Jump to content

Podejrzenie schizofrenii


Recommended Posts

Witam, mam znajomego który od pewnego czasu bardzo dziwnie się zachowuje. Wieczorami rozmawia sam ze sobą, tłumaczy że jego demony próbują zrobić komuś krzywdę i że co chwilę słyszy głosy. Boje się że stanowi niebezpieczeństwo zarówno dla siebie jak i dla innych. Co mogę poradzić w tej sytuacji mieszkając za granicą i nie będą w stanie zmusić go do konsultacji z psychiatrą? 

Link to comment
Share on other sites

Witam, ja bym powiedział, że to na pewno jest schizofrenia i słusznie się martwisz. Możliwe jest, że choroba rozwinie się do takiego stopnia, że znajomy kogoś zamorduje, rodzica, sąsiada, przypadkową osobę, nie wiadomo. Znam takie przypadki. Istnieje przepis zezwalający na przymusowy pobyt w szpitalu psychiatrycznym osoby stwarzającej zagrożenie sobie lub innym. Trzeba wezwać do tego znajomego lekarza. Może od razu zauważy jego zaburzenia psychotyczne i przewiozą go do szpitala na konsultację psychiatryczną i może pobyt na dłużej. Gdyby była potrzeba, ekipa karetki może też wezwać do pomocy policję. Tylko że to pewnie musiałyby być bardzo wyraźne objawy, a jeśli znajomy na pierwszy rzut oka normalnie funkcjonuje, raczej go nie zabiorą. Najlepiej by było skontaktować się z kimś z jego najbliższej rodziny.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

  • Podcasty i filmy o psychologii

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.