Jump to content

Problem ze szwagrem, chciałby się zmienić ale nie wie jak


Andrzej12345

Recommended Posts

Witam,

Na prośbę szwagra poszukuję dla niego pomocy - psychologa, trenera, nie wiem, nie znam się. Chłopak ma 26 lat, a niestety mentalność i zachowanie jak nastolatek. Jak był dzieckiem miał problemy ze zdrowiem, dlatego rodzice i babcia zrobili z niego lekko "niepełnosprawnego". Z góry założono, że będzie słabym uczniem i nie poświęcano jego edukacji w ogóle czasu, rodzice tylko pracowali, a zacofana babcia biegała głaskała, robiła przeróżne obiadki i dziwne jedzenie którym go żywiła, nie pozwalała nic zwrócić uwagę, na wszystko pozwalała tak przez dwadzieścia parę lat życia. Jak jeszcze był w zawodówce to dawałem mu korepetycje i tak naprawdę normalnie rozumował tylko był nadpobudliwy - w sumie nadal jest, ale na pewno nie cofnięty umysłowo. Jak się z nim normalnie posiedzi to można i pogadać, pograć w gry, gdzieś pojechać, porobić jakieś aktywności. Jak z jego siostrą mocno naciskaliśmy to skończył nawet technikum uzupełniające. W skrócie jak ma dobry nastrój i chęci to potrafi być normalnym gościem. Ale następny dzień coś nie przypasuje to od razu wpada w nerwy, obraża się, nie chce gadać, a jak naciskasz to zaczyna wrzeszczeć, wyzywać, trzaskać drzwiami i zamykać w sobie. Ogólnie to często wpada w furie, nie znosi krytyki, potrafi wyzywać rodziców, bo babcia nie miała z tym nigdy problemów, zresztą sama nastawiała go całe życie przeciwko ojcu. Nawet mu się zdarzyło z łapami rzucić. W skrócie w rozmowie, rozrywce w miarę normalny gość, życiowo nerwus i nierób. Niby zdaje sobie sprawę, że to nie jest normalne i nie ma zakodowanych wzorców jak umyć rano zęby, iść do pracy, zadbać o siebie i innych, ale tego nie stosuje. Jak wszystko mu pasuje to potrafi się zachowywać normalnie, pomagać itd. Przepraszam, że piszę dosyć chaotycznie, ale trudno to opisać. Bardzo bym był wdzięczny za poradę do kogo powinien najpierw się udać żeby zacząć nad sobą pracować bo prosił żeby mu kogoś poszukać. 

Pozdrawiam serdecznie

Andrzej

Link to comment
Share on other sites

Przede wszystkim najlepszy lekarz, psychiatra, coach nie pomoże jeżeli on sam nie będzie dawał nic od siebie. Ciężko stwierdzić co mu pomoże najbardziej bo na każdego działa coś innego. Ale myślę że psychoterapia wydaje się być spoko rozwiązaniem, tylko że raczej bez leków żeby też nie był zależy od nich. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • SKOCZ DO: 
  Księgarnia >>>> | Apteka >>>> | Uroda >>>> | Sport >>>> | Dziecięce >>>> | Moda >>>>

 • PODCASTY.jpg

 • Blog Entries

  • 0 comments
   Ludzie chętniej próbują z kimś nowopoznanym, niż sprawdzają nowe sposoby budowania relacji, bo łatwiej jest wymienić partnera, niż skorygować własne postępowanie i przepracować coś w sobie. Jeśli chodzi o małżeństwa, w Polsce coraz częściej okazuje się, że do dwóch razy sztuka. 
    
    
  • 0 comments
   Plotka. Złośliwcy powiadają, że bywa to rodzaj przemocy pośredniej – dokuczania komuś okrężną drogą. Trochę straszne, bo – powołując się na dokument „Dylemat społeczny” – fake news roznosi się w sieci sześć razy szybciej niż fakt. Najwyraźniej rzeczywiście plotki są jak chwasty w ogrodzie; nawet jeśli zrywamy je, nowe rosną prędko. Czasami bywają to chwasty wyjątkowo toksyczne, bo używa ich się chociażby do mobbingu, gnębienia kogoś w miejscu pracy lub w związku z wykonywanym przez niego zajęciem. Na szczęście nie wszystkie plotki są takie złe. Na przykład ktoś kiedyś rozpowiedział, że podobno odziedziczyłem hotel. Kto by pomyślał, jak nagle i drastycznie może wzrosnąć atrakcyjność człowieka... 😆 Tak czy inaczej, uważajmy z tym plotkowaniem i pamiętajmy: plotka niewiele mówi o danej osobie – znacznie więcej o człowieku, który w nią wierzy. Miłego dnia.
  • 0 comments
   Kolejny podcast z cyklu psychologia relacji bez cenzury: 10 zjawisk, które psują związki. Psychologia miłości w kontekście czynników, które mogą zakłócić lub nawet przyczynić się do zakończenia relacji. 
    
    
    
  • 0 comments
   Kiedy ostatnio dane ci było doświadczyć głębokiego relaksu, któremu towarzyszy stan błogości, poczucia harmonii wewnętrznej i kojącego spokoju? Mam nadzieję, że miewasz takie odczucia nierzadko. Jeśli jest jednak inaczej, rozważmy, co można zrobić, aby sytuację poprawić. Wersja audio poniżej, a wersja tekstowa tutaj.
    
    
  • 0 comments
   Nadciąga weekend i być może niektórzy poświęcą chwilę albo dwie na jakiś serial. Nie mam na to za dużo czasu, więc wolę za często do tego typu produkcji nie zasiadać, bo niekiedy ciężko oderwać się. Wstrzemięźliwość we wszystkim – nawet we wstrzemięźliwości, więc robię wyjątki. Jako psycholog cenię barwne postacie, interesujące relacje i tym samy interakcje między bohaterami. Dramaturgia, wątki psychologiczne i niecodzienny obyczajowy kontekst też mają znaczenie. Jeśli zatem ktoś podziela sympatię do takich klimatów, może sięgnąć po „Po złej stronie torów”. Fabuła wciąga, ale jest to zarazem studium głęboko dysfunkcyjnej rodziny, która próbuje sobie radzić w obliczu splotu fatalnych okoliczności. A charaktery poszczególnych postaci zdecydowanie tego nie ułatwiają. Pierwszy sezon jest fenomenalny, natomiast pomimo słabszej jakości sezonu trzeciego, nawet tam dochodzi do takich scen, które wstrząsają nami na tyle mocno, że aż przydałyby się pasy bezpieczeństwa. Mocne. Podobało mi się. A Wy co polecacie?


 • Ważna informacja

  Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

 • 05e7f642-357a-49b3-b1df-737b9aa7b7a1.jpg

 • SKOCZ DO:

 • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

 •  
 • Podcasty i filmy o psychologii

 • Książki o rozwoju osobistym i psychologii

  83eaf72d-ea6e-4a48-ab5f-9aefa9423f3d.jpg

×
×
 • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.