Skocz do zawartości

Cześć, chętnie dostanę poradę


Joanna23

Polecane posty

Poniżej krótko opisuję swoją sytuację. Przyda się każda refleksja inna od mojej własnej (co dwie głowy, to nie jedna); tak więc zapraszam do komentowania. Pytania wzięłam z https://ocalsiebie.pl/darmowa-porada-psychologa/

Kim jesteś (podaj przynajmniej płeć oraz wiek)?

Kobieta, lat 21, obecnie studiuję zaocznie i szukam pracy. Mieszkam z rodzeństwem, ale praktycznie: sama.

W jakiej sytuacji pojawił się problem oraz jak długo trwa?

Głębokie stany depresyjne polegające na braku sił do wykonywania najprostszych czynności (np. wstanie z łóżka, przeczytanie kilku stron); zalew pesymistycznych myśli ("to nie ma sensu", "jestem słaba" itp.). Od kilku lat mam trudności z "normalnym" funkcjonowaniem i zbyt często jedyne, co robię, to długie spacery i czytanie książek: jak jest dobry dzień.

Ogólnie: od 3 - 4 lat same negatywne wydarzenia, często przersatające moje siły i związane z tym kryzysy psychiczne
(np. ciężka choroba i perspektywa własnej śmierci; zajmowanie się chorym rodzeństwem; konflikty z innymi ludźmi; izolacja covidowa; zwolnienia z pracy)

Na czym Twoim zdaniem polega problem?

Bardzo mała liczba pozytywnych bodźców: poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji życiowej; progresu w dziedzinach, którymi próbuję się zajmować; relacji międzyludzkich. Zbyt duży i długo trwający stres spowodował, że jestem przyzwyczajona do funkcjonowania w trybie obronnym: używki, uciekanie myślami  - ale nie życiowe powodzenie. Praktycznie nie wiem co to znaczy być zadowolonym czy radosnym.

Jak sobie ewentualnie radzisz z problemem albo jak go znosisz?

Staram się zapewnić sobie wspomniane wyżej pozytywne bodźce, ale nie rzadko odczuwam radość czy spełnienie. Moją pasją jest sport, głównie sztuki walki i siłownia: aktywności, które wymagają siły (zwłaszcza mentalnej). Mam bardzo mało energii, zmuszanie się do treningów nie przynosi korzyści (od 5 miesięcy nie zrobiłam praktycznie żadnego progesu) i czuję się wyjałowiona; podobnie na sparingach niezwykle trudno jest mi utrzymać "normalny" poziom, nie mówiąc już o jakimkolwiek progresie. Jestem dodatkowo po nich (po wyrzucie adrenaliny) nienormalnie zmęczona i musze odsypiać dnia następnego.

Kocham również naukę, lektury, rozwój intelektualny: ale mój umysł nie jest w stanie sklecić zdania. Napisanie dwóch stron tekstu zajmuje mi 8 godzin; utrzymam koncentrację przez jakieś 30 minut. Podjęłam pracę zawodową ale zostałam zwolniona ze względu na zbyt niską produktywność (nic dziwnego). Nie chcę nie być w stanie napisać artykułu lub chować się przed krytyką słabego tekstu.

Staram się nawiązywać kontakty z ludźmi, ale to zajmuje trochę czasu. Obecnie mam powierzchowne relacje w ramach dodatkowych projektów i mam nadzieję, że uda się je jakoś pogłębić (ale są głównie na odległość).


Jakie ewentualnie masz pytania odnośnie problemu?

Czy jest coś jeszcze co mogę zrobić żeby było lepiej? Czy nasuwają Wam się z mojej wypowiedzi jakieś szkodliwe schematy mojego postępowania? Macie podobną historię, którą chcielibyście się podzielić? 

Dziękuję!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

  • SKOCZ DO: 
    Księgarnia >>>> | Apteka >>>> | Uroda >>>> | Sport >>>> | Dziecięce >>>> | Moda >>>>

  • PODCASTY.jpg

  • Wpisy blogu

    • 0 komentarzy
      Jak uwolnić się od przymusu, nałogu konsumpcji treści dla dorosłych, w jaki sposób odzyskać wolność.
       
       
    • 0 komentarzy
      Psychologia w praktyce - jak zerwać z nałogiem.
       
    • 0 komentarzy
      Podcast psychologiczny o tym, jak uleczyć złamane serce i mądrze otworzyć się na nowy związek: 
       
    • 0 komentarzy
      Nie mam czasu na niemiłość, a ty? To nie są dobre czasy dla związków. Socjolodzy mówią o epidemii samotności. Psycholodzy alarmują, że żyjemy w kulturze narcyzmu i tym samym toksycznych relacji, w których królują nadużycia, egoizm, kłamstwa i manipulacje. Sytuację pogarsza fakt, że różne środowiska obwiniają się wzajemnie. Jak znaleźć miłość we współczesnym zagmatwanym, zagonionym świecie, w dobie szalejących zmian społecznych - na rynku towarzyskim popsutym przez aplikacje randkowe? Dowiedz się w kursie online: https://ocalsiebie.pl/kurs/ 
       

      Sprawdź kurs online - jak znaleźć miłość: https://ocalsiebie.pl/kurs/
       
      Cierpliwość w poszukiwaniu miłości jest kluczem do znalezienia prawdziwej, głębokiej więzi z drugą osobą. W życiu pełnym pośpiechu i natłoku bodźców łatwo stracić z oczu istotę budowania trwałych relacji. Szukając partnera, który będzie naszym dopełnieniem, warto dać sobie czas na poznanie różnych osób i odkrycie ich prawdziwych wartości. Czasem miłość przychodzi, gdy najmniej się tego spodziewamy, dlatego warto zachować otwarty umysł i serce na każdym etapie tego fascynującego procesu.
      Znalezienie odpowiedniego partnera do związku to nie tylko kwestia przypodobania się komuś czy podobnych zainteresowań. To także zdolność do wzajemnego zrozumienia, akceptacji i wsparcia w trudnych chwilach. Wybierając swojego towarzysza życiowego, warto kierować się nie tylko emocjami, ale także refleksją nad tym, czy nasze wartości, cele i plany życiowe są zgodne. Dobrze dobrany partner potrafi nie tylko uświetnić nasze najlepsze momenty, ale także być oparciem w ciężkich sytuacjach, co czyni naszą relację jeszcze bardziej wartościową.
      Kluczową kwestią w budowaniu udanej relacji jest troska o to każdego dnia. Niezależnie od tego, czy jesteśmy razem od kilku miesięcy czy kilkudziesięciu lat, ważne jest, aby stale pielęgnować więź, rozwijać się razem i szanować potrzeby partnera. Komunikacja, empatia i gotowość do kompromisu to fundamenty trwałego związku, który przetrwa nawet największe burze życiowe. Inwestowanie czasu i wysiłku w budowanie dobrej relacji z partnerem przynosi nie tylko wzajemną satysfakcję, ale także owoce w postaci głębokiej więzi i wspólnego szczęścia dzięki zaspokojeniu ważnych potrzeb psychologicznych. 
       
      Słowa kluczowe: jak stworzyć związek, dobór partnerski, relacje, związki, związek uczuciowy, relacja, gdzie i jak znaleźć partnera, jakiego szukać partnera, jak znaleźć mężczyznę do związku, w jaki sposób znaleźć kobietę do związku, kryteria doboru partnera, poszukiwanie miłości, małżeństwo, narzeczeństwo, relacja partnerka, miłość z prawdziwego zdarzenia, wysokojakościowa relacja, psychologia doboru partnerskiego, psychologia relacji, porady psychologiczne, psycholog online, porady psychologa.
    • 0 komentarzy
      Ludzie chętniej próbują z kimś nowopoznanym, niż sprawdzają nowe sposoby budowania relacji, bo łatwiej jest wymienić partnera, niż skorygować własne postępowanie i przepracować coś w sobie. Jeśli chodzi o małżeństwa, w Polsce coraz częściej okazuje się, że do dwóch razy sztuka. 
       
       


  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • 05e7f642-357a-49b3-b1df-737b9aa7b7a1.jpg

  • SKOCZ DO:

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

  •  
  • Podcasty i filmy o psychologii

  • Książki o rozwoju osobistym i psychologii

    83eaf72d-ea6e-4a48-ab5f-9aefa9423f3d.jpg

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używając strony akceptuje się Warunki korzystania z serwisu, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.