Jump to content

Leczenie schizofrenii - możliwość zmiany leków na inne


Recommended Posts

Witam.
Piszę w imieniu swojej mamy.

U mamy(lat 61) od roku emerytki, pół roku temu po potrzebie hospitalizacji zdiagnozowano schizofrenie paranoidalna. Obecnie przyjmuje ona systematycznie przepisane przez lekarzy leki. Jednak jej stan fizyczny diametralnie się pogorszył do takiego stanu, ze z ledwością wykonuje ona codzienne proste czynności. Jest nieobecna, osowiała,  trzęsie się, przewraca dosłownie o własne nogi, ma problemy z mową, ogromny ślinotok.  Nie jest zdolna do samodzielnego funkcjonowania. 

Chciałabym by jej stan fizyczny się poprawił. I  zgaduję, że głównym problemem muszą być przyjmowane leki. obecnie przyjmuje ona - arypiprazol, rispolept i lit. (O ewentualne sprecyzowane dawki muszę się dopytać) 


Wiec szukam informacji czy istnieją alternatywy do leczenia Schizofrenii ? Jaka jest szansa, że zmiana leków jeżeli takie istnieją i jest to w ogóle możliwe poprawiłaby samopoczucie mamy? Gdzie mogę szukać pomocy dla mamy? Czy warto spróbować szukać porady o innego lekarza psychiatry?
Zakładam, że życie z schizofrenią i normalne funkcjonowanie jest możliwe i chciałabym jej pomóc.


Czuję się bezradna i bardzo proszę o jakieś wskazówki i pomoc. 

Pozdrawiam

S.

Link to comment
Share on other sites

Hej, leków psychiatrycznych są tysiące i normalną rzeczą jest eksperymentowanie z dobraniem odpowiednich dla konkretnej osoby. Mamie obecne leki ewidentnie nie służą i należy coś w nich zmienić. Inny lekarz psychiatra nie jest konieczny, wystarczy powiedzieć co się dzieje z mamą lekarzowi, który przepisał te leki. Myślę, że poprawa po zaktualizowaniu leków lub ich dawek będzie gwarantowana, także nie martw się, na razie sytuacja może wyglądać dramatycznie, ale na pewno się znacząco poprawi.

Link to comment
Share on other sites

Honrado dziękuje za Twoją odpowiedź. 🙏

To trochę mnie uspokoiło. Mama ma jednak dopiero w czerwcu kolejną wizytę, a do tego czasu mieszka sama w domu więc się jednak trochę denerwuje jak będzie sobie dawała radę. Niestety obecnie nie mogę jej osobiście z byt często wspierać, nie mamy też żadnej rodziny albo bliskich, którzy by mogli nam pomóc (też jak patrzę w wstecz to częściowo jest to pewnie rezultatem choroby), ale robię co mogę. Najważniejsze dla mnie by jej stan się poprawił. 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Witam ponownie.

Moja mama miała dzisiaj wizytę u lekarza psychiatry i on powiedział jej, ze nie zmieni jej leków. Zmniejszył jej co prawdę dawkę i musi ona teraz brać jedną tabletkę mniej. Jednak nie sądzę, żeby to zmieniło w dużym stopniu jej samopoczucie. Lekarz zasugerował dom opieki społecznej , gdyż mama mieszka sama. Nie mieszkam już od 10 lat w Polsce i nie mogę mamie na codzień pomagać. Frustruje mnie fakt, ze mama mogłaby być samodzielna tylko te leki maja na nią taki negatywny wpływ.  Mógłby mi ktoś coś poradzić w tej sytuacji?
 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

  • Podcasty i filmy o psychologii

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.