Jump to content

Lęk przed odrzuceniem


123456776

Recommended Posts

Dzień dobry, jestem 24 letnim mężczyzną, który miał w życiu trochę pecha do ludzi. Mój ojciec nigdy się mną specjalnie nie interesował, a od kilku ładnych lat w ogóle nie mamy kontaktu, Matka natomiast jest ciężka, niedojrzałą emocjonalnie kobietą, z którą nikt z rodziny nie utrzymuje kontaktu, w tym od jakiegoś czasu też ja. Padłem również ofiarą kilku pomówień i plotek wśród znajomych jakiś czas temu, kilka razy z rzędu. Od czasu tych zdarzeń, czyli ok. Rok-dwa kiedy w czasie nałożyło się zerwanie kontaktów z Matką oraz problemy oceny wśród grupy licznych znajomych, teraz kiedy nawet jest już po wszystkim czyli pomówienia się wyjaśniły, Matka już mnie nie atakuje, bo nie ma jak- we mnie zostało uczucie nerwowego lęku przed odrzuceniem przez ludzi. Objawia się to czasem nawet lekkimi paranojami, typu "Czy ktoś naprawdę cieszy się na mój widok, czy się że mnie śmieje?". Lub ciągle zastanawiam się czy aby nie powiedziałem czegoś za dużo, za mało, analizowanie. Nigdy nie miałem takich problemów, zawsze byłem osoba odporna na opinie otoczenia, a od jakiegoś czasu mam takie "ataki" lęków. Głównie weekendami, przy wyjściach. Dochodzi do tego że z osoby, która zawsze była wstanie porozmawiać o wszystkim, wdać się w dyskusję, jestem osobą która czasem boi się odezwać bo analizuje za dużo czy może powiedzieć to o czym myśli, aż w końcu nie wie i nie mówi nic, albo jak powie to się jąka lub trzęsie się głos, z tego powodu zacząłem też pić dużo alkoholu bo wtedy wraca moja pewność siebie. Nie reaguje w ten sposób siedem dni w tygodniu, ale są takie momenty, szczególnie podczas stresujących sytuacji że właśnie tak się zachowuje. Moja matka starannie pracowała nad tym żeby ten lęk we mnie zaszczepić, mówiąc mi że nikt przy mnie nie zostanie, że ojciec mnie nie kocha lub że po prostu jestem złym człowiekiem.  I choć uważam się za osobę inteligentną i dobrą racjonalnie potrafię wyjaśnić sobie, że to co podpowiada mi umysł nie jest prawdą, to działa to na poziomie nie do końca przeze mnie kontrolowanym i stąd moje pytanie: czy czas uleczy rany? Zająć się swoimi sprawami i po czasie zacznie być lepiej? A może są na to jakieś metody? Wolałbym uniknąć spotkania z terapeutą, bo nie stać mnie na niego.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • SKOCZ DO: 
  Księgarnia >>>> | Apteka >>>> | Uroda >>>> | Sport >>>> | Dziecięce >>>> | Moda >>>>

 • PODCASTY.jpg

 • Blog Entries

  • 0 comments
   Jak uwolnić się od przymusu, nałogu konsumpcji treści dla dorosłych, w jaki sposób odzyskać wolność.
    
    
  • 0 comments
   Psychologia w praktyce - jak zerwać z nałogiem.
    
  • 0 comments
   Podcast psychologiczny o tym, jak uleczyć złamane serce i mądrze otworzyć się na nowy związek: 
    
  • 0 comments
   Nie mam czasu na niemiłość, a ty? To nie są dobre czasy dla związków. Socjolodzy mówią o epidemii samotności. Psycholodzy alarmują, że żyjemy w kulturze narcyzmu i tym samym toksycznych relacji, w których królują nadużycia, egoizm, kłamstwa i manipulacje. Sytuację pogarsza fakt, że różne środowiska obwiniają się wzajemnie. Jak znaleźć miłość we współczesnym zagmatwanym, zagonionym świecie, w dobie szalejących zmian społecznych - na rynku towarzyskim popsutym przez aplikacje randkowe? Dowiedz się w kursie online: https://ocalsiebie.pl/kurs/ 
    

   Sprawdź kurs online - jak znaleźć miłość: https://ocalsiebie.pl/kurs/
    
   Cierpliwość w poszukiwaniu miłości jest kluczem do znalezienia prawdziwej, głębokiej więzi z drugą osobą. W życiu pełnym pośpiechu i natłoku bodźców łatwo stracić z oczu istotę budowania trwałych relacji. Szukając partnera, który będzie naszym dopełnieniem, warto dać sobie czas na poznanie różnych osób i odkrycie ich prawdziwych wartości. Czasem miłość przychodzi, gdy najmniej się tego spodziewamy, dlatego warto zachować otwarty umysł i serce na każdym etapie tego fascynującego procesu.
   Znalezienie odpowiedniego partnera do związku to nie tylko kwestia przypodobania się komuś czy podobnych zainteresowań. To także zdolność do wzajemnego zrozumienia, akceptacji i wsparcia w trudnych chwilach. Wybierając swojego towarzysza życiowego, warto kierować się nie tylko emocjami, ale także refleksją nad tym, czy nasze wartości, cele i plany życiowe są zgodne. Dobrze dobrany partner potrafi nie tylko uświetnić nasze najlepsze momenty, ale także być oparciem w ciężkich sytuacjach, co czyni naszą relację jeszcze bardziej wartościową.
   Kluczową kwestią w budowaniu udanej relacji jest troska o to każdego dnia. Niezależnie od tego, czy jesteśmy razem od kilku miesięcy czy kilkudziesięciu lat, ważne jest, aby stale pielęgnować więź, rozwijać się razem i szanować potrzeby partnera. Komunikacja, empatia i gotowość do kompromisu to fundamenty trwałego związku, który przetrwa nawet największe burze życiowe. Inwestowanie czasu i wysiłku w budowanie dobrej relacji z partnerem przynosi nie tylko wzajemną satysfakcję, ale także owoce w postaci głębokiej więzi i wspólnego szczęścia dzięki zaspokojeniu ważnych potrzeb psychologicznych. 
    
   Słowa kluczowe: jak stworzyć związek, dobór partnerski, relacje, związki, związek uczuciowy, relacja, gdzie i jak znaleźć partnera, jakiego szukać partnera, jak znaleźć mężczyznę do związku, w jaki sposób znaleźć kobietę do związku, kryteria doboru partnera, poszukiwanie miłości, małżeństwo, narzeczeństwo, relacja partnerka, miłość z prawdziwego zdarzenia, wysokojakościowa relacja, psychologia doboru partnerskiego, psychologia relacji, porady psychologiczne, psycholog online, porady psychologa.
  • 0 comments
   Ludzie chętniej próbują z kimś nowopoznanym, niż sprawdzają nowe sposoby budowania relacji, bo łatwiej jest wymienić partnera, niż skorygować własne postępowanie i przepracować coś w sobie. Jeśli chodzi o małżeństwa, w Polsce coraz częściej okazuje się, że do dwóch razy sztuka. 
    
    


 • Ważna informacja

  Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

 • 05e7f642-357a-49b3-b1df-737b9aa7b7a1.jpg

 • SKOCZ DO:

 • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

 •  
 • Podcasty i filmy o psychologii

 • Książki o rozwoju osobistym i psychologii

  83eaf72d-ea6e-4a48-ab5f-9aefa9423f3d.jpg

×
×
 • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.