuje sobie radzić w obliczu splotu fatalnych okoliczności. A charaktery poszczególnych postaci zdecydowanie tego nie ułatwiają. Pierwszy sezon jest fenomenalny, natomiast pomimo słabszej jakości sezonu trzeciego, nawet tam dochodzi do takich scen, które wstrząsają nami na tyle mocno, że aż przydałyby się pasy bezpieczeństwa. Mocne. Podobało mi się. A Wy co polecacie?


  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • 05e7f642-357a-49b3-b1df-737b9aa7b7a1.jpg

  • SKOCZ DO:

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

  •  
  • Podcasty i filmy o psychologii

  • Książki o rozwoju osobistym i psychologii

    83eaf72d-ea6e-4a48-ab5f-9aefa9423f3d.jpg

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używając strony akceptuje się Warunki korzystania z serwisu, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.