Jump to content

Kim "ja" jestem?


Nivose

Recommended Posts

Witam, 

Przepraszam jeśli wybrałam złą klasyfikację, ale ciężko było mi wybrać dobrą kategorię kiedy sama nie wiem co tak naprawdę jest ze mną nie tak. Mam 19 lat, ale tak naprawdę nie wiem jaką część życia przeżyłam rzeczywiście "ja". Odkąd pamiętam wokół mnie było mnóstwo spięć, jako dziecko nieraz zostałam uderzona gdy zezłościłam rodziców ( np. śpiąc za długo w soboty) choć nie mam im tego za złe. Prawdziwy problem zaczął się jednak mniej więcej z początkiem gimnazjum czyli mniej więcej w wieku 13/14 lat kiedy zaczęłam gimnazjum. Poza paroma osobami nie znałam nikogo i nawet nie rozmawiałam z nikim przez pierwsze tygodnie. Później było trochę lepiej, ale pojawił się nowy problem. Mianowicie mój wychowawca lubił się wyżywać na mnie i często unosić głos do momentu płaczu z mojej strony. Takie sytuacje zdarzały się za każdym razem kiedy zwracałam uwagę, że na przykład nie możemy pojechać na wycieczkę danego dnia. Przy okazji w tym czasie trenowałam amatorsko piłkę ręczną. Miałam problem z wpasowaniem się i odczuwaniem szczęścia. Odkryłam wtedy po raz pierwszy, że szczerze lubię się krzywdzić. Nie ważne czy żyletką, tabletkami, słownie itp. Po prosu lubiłam to robić, bo czułam się w ten sposób dziwnie dobrze. Od tamtego czasu szczerze podchodzę do życia z myślą, że jeśli żyje to żyje, ale myśl zniknięcia wcale mi nie przeszkadza. Odkryłam także, że kocham pisać historie z ludźmi, bo kiedy opisuje życie danej postaci na chwile potrafię wyobrazić sobie, że sama nią jestem. Dochodząc do technikum zaczęłam poznawać siebie i świat tak naprawdę na nowo. Moi rodzice pracują zagranicą, więc na co dzień żyje z babcią, kompletnie nowi ludzie, których pierwszy raz w życiu spotkałam. Szczerze wizja nowego środowiska mnie niesamowicie przerażała i unikałam konfrontacji na początku, ale moi obecni  przyjaciele mnie częściowo wyciągnęli z tej skorupy strachu przed ludźmi. Z płynącymi latami zaczęłam odzywać się do większego grona osób, ale coś co nigdy mnie nie opuszcza to ta autodestrukcja, która trwa gdzieś z tyłu głowy. Zauważyłam też, że uczucia, które przekazuje i to co mówię jest jakby nie moje mimo, że to moje ciało. Kiedy się śmieje, czy płacze czuje, że to robi mechanizm pilnujący, że tak trzeba robić a nie tak naprawdę "ja". Od miesiąca jednak zauważyłam, że nie jestem nawet zdolna do płaczu jeśli nei będę się zmuszać. Choć i to nieraz nie działa. Po prostu czuje jakby ktoś inny sterował moim życiem kiedy ja siedzę na widowni niemo krzycząc by przejąć ster. Czuje "coś i "nic" zarazem, jakbym była defektem życiowym.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • SKOCZ DO: 
  Księgarnia >>>> | Apteka >>>> | Uroda >>>> | Sport >>>> | Dziecięce >>>> | Moda >>>>

 • PODCASTY.jpg

 • Blog Entries

  • 0 comments
   Ludzie chętniej próbują z kimś nowopoznanym, niż sprawdzają nowe sposoby budowania relacji, bo łatwiej jest wymienić partnera, niż skorygować własne postępowanie i przepracować coś w sobie. Jeśli chodzi o małżeństwa, w Polsce coraz częściej okazuje się, że do dwóch razy sztuka. 
    
    
  • 0 comments
   Plotka. Złośliwcy powiadają, że bywa to rodzaj przemocy pośredniej – dokuczania komuś okrężną drogą. Trochę straszne, bo – powołując się na dokument „Dylemat społeczny” – fake news roznosi się w sieci sześć razy szybciej niż fakt. Najwyraźniej rzeczywiście plotki są jak chwasty w ogrodzie; nawet jeśli zrywamy je, nowe rosną prędko. Czasami bywają to chwasty wyjątkowo toksyczne, bo używa ich się chociażby do mobbingu, gnębienia kogoś w miejscu pracy lub w związku z wykonywanym przez niego zajęciem. Na szczęście nie wszystkie plotki są takie złe. Na przykład ktoś kiedyś rozpowiedział, że podobno odziedziczyłem hotel. Kto by pomyślał, jak nagle i drastycznie może wzrosnąć atrakcyjność człowieka... 😆 Tak czy inaczej, uważajmy z tym plotkowaniem i pamiętajmy: plotka niewiele mówi o danej osobie – znacznie więcej o człowieku, który w nią wierzy. Miłego dnia.
  • 0 comments
   Kolejny podcast z cyklu psychologia relacji bez cenzury: 10 zjawisk, które psują związki. Psychologia miłości w kontekście czynników, które mogą zakłócić lub nawet przyczynić się do zakończenia relacji. 
    
    
    
  • 0 comments
   Kiedy ostatnio dane ci było doświadczyć głębokiego relaksu, któremu towarzyszy stan błogości, poczucia harmonii wewnętrznej i kojącego spokoju? Mam nadzieję, że miewasz takie odczucia nierzadko. Jeśli jest jednak inaczej, rozważmy, co można zrobić, aby sytuację poprawić. Wersja audio poniżej, a wersja tekstowa tutaj.
    
    
  • 0 comments
   Nadciąga weekend i być może niektórzy poświęcą chwilę albo dwie na jakiś serial. Nie mam na to za dużo czasu, więc wolę za często do tego typu produkcji nie zasiadać, bo niekiedy ciężko oderwać się. Wstrzemięźliwość we wszystkim – nawet we wstrzemięźliwości, więc robię wyjątki. Jako psycholog cenię barwne postacie, interesujące relacje i tym samy interakcje między bohaterami. Dramaturgia, wątki psychologiczne i niecodzienny obyczajowy kontekst też mają znaczenie. Jeśli zatem ktoś podziela sympatię do takich klimatów, może sięgnąć po „Po złej stronie torów”. Fabuła wciąga, ale jest to zarazem studium głęboko dysfunkcyjnej rodziny, która próbuje sobie radzić w obliczu splotu fatalnych okoliczności. A charaktery poszczególnych postaci zdecydowanie tego nie ułatwiają. Pierwszy sezon jest fenomenalny, natomiast pomimo słabszej jakości sezonu trzeciego, nawet tam dochodzi do takich scen, które wstrząsają nami na tyle mocno, że aż przydałyby się pasy bezpieczeństwa. Mocne. Podobało mi się. A Wy co polecacie?


 • Ważna informacja

  Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

 • 05e7f642-357a-49b3-b1df-737b9aa7b7a1.jpg

 • SKOCZ DO:

 • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

 •  
 • Podcasty i filmy o psychologii

 • Książki o rozwoju osobistym i psychologii

  83eaf72d-ea6e-4a48-ab5f-9aefa9423f3d.jpg

×
×
 • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.