Jump to content

Czytanie


jimenjoyer

Recommended Posts

Hejka,

mam problem z czytaniem. Chodzi o to, że rzadko kiedy w trakcie czytania potrafię się maksymalnie skupić i mam trudności w ogóle z zapamiętaniem tego co czytam w takim sensie, że na przykład przeczytam jedno zdanie, przechodzę do następnego i już nie wiem o pamiętam, co przed chwilą przeczytałem. Mam podejrzenie, że może do wynikać z przeciążenia mózgu nauką (mam w tym roku matury i codziennie powtarzam materiał z różnych przedmiotów). Najczęściej moje czytanie wyglądało tak, że musiałem kilka razy przeczytać pewne fragmenty, a i tak często ich nie rozumiałem. Ostatnio jest lepiej, bo przynajmniej wiem, co czytam na bieżąco, rozumiem zdania, które czytam, tylko właśnie już nie zapamiętuje poprzednich, przez co ciężko mi wynieść sensowne wnioski. Z kilkunastu stron materiału potrafię wyciągnąć zaledwie jedno ogólne zdanie na temat tego, co przeczytałem. Ciężko mi zawrzeć jakieś szczegóły. Wiem, że chaotycznie to napisałem, ale może ktoś zrozumie. 

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Witaj, „jimenjoyer” napisałeś to w taki sposób, ze treść jest zrozumiała. Tu nie o styl chodzi a o zrozumienie i zapewne wsparcie by pomóc. Jeśli musisz pochłaniać tak dużo materiału w celu przygotowania się do matury to może staraj się po każdym zdaniu / dłuższej treści opisu zanotować informacje w formie myślników. Czyli to co najważniejsze. Wiesz, ze niekiedy opis jest bardzo długi i trudno jest zrozumieć autora. Wiec, aby ułatwić sobie stosuj zapisy /zapamiętywanie w skrócie. Staraj się nie zapamiętywać gotowych treści tylko przekładać je wg własnego zrozumienia. Ważne jest miejsce, gdzie czytasz książki i oświetlenie. Cisza jest jak najbardziej wskazana, choć niektóre osoby lubią muzykę w tle / włączone inne media albo i obecność innej osoby. Skup się na jednej czynności czyli na czytaniu i nie rozpraszaj innymi czynnikami. Jeśli czujesz częste zmęczenie to czytanie na pewno nie jest wskazane wieczorami albo i nocą. Nasz organizm po całym dniu ma prawo do wypoczynku i do snu. Przed nauką / czytaniem dobrze jest zaczerpnąć świeżego powietrza, spacer, rower, a na pewno wietrzenie mieszkania (miejsca gdzie czytasz swoje ksiażki). Pamiętaj o tym a efekty będą odczuwalne ;) 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

  • Podcasty i filmy o psychologii

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.